Hlavní obsah

Záhada boje s koronavirem. Tito lidé mohou znovu nastartovat pandemii

Foto: Shutterstock.com

Měření teploty u lidí bez příznaků neodhalí, že jsou nakažení. (Ilustrační snímek)

31. 5. 12:15

Vědci se snaží přijít na to, kolik lidí při nemoci covid-19 nevykazuje žádné příznaky. Údaje z různých pokusů ovšem ukazují příliš rozdílné výsledky.

Článek

„Bylo to absolutně šokující. Skoro jako by vám někdo sděloval, že někdo z rodiny zemřel. Říkala jsem si, že to nemůže být pravda,“ cituje BBC zdravotní sestru Amelii Powellovou z nemocnice v Cambridgi.

Třiadvacetiletá zdravotnice byla pozitivně testovaná na covid-19 a přitom neměla žádné příznaky. „Hlavně jsem se bála, koho všeho jsem mohla nakazit, naštěstí to vypadá, že nikdo z mých nejbližších kolegů to nechytil,“ dodala.

Její příběh je typický pro pacienty, kteří z koronavirové infekce vyklouznou úplně hladce. Po celou dobu, co byla v karanténě, neměla vůbec žádné příznaky. Ani kašel, ani horečky, ani ztrátu chuti. Normálně fungovala, cvičila, normálně jedla.

Proč se vlastně zjistilo, že je nakažená? Stala se součástí studie, kdy se v dubnu testoval všechen personál v nemocnici Addenbrooke's Hospital. Celkem tisícovka lidí. A výsledek? Tři procenta z těchto otestovaných zdravotníků měla pozitivní test a přitom absolutně žádné symptomy.

Právě lidé, kteří za celou dobu nákazy nevykážou žádné příznaky nemoci, jsou podle vědců tím největším nebezpečím pro další průběh pandemie. Sami se nikdy otestovat nenechají – proč také, když žádné příznaky nemají.

A pokud se nedostanou do některé studie nebo skupiny, která má být otestována třeba kvůli styku s jiným nakaženým, nepřijde se na ně.

Zároveň vědci upozorňují na další problém. Máme příliš málo dat k tomu, abychom uměli říct, jak moc jsou nakažliví a kolik jich vlastně v populaci může být.

Předběžné závěry, které ale nejsou dostatečně opřené o data, hovoří o tom, že lidé s takto hladkým průběhem nemoci jsou méně nakažliví. Což by i odpovídalo tomu, že sestřička Amelia zřejmě nešířila virus ve velkém. Ale jistotu nikdo nemá.

BBC přitom připomíná příběh z počátku minulého století, kdy v New Yorku probíhala tyfová epidemie. Kuchařka Marry Mallonová sama nikdy tyfem neonemocněla. Ale ve všech domech, kde vařila, se postupně nákaza rozšířila a minimálně tři pacienti nákaze podlehli.

Když se vyšetřováním zjistilo, že právě ona je spojujícím článkem nákazy, úřady nic neriskovaly a držely ji v karanténě až do její smrti o 23 let později v roce 1938.

Kolik takových „neviditelných“ přenašečů může být? To je další věc, nad kterou teprve vědci bádají. Profesor Carl Heneghan z Oxfordské univerzity se svým týmem prověřil 21 různých případových studií a z této analýzy vzešlo, že těch, kteří nemají žádné symptomy a přitom jsou nakaženi, může být 5 až 80 procent.

Nízké procento třeba uváděla již zmíněná studie v nemocnici v Cambridgi. Naopak vysoké procento bezpříznakových se objevilo na dnes již proslulé výletní lodi Diamond Princess, kde bylo pozitivně testováno na 700 lidí, ovšem tři čtvrtiny z nich nepociťovaly žádné příznaky.

Podobně zhruba polovina lidí s covid-19 neměla žádné potíže v pečovatelském domě ve státě Washington.

Vědci proto lidi bez příznaků označují jako Achillovu patu v boji s koronavirem. „Je to něco jako temná hmota ve vesmíru. Víme, že existují, jen je nevidíme,“ cituje BBC profesora Neila Halla z Earlham Institute. Jeho tým právě testuje celou populaci ve městě Norwich, aby byl schopen říct, jak moc závažný problém mohou „neviditelní“ přenašeči být.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené