Hlavní obsah

Influencer Tate byl obviněn z obchodování s lidmi, vykořisťování i znásilnění

Foto: Z twitterového účtu Andrewa Tatea

Andrew Tate (vpravo) na snímku se svým bratrem.

Reklama

aktualizováno •

Britsko-americký bývalý kickboxer, kterého sledují miliony lidí, si obvinění vyslechl v Rumunsku. Paralelně ho vyšetřují i ve Velké Británii. Tate tvrdí, že jde o vykonstruované případy s cílem ho umlčet.

Článek

„Měl jsem přítelkyni Tinu. Tina sledovala nějaký sračky v televizi a rozhodla se, že bude veganka. Já jí řekl: ‚Co kdybys mi uvařila nějaké maso?‘ Ona na to: ‚Já bych ti nikdy maso neuvařila‘ . Já jí řekl: ‚Radši by sis ku**a měla začít balit věci. Když ti řeknu, abys mi udělala steak, uděláš mi ho‘, a tak jsme se dvě hodiny hádali. Ona si začala balit, brečící volala mámě a hádejte, co se stalo. O dvě hodiny později mi udělala moji zasranou slaninu.“

„Vytáhnout mačetu, bouchnout ji do obličeje a chytit ji pod krkem. Drž hubu, děvko.“

„Moje sestra je majetek svého manžela… Když jde nevěsta k oltáři, otec, který ji vede, ji dává pryč.“

Ukázka myšlenek kolujících v internetovém prostředí, které patří jednomu z nejslavnějších influencerů současnosti a otevřenému misogynovi Andrewu Tateovi. Muži, který se mimo jiné proslavil i výroky o tom, že ženy patří do domácnosti, nemají řídit auto, a pokud je někdo znásilní, „odpovědnost by si měly nést samy“.

Přestože má Tate zákaz na většině nejvýznamnějších sociálních sítí (Facebook, Instagram, TikTok), videa, kde vystupuje a šíří své myšlenky, se přes ně stále dostávají k milionům uživatelů, především na TikToku. Na Twitteru, kam se po ovládnutí společnosti Elonem Muskem mohl vrátit, má aktuálně 6,9 milionu sledujících.

Teď mu „přibylo“ sledujících i ve standardních médiích. Ta informují o rozhodnutí rumunské prokuratury, která Andrewa Tatea, jeho bratra Tristana a dalších dvou společníků obvinila z široké škály trestných činů.

„Kontroverzní influencer Andrew Tate byl v Rumunsku obviněn ze znásilnění, obchodování s lidmi a vytvoření skupiny organizovaného zločinu za účelem sexuálního zneužívání žen,“ napsala třeba Deutsche Welle.

Obžaloba předložená u bukurešťského soudu říká, že čtveřice vytvořila v roce 2021 organizovanou zločineckou skupinu za účelem obchodování s lidmi v Rumunsku, ale také v dalších zemích včetně USA a Spojeného království. Bratři Tateové nalákali nejméně sedm obětí, kterým falešně naslibovali lásku a manželství. „Údajné oběti byly později převezeny do budov v okrese Ilfov v Rumunsku, kde byly zastrašovány, umístěny pod neustálý dohled, byly nuceny se zadlužit,“ cituje z prohlášení žalobců BBC. „Obžalovaní pak ženy údajně nutili, aby se podílely na pornografii, která byla později sdílena na sociálních sítích.“

Z čeho přesně viní Tatea v Rumunsku?

Kontroverzního influencera Andrewa Tatea zadržela na konci prosince rumunská policie. Ve svém domě v metropoli Bukurešť byl zatčený společně s bratrem Tristanem. Podezřelí jsou z obchodování s lidmi a znásilnění.

Rumunská policie sledovala aktivity Tatea a spol. řadu měsíců, loni v prosinci ho poslala do vazby. Od té doby byl částečně vazebně stíhán, částečně mohl být v domácím vězení. Hrozí mu patnáct let za mřížemi.

Tate se k případu vyjádřil už dříve. Prohlásil, že rumunští žalobci nemají nic v ruce, pracují na „politickou“ objednávku a jejich cílem je influencera umlčet.

Influencer a symbol mužství

Šestatřicetiletý Andrew Tate se na začátku kariéry snažil prosadit jako profesionální kickboxer.

Do veřejného povědomí se dostal poprvé účastí v britské verzi reality show Big Brother, ze které byl ale kvůli videu, kde údajně škrtí ženu, předčasně vyloučen. V posledních letech se etabloval jako úspěšný influencer a guru, který dospívajícím a mladým mužům radí, jak vydělat peníze, získat přízeň žen a „uniknout Matrixu“, popisoval před časem britský server The Guardian.

Jen na TikToku měla jeho videa z kraje roku už na 12 miliard zhlédnutí. Lidé si jeho kázání hledají častěji, než sledují amerického exprezidenta Donalda Trumpa nebo celebritu Kim Kardashian, všiml si dále britský deník.

Za jeho úspěchem stojí především jeho fanoušci a sledující, které Tate pravidelně nabádal, aby jeho videi zaplavovali sociální sítě –⁠ především těmi s nejkontroverznějšími výroky, aby tak zvýšili sledovanost a dosah. Tate své rekruty „vzdělává“ přes vlastní online akademii Hustlers University, která má aktuálně kolem 127 tisíc předplatitelů a měsíčně stojí necelých 50 dolarů (asi 1100 korun).

„Tateova videa jsou velmi kontroverzní a lidé mají potřebu se k nim vyjadřovat. Tím podporují šíření jeho obsahu, algoritmus je vyhodnocuje jako relevantní a zajímavá pro ostatní. Čím více reakcí (lajk, komentář, sdílení), tím více se video ukazuje ostatním uživatelům. TikTok navíc obsah komentářů nekontroluje. Nerozlišuje, jestli jsou pozitivní, nebo negativní,“ popsala pro Seznam Zprávy příčiny Tateaova úspěchu manažerka sociálních médií z agentury digitálního marketingu DFMG Klára Bláhová.

Drahá auta, hodinky za miliony

Rumunská policie zabavila několik luxusních automobilů a další majetek v odhadované hodnotě 3,9 milionu dolarů (86,6 milionu korun) v souvislosti s vyšetřováním případu kontroverzního influencera Andrewa Tatea, uvedla agentura AP.

Kromě toho, jak investovat do kryptoměn nebo si osvojit digitální marketing, ale také Tate radí dospívajícím chlapcům a mužům, jak manipulovat ženami a využívat je. Odkazuje se mimo jiné i na zkušenosti z vlastního podnikání zaměřeného na produkci obsahu pro dospělé.

„Provozuji studio s webovými kamerami už přes deset let… Přes 50 procent mých zaměstnanců byly vlastně moje tehdejší přítelkyně a z nich ŽÁDNÁ předtím v zábavním průmyslu pro dospělé nebyla,“ řekl.

Svou práci pak například popisuje takto: „Seznámit se s holkou, jít na pár rande, vyspat se s ní… Zajistit, aby se do mě zamilovala tak, aby pro mě udělala cokoliv… A pak ji dostat před webovou kameru, abychom spolu mohli zbohatnout.“

„Misogynní obsah jako právě ten, který produkuje Tate, vyřazuje ženy z participace na veřejné diskuzi, nutí je opouštět sociální sítě nebo omezovat a cenzurovat svá vyjádření. Cílem je vytlačit a umlčet ženy v online prostoru, potažmo ve veřejném prostoru obecně,“ vysvětluje pro Seznam Zprávy právnička Markéta Brabcová z organizace Konsent, která se věnuje problematice genderově podmíněného násilí a sexuálního obtěžování.

Reklama

Doporučované