Hlavní obsah

Sankce přehledně: Tak vypadá odpověď mocností, jak ztrestat Rusko

Foto: Profimedia.cz

Lidé na mnoha místech světa odmítají ruskou agresi. Fotografie ze středečního večera v Londýně.

Reklama

24. 2. 17:15
aktualizováno • 25. 2. 3:31

Země Evropské unie a Severoatlantické aliance i další státy uvalily na Rusko nové sankce. Přečtěte si jejich přehled.

Článek

Evropská unie

Lídři států EU se v noci ze čtvrtka na pátek shodli na zavedení dalších sankcí proti Rusku za jeho vpád na Ukrajinu. Nové sankce jsou podle prohlášení evropských představitelů „masivní a tvrdé“.

Postihy mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhnou také 70 procent ruského bankovního trhu, řekla po skončení více než šestihodinové schůzky předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Na vyřazení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT, které navrhovala řada zemí v čele s pobaltskými státy, se lídři EU během summitu neshodli. „Bude se to dál řešit, je to na úrovni diskuse,“ řekl k tomu český premiér Petr Fiala reportérovi Seznam Zpráv.

Již oznámené evropské sankce

 • Při summitu EU se v noci ze čtvrtka na pátek evropští lídři shodli na postizích, které mají mimo jiné znemožnit ruské elitě ukládat své peníze v Evropě. Zakázáno bude také dodávání klíčových součástek ruským rafineriím, což podle šéfky EK překazí jejich modernizaci. Omezen bude také přístup Ruska ke klíčovým technologiím, včetně například polovodičů.
 • Ve středu se země EU shodly na sankcích proti všem ruským poslancům, kteří hlasovali pro uznání separatistických regionů, velkým ruským bankám a 27 vysoce postaveným ruským činitelům, mezi nimiž je například i ministr obrany Sergej Šojgu.
 • Sankce omezí i přístup ruského režimu na evropský finanční a kapitálový trh a zakážou obchod se separatistickými republikami.
 • Ač nejde formálně o sankci, výrazným odvetným opatřením je i úterní krok Německa, které přerušilo schvalovací proces pro nový plynovod Nord Stream 2, který je většinově pod kontrolou ruského koncernu Gazprom. Německé ministerstvo hospodářství stáhlo z regulačního síťového úřadu příslušnou dokumentaci k tomuto projektu. Podle německého kancléře Olafa Scholze došlo k „dramatické změně situace“, která si vyžaduje přehodnocení celé věci. „Bez certifikace Nord Stream 2 samozřejmě nemůže být uveden do provozu,“ řekl kancléř Olaf Scholz.

Velká Británie

Britský premiér Boris Johnson vystoupil ve čtvrtek odpoledne s projevem, ve kterém odsoudil kroky Ruska a oznámil, že Spojené království spolu se spojenci uvalí na Kreml další sankce. Podle agentury Reuters slíbil přijetí masivního balíku ekonomických sankcí.

V podvečer pak Londýn ohlásil dosud největší balík protiruských sankcí. Zasáhne více než 100 jedinců a subjektů, mezi nimi bývalého zetě ruského prezidenta Vladimira Putina a několik oligarchů. Londýn zároveň zmrazí aktiva ruských bank a vyřadí je z britského finančního systému. V plánu je příprava zákonů, které omezí finanční a exportní styky s Ruskem, oznámil britský premiér Boris Johnson v parlamentu.

Johnson také vyzval k ukončení závislosti Západu na ruské ropě a plynu, díky kterým měl ruský prezident Vladimir Putin páku na západní politiku. Stejně jako EU i Británie už v předchozích dnech pohrozila přijetím tvrdších sankcí v případě, že dojde k napadení Ukrajiny. Bližší informace o tom, o jaká ekonomická opatření půjde, budou jasné ve čtvrtek večer.

Již uvalené britské sankce

 • Zmrazení aktiv v Británii a zákaz vstupu do země se podle prohlášení vlády týká tří Rusů, kteří „mají zvláštní význam pro Kreml“. Na seznamu je na prvním místě podnikatel v oblasti plynárenství a podle prohlášení šestý nejbohatší ruský oligarcha Gennadij Timčenko. Sankce se dále dotknou i Borise Rotenberga a jeho synovce Igora Rotenberga, jejichž podnikání je napojené na Gazprom a Británie je označuje za „dlouholeté spojence režimu“. Nové sankce zasáhnou více než 100 jedinců a subjektů, mezi nimi bývalého zetě ruského prezidenta Vladimira Putina a několik oligarchů.
 • S okamžitou platností Londýn zmrazil aktiva i několika ruským bankám, které jsou podle něj „zapojené do financování ruské okupace“. Jmenovitě jde o Bank Rossiya, Jenn Bank, General Bank a Black Sea Bank. Kromě toho sankce postihují i Promsvyazbank, která je podle Británie klíčová pro financování obranného sektoru Ruska.
 • Dále Spojené království uvalí sankce i na všechny poslance Dumy, kteří hlasovali pro uznání nezávislosti Doněcku a Luhansku, což je podle Británie „zjevným porušením ukrajinské teritoriální suverenity“.

Spojené státy

Poslední sérii sankcí oznámil americký prezident Joe Biden ve čtvrtek večer středoevropského času. Jejich cílem je podle něj po „brutálním útoku na ukrajinský lid“ omezit schopnost Ruska účastnit se globální ekonomiky.

Nová opatření míří přímo na největší ruské banky, vývoz telekomunikačního vybavení a dalších technologií a další vysoce postavené ruské představitele. Vyloučení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT ale Biden zatím neavizoval.

Již oznámené americké sankce

 • Ve čtvrtek večer USA oznámily sankce na další čtyři ruské banky. Mezi nimi je i vůbec největší ruská babka Sberbank a všechny její dceřiné společnosti. Dále i další významná ruská banka VTB.
 • Kromě toho mají sankce citelně zasáhnout i dovoz technologických výrobků. Podle Reuters USA omezily vývoz telekomunikačního vybavení, leteckých komponentů, mikroelektroniky a dalších výrobků do Ruska.
 • Na sankčním seznamu osob ve čtvrtek také přibyl například šéf ropného koncernu Rosněfť Igor Sečin a také ředitelé dvou běloruských bank.
 • V předešlých dnech Biden oznámil uvalení sankcí na banky Vněšekonombank (VEB) a Promsvjazbank a sankce proti financování ruského státního dluhu.
 • Terčem starší várky sankcí platných od středy se dále stali ředitel ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov a jeho syn Denis, dále náměstek personálního ředitele Putinova úřadu Sergej Kirijenko a jeho syn Vladimir, který je ředitelem skupiny VK Group, vlastnící sociální síť VKontakte. Nevyhnul se jim ani ředitel Promsvjazbank Pjotr Fradkov.
 • Úplně první vyhlášenou sankcí byl příkaz zakazující Američanům veškeré investice i obchod v separatistických oblastech na východě Ukrajiny.

Austrálie

Premiér Scott Morrison podle televizní stanice 7News uvedl, že i Austrálie přijme další balík sankcí vůči Rusku. Ty namíří proti dalším 25 ruským představitelům ruské politiky i armády, kterým zmrazí majetek a zakáže vstup do země. Sankce mají dopadnout i na čtyři „subjekty zodpovědné za nevyprovokovanou a nepřijatelnou agresi“, stejně jako na další čtyři finanční instituce.

Již uvalené australské sankce

 • Premiér Morrison řekl, že zavede finanční sankce a zakáže vstup do země osmi ruským představitelům, kteří pomáhali v přesunu ruských vojsk na východní Ukrajinu. Podle místních médií by mezi nimi měli být například lidé z ruské bezpečnostní rady.
 • Kromě toho má Austrálie také rozšířit již existující sankce na ruský obchod v dopravě, energetice, telekomunikacích i těžařském sektoru.

Kanada

Další kanadské sankce se mají podle serveru The Globe and Mail zaměřit na další ruské finanční instituce a oligarchy, jak uvedla šéfka kanadské diplomacie Mélanie Jolyová. Nová opatření se mají týkat i kanadského vývozu do Ruska – mohlo by jít zejména o produkty potřebné v těžebním průmyslu.

Již uvalené kanadské sankce

 • Sankce zakazují všem Kanaďanům obchod se separatistickými republikami i obchod s ruským státním dluhem.
 • Stejně jako některé další státy Kanada uvalí sankce i na všechny ruské poslance, kteří souhlasili s uznáním separatistických republik.

Japonsko

Japonský premiér Fumio Kišida řekl, že Japonsko rozšíří sankce proti Rusku na tři oblasti, včetně finančních institucí a vývozu vojenského vybavení. Podle agentury Reuters zároveň řekl, že udělá vše pro omezení ekonomického dopadu ukrajinské krize na Japonsko.

Již uvalené japonské sankce

 • Japonsko podle premiéra zmrazí majetek a nebude vydávat víza představitelům dvou separatistických regionů.
 • Další sankce zakážou veškerý obchod Japonska se separatistickými oblastmi. Kromě toho se v Japonsku nebude smět obchodovat ani s novými ruskými státními dluhopisy.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované