Článek
K slovním výpadům vůči opozici a médiím na Slovensku využili dnes představitelé strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) slovenského premiéra Roberta Fica mítink své strany, který pod názvem Stačilo nenávisti svolal Směr-SD do Handlové při příležitosti prvního výročí pokusu o atentát na Fica.
Do místní sportovní haly přišlo přes tisíc lidí, strana zorganizovala autobusové zájezdy na akci z různých částí země. Největšího potlesku přítomných a pokřiku „Ať žije Fico“ se podle očekávání dostalo samotnému předsedovi Směru-SD.
Premiér už odpoledne oznámil, že Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění. Opětovně také obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívám právě sám premiér Fico.
Nová opatření má připravit pracovní skupina složená z ministrů a představitelů dalších institucí. Její vytvoření podle Fica navrhla bezpečnostní rada státu, která v této záležitosti jednala dopoledne.
Fico řekl, že je třeba zajistit přísnější opatření k dodržování veřejného pořádku na shromážděních. V této souvislosti dal najevo, že se mu nezamlouvalo, když minulý týden na slovenských oslavách 80. výročí konce druhé světové války se z davu ozvaly projevy nesouhlasu právě proti němu.
Kritizoval také, že byl označován za vlastizrádce kvůli své cestě do Moskvy na oslavy výročí porážky nacistického Německa, kam v době pokračující ruské agrese proti Ukrajině odjel jako vůbec jediný vrcholný politik z členské země Evropské unie.
Fico navíc vyjádřil přesvědčení, že Směr-SD, který vyhrál pět parlamentních voleb, skončí na prvním místě i v těch následujících. Probíhající čtyřleté volební období slovenské sněmovny skončí na podzim roku 2027, pokud v zemi nebudou předčasné volby.
Slovenský premiér rovněž uvedl, že je třeba stanovit, jaké projevy patří ke svobodě projevu a které už budou přestupkem nebo trestným činem.
Policie by se podle Fica měla zaměřit také na sociální sítě. „Musíme zajistit vyhledávání nenávistných útoků. To jsou tisícovky případů, které se objevují na sociálních sítích. Policie bude muset identifikovat lidi, kteří budou vyhrožovat smrtí,“ řekl.
O věci Fico hovořil po výjezdním jednání v Handlové, kde ho před rokem, rovněž po schůzi kabinetu, postřelil útočník.
„My jsme sem přišli i symbolicky. Chceme dát najevo, že nás ani vy, ani opozice nezastaví,“ vzkázal novinářům Fico.
Fico opět tvrdil, že útočník byl napojen na neparlamentní stranu Demokraté. Strana exministra obrany Jaroslava Nadě toto obvinění už dříve odmítla. Důchodce, který podle obžaloby střílel na Fica, čeká v létě soudní proces, ve kterém mu hrozí doživotí.
Organizátoři v úvodu mítinku Směru-SD promítali už dříve publikovanou nahrávku a fotografie, které zachytily střelbu na Fica, jakož i záběry z protivládních demonstrací s pokřiky proti Ficovi. Moderátor akce, Ficův blízký spolupracovník a ministr obrany Robert Kaliňák, tvrdil, že političtí oponenti a média hledají možnosti dalších útoků, kterými se snaží porazit Fica a Směr-SD.
„Naše opozice a média se nesnaží o lepší Slovensko. Všechno se zjednodušilo do křížové výpravy proti Robertu Ficovi. Je to džihád,“ doplnil z pódia místopředseda parlamentu a bývalý policejní prezident Tibor Gašpar, který je podle tisku obžalován pro podezření ze zneužívání policie pro politické účely.
Čtyřnásobný slovenský premiér, jenž má dlouhodobě komplikovaný vztah s některými médii, také řekl, že rovněž třeba reagovat na nenávist, kterou podle něj šíří právě sdělovací prostředky.
Vládní koalice loni po střelbě na Fica zákonem například omezila shromažďovací právo. Norma rozšířila seznam míst, kde jsou demonstrace zakázány. Současně přibyly důvody k zákazu konání ohlášených shromáždění či se zvýšily pokutu za některé přestupky proti shromažďovacímu právu.
Opoziční politici Ficovi opakovaně připomenuli jeho výroky, kterými podle nich on sám přispěl k šíření nenávisti. Část z nich zveřejnil například předseda opoziční strany Svoboda a Solidarita Branislav Gröhling v odpovědi na Ficův návrh přesunout nedělní televizní politické diskuzní pořady na pracovní dny.