Hlavní obsah

Francouzská policie zatkla jednoho z podezřelých z vraždy Chášakdžího

Foto: Profimedia.cz

Džamál Chášakdží v roce 2014.

Reklama

7. 12. 2021 17:40
aktualizováno • 7. 12. 2021 20:48

Policie na pařížském letišti Charlese de Gaullea zatkla muže podezřelého z vraždy saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášakdžího. Členové komanda ze Saúdské Arábie Chášakdžího brutálně zavraždili v říjnu 2018.

Článek

Francouzská rozhlasová stanice RTL uvedla, že policie 33letého podezřelého jménem Chálid Utajbí zadržela dnes ráno, když chtěl nastoupit do letadla mířícího do Rijádu. Jde o někdejšího příslušníka královské gardy odpovědné korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi.

Utajbí patří do skupiny 20 občanů Saúdské Arábie hledaných Interpolem v souvislosti s vraždou opozičního novináře. Podle justičních zdrojů, na které se odvolává RTL, francouzské úřady zahájily kroky k jeho vydání do Turecka.

Podle vyšetřování, které vedla tehdejší zvláštní zpravodajka OSN pro mimosoudní popravy Agnès Callamardová, lze Utajbího považovat za blízkého spolupracovníka a osobního bezpečnostního důstojníka prince Muhammada.

Americké tajné služby letos koncem února zveřejnily zprávu, podle které Muhammad bin Salmán, de facto vládce Saúdské Arábie, operaci s cílem zajmout nebo zabít Chášakdžího schválil. Bin Salmán jakékoli spojování s brutálním činem odmítá.

„Vítám zatčení jednoho z Džamálových vrahů ve Francii,“ napsala na Twitteru novinářova snoubenka Hatice Cengizová. „Francie by ho za jeho zločin měla soudit, nebo ho vydat do země, která je schopná a ochotná skutečně vyšetřovat jak jeho, tak člověka, který vydal rozkaz Džamála zavraždit,“ dodala.

Novinář Chášakdží, který žil od roku 2017 v USA, psal názorové sloupky kritické vůči korunnímu princi pro americký deník The Washington Post. Komando spojované s korunním princem bin Salmánem novináře zabilo 2. října 2018 na konzulátu v Istanbulu, kam si šel Chášakdží pro dokumenty ke svatbě.

Rijád zprvu tvrdil, že novinář z budovy odešel, po dvou týdnech přiznal, že tam byl zabit. Jeho tělo se nenašlo, podle turecké policie byl zřejmě rozčtvrcen. Podle jedné z verzí, se kterými policie operuje, mohli někteří z pachatelů tělo Chášakdžího postupně přenášet do rezidence generálního konzula, která se v Istanbulu nachází hned vedle saúdského konzulátu.

Callamardová ve své zprávě uvedla, že Utajbí doprovázel prince na jeho cestě do USA v roce 2017. Její vyšetřování dospělo k závěru, že byl jedním z několika úředníků, kteří se v době vraždy nacházeli právě v rezidenci generálního konzula. Přestože tedy Utajbí u vraždy pravděpodobně nebyl fyzicky přítomen, mohl s Chášakdžího ostatky později manipulovat.

Saúdská Arábie za tuto vraždu odsoudila několik lidí k trestu smrti, který posléze zmírnila. Také Turecko obžalovalo v souvislosti s vraždou Chášakdžího 26 obyvatel Saúdské Arábie, které soudí v nepřítomnosti. Minulý měsíc turecká justice vyzvala saúdské úřady, aby jí sdělily, zda někteří z obžalovaných tureckou prokuraturou, mezi nimiž jsou i zástupce konzula a atašé, už byli odsouzeni v Saúdské Arábii.

Reklama

Doporučované