Článek
Francouzská rozhlasová stanice RTL uvedla, že policie 33letého podezřelého jménem Chálid Utajbí zadržela dnes ráno, když chtěl nastoupit do letadla mířícího do Rijádu. Jde o někdejšího příslušníka královské gardy odpovědné korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi.
Utajbí patří do skupiny 20 občanů Saúdské Arábie hledaných Interpolem v souvislosti s vraždou opozičního novináře. Podle justičních zdrojů, na které se odvolává RTL, francouzské úřady zahájily kroky k jeho vydání do Turecka.
Zvrat. WHO je proti rozšířené metodě léčby covidu
Podle vyšetřování, které vedla tehdejší zvláštní zpravodajka OSN pro mimosoudní popravy Agnès Callamardová, lze Utajbího považovat za blízkého spolupracovníka a osobního bezpečnostního důstojníka prince Muhammada.
Americké tajné služby letos koncem února zveřejnily zprávu, podle které Muhammad bin Salmán, de facto vládce Saúdské Arábie, operaci s cílem zajmout nebo zabít Chášakdžího schválil. Bin Salmán jakékoli spojování s brutálním činem odmítá.
„Vítám zatčení jednoho z Džamálových vrahů ve Francii,“ napsala na Twitteru novinářova snoubenka Hatice Cengizová. „Francie by ho za jeho zločin měla soudit, nebo ho vydat do země, která je schopná a ochotná skutečně vyšetřovat jak jeho, tak člověka, který vydal rozkaz Džamála zavraždit,“ dodala.
Novinář Chášakdží, který žil od roku 2017 v USA, psal názorové sloupky kritické vůči korunnímu princi pro americký deník The Washington Post. Komando spojované s korunním princem bin Salmánem novináře zabilo 2. října 2018 na konzulátu v Istanbulu, kam si šel Chášakdží pro dokumenty ke svatbě.
Biden varoval Putina před tvrdou reakcí na další kroky vůči Ukrajině
Rijád zprvu tvrdil, že novinář z budovy odešel, po dvou týdnech přiznal, že tam byl zabit. Jeho tělo se nenašlo, podle turecké policie byl zřejmě rozčtvrcen. Podle jedné z verzí, se kterými policie operuje, mohli někteří z pachatelů tělo Chášakdžího postupně přenášet do rezidence generálního konzula, která se v Istanbulu nachází hned vedle saúdského konzulátu.
Callamardová ve své zprávě uvedla, že Utajbí doprovázel prince na jeho cestě do USA v roce 2017. Její vyšetřování dospělo k závěru, že byl jedním z několika úředníků, kteří se v době vraždy nacházeli právě v rezidenci generálního konzula. Přestože tedy Utajbí u vraždy pravděpodobně nebyl fyzicky přítomen, mohl s Chášakdžího ostatky později manipulovat.
Saúdská Arábie za tuto vraždu odsoudila několik lidí k trestu smrti, který posléze zmírnila. Také Turecko obžalovalo v souvislosti s vraždou Chášakdžího 26 obyvatel Saúdské Arábie, které soudí v nepřítomnosti. Minulý měsíc turecká justice vyzvala saúdské úřady, aby jí sdělily, zda někteří z obžalovaných tureckou prokuraturou, mezi nimiž jsou i zástupce konzula a atašé, už byli odsouzeni v Saúdské Arábii.