Hlavní obsah

Palestinec popisuje, co se děje v Gaze: Lidé se chystají na dlouhou válku

Foto: ČTK

Palestinci zabrali izraelský tank v Pásmu Gazy.

Reklama

Obyvatelé Pásma Gazy vyrazili hned kolem osmé hodiny na trhy a do obchodů. Nakupují, co mohou, aby se připravili na izraelskou odvetu. Ta bude tvrdá a krvavá, odhaduje Palestinec z města Gaza.

Článek

Co se stalo v Izraeli

  • Radikální hnutí Hamás v sobotu ráno na území Izraele vypálilo tisíce raket. Ozbrojenci mezitím zničili bezpečnostní plot na hranici Pásma Gazy, do země se infiltrovali letecky (na padákových kluzácích) i po moři (na gumových člunech). S útoky hnutí pokračovalo i ve večerních hodinách, kdy odstartovalo novou vlnu raketových úderů na Izrael.
  • Velitel Hamásu Muhammad Díf řekl, že se palestinská militantní skupina „rozhodla říct, že už toho bylo dost“. Článek o začátku útoku najdete zde.
  • „Jsme ve válce,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu s tím, že „primárním úkolem armády je osvobodit regiony na jihu země od teroristů“. Izraelská armáda v reakci na útoky zahájila letecké údery na pozice Hamásu.
  • Ztráty: Izrael hlásí nejméně 500 mrtvých, přes 2000 zraněných a desítky zajatých Hamásem. Ten tvrdí, že unesl 53 osob.
  • Ztráty: Palestinci zatím hlásí 313 mrtvých, zraněných má být téměř 2000.
  • Bojiště: Izraelská armáda stále svádí boje s Palestinci, kteří pronikli na izraelské území v okolí Pásma Gazy. V neděli ráno oznámila, že momentálně zasahuje na celkem osmi místech v oblasti.
  • Zde najdete první fotografie z místa. Publikovali jsme také video z izraelské odvetné akce, z povolávání záloh i útoku dronu na sanitní vůz.
  • Rozhovor s Irenou Kalhousovou, šéfkou Herzlova centra izraelských studií v Praze: Někdo v armádě i tajných službách zaspal, v Izraeli budou padat hlavy
  • Rozhovor s českou ambasadorkou v Izraeli Veronikou Kuchyňovou Šmigolovou: Útok po zemi je nová situace, Hamás se ale mohl přepočítat
  • Reakce české politické scény – na tomto odkazu

Překvapivý útok palestinského hnutí Hamás nebyl šokem jen pro Izraelce, ale i pro Palestince žijící v Pásmu Gazy. „Pro Izrael je to skandál, pokládají se za supermocnou zemi, ale to, co se dnes stalo, nás šokovalo a překvapilo, nikdy bychom si nepředstavovali, že brigády Kásam (vojenské křídlo hnutí Hamás, pozn. red.) mohou něco takového udělat,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy Fádí abú Šamala, pracovník neziskové organizace Just Vision a koproducent filmu Naila and the Uprising (Naila a povstání).

„Odpověď Izraele bude velmi tvrdá a krvavá, v tuto chvíli přesahuje hranice naší představivosti,“ míní abú Šamala. Odhaduje, že bombardování, které začalo už dvě hodiny před začátkem rozhovoru, bude pokračovat nejméně další dva dny. Později by měla přijít i pozemní invaze. „Bude to odlišná válka od těch předchozích, vše je nahráváno a přenášeno přes sociální média,“ upozorňuje.

„Mluvčí brigád Kásam řekl, že je to výsledek posledního izraelského vpádu do mešity al-Aksá, kde také Izraelci napadli jednu palestinskou ženu a modlili se tam,“ říká Palestinec, podle něhož nemá útok nic společného s protesty a chaosem, který nyní zažívá izraelská politická scéna.

On sám při komentování útoku Hamásu nepoužívá slovo terorista. „Vojáci Hamásu vnikli do izraelských sídel podél hranic, byly tam srážky, zabit byl neupřesněný počet Izraelců i lidí na naší straně. Okolo 35 Izraelců bylo - nechci říct uneseno, ale zajato - ti jsou nyní v Pásmu Gazy,“ popisuje dění, které v tuto chvíli nelze ověřit.

Lidé z útoku šťastní nejsou

Fakt, že se Hamásu podařilo získat zajatce, nicméně potvrzují i izraelská média. Ta informovala o výpovědi ženy, jejíhož manžela unesli, žena měla vidět i videozáznam se zajatcem pořízený už v Gaze.

Na otázku, zda mají lidé v Gaze z útoku radost, odpovídá záporně. „Lidé v Gaze žijí v těžkých podmínkách pod blokádou, je tu chudoba, nezaměstnanost, nemohou proti okupaci dělat nic… Když ale vidí toto a představí si odpověď Izraele, nejsou z toho šťastní. Nemají radost ani z videí na sociálních médiích ukazujících zajatce, které fackují.“

Lidé podle něj už od osmé hodiny ranní vyrazili na nákupy a snaží se zásobit a připravit se na dlouhou válku. „Gazu už začali bombardovat před dvěma hodinami, zatím ale jen vojenské cíle, ne civilisty. Jsem si ale jistý, že ti přijdou také na řadu,“ myslí si abú Šamala a přemýšlí, jak ochránit vlastní rodinu.

Bez komentáře: Palestinští ozbrojenci zaútočili na Pásmo Gazy desítkami raket.Video: AP

„Obvykle beru rodinu do Chán Júnisu, který bývá klidnější. Tentokrát to ale myslím bude všude stejné, celé Pásmo Gazy bude v ohni, není žádné místo bezpečnější, bude to chaos a bude to krvavé,“ předpovídá. Snaží se proto oslovit své kontakty v Egyptě, aby mohl rodinu evakuovat, to ale není lehké. Egyptská vláda má pořadníky a do země pouští z Gazy jen asi tisíc osob denně.

Současné dění bude mít podle Palestince jednoho vítěze - izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „To, co se teď děje, je pro Netanjahuovu krajně pravicovou vládu skvělé a magické řešení protestů. Ty se uklidní a nejfundamentalističtější a nejpravicovější kabinet v izraelské historii tím jen získá,“ odhaduje zaměstnanec neziskovky, v níž se sdružují filmaři, novináři a lidskoprávní aktivisté a snaží se nezávisle informovat a propagovat nenásilné řešení palestinsko-izraelského konfliktu.

Reklama

Doporučované