Hlavní obsah
Online

Ruský novinář prozradil pozice ruského minometu, Ukrajina zbraň zničila

Foto: Profimedia.cz

Minomet 2S4 Tyulpan na cestě k ukrajinské hranici.

Reklama

21. 5. 6:24
aktualizováno • 21. 5. 22:50

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace s datem 21. května:

 • Ukrajinský přístav Mariupol, který od 1. března obléhaly ruské síly, padl. V pátek vydalo vedení ukrajinské armády posledním obráncům města, opevněným v komplexu Azovstal, rozkaz zastavit odpor.
 • Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to dnes řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusové podle něj obilí kradou. Kvůli ochromenému vývozu zemědělských produktů z Ukrajiny hrozí nedostatek potravin v chudých zemích, uvádí OSN.
 • Ruský novinář stanice Rossija 1 prozradil pozici cenného samohybného těžkého minometu 2S4 Tyulpan, aktuálně největšího používaného minometu na světě. Následně po zveřejnění reportáže došlo k zásahu a zničení ruského minometu
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru poprvé promluvil o způsobu zásobování obránců Mariupolu. Jídlo, vodu i munici místním vojákům podle prezidenta doručovaly helikoptéry. Při těchto misích pak mělo až 90 procent pilotů zahynout, píše server Hromadske s odvoláním na rozhovor se Zelenským.
 • Rusko podle Kyjeva z Mariupolu nuceně odváží občany města na ruské území. Náměstkyně ukrajinského ministra zahraničí Emine Džaparovová zveřejnila nahrávku, na které je patrné, že „evakuaci“ řídí okupační síly se zbraněmi v rukou. „Lidem je odepřeno opustit shromaždiště a autobusy,“ napsala Džaparovová na Twitter.
 • Ruská plynárenská společnost Gazprom zastavila v sobotu ráno vývoz plynu do Finska. Stalo se tak poté, co Finsko odmítlo platit za surovinu v rublech.

SITUACI JSME SLEDOVALI TAKÉ V PÁTEK:

 • Ruská společnost Gazprom přerušila dodávky plynu do Finska

  Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury Reuters to oznámil finský operátor Gasgrid.

  Gazprom dříve uvedl, že k tomuto kroku došlo proto, že finská společnost nezaplatila za plyn dodaný v dubnu podle nových ruských pravidel vyžadujících vypořádání v rublech.

 • Náměstek Kopečný: Na dodávkách pro Ukrajinu se snažili vydělat podvodníci

  Na dodávkách vojenského materiálu na Ukrajinu se snažili vydělat podvodníci. Pochybné firmy nabízely například ochranné vesty, řekl v rozhovoru pro ČTK náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný. Podvodům podle něj zabránily kontroly Ministerstva obrany.

  Úřad ukrajinské ambasádě od počátku ruské agrese pomáhal s koordinací dodávek vojenského materiálu. „Pomáháme ambasádě a ukrajinskému ministerstvu obrany v tom, aby dostaly zboží, které potřebují,“ poznamenal Kopečný.

  Prověřování firem a nabízeného zboží, zda je v požadované kvalitě nebo zda ho vůbec daná firma má k dispozici, podle náměstka zahrnovalo velké množství inspekcí. „Stejně jako při jiných krizích i v tomto případě se objevilo určité množství šmejdů,“ poznamenal. „Lidé, kteří před lety lidem prodávali hrnce, v době covidu prodávali roušky a míchali dezinfekce, teď najednou začali nabízet různé produkty, které chtěli prodávat Ukrajincům do války,“ podotkl.

 • Zelenskyj: Při snaze pomoci Mariupolu utrpělo letectvo velké ztráty

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v ukrajinské televizi uvedl, že se letectvo snažilo dopravit letecky do Mariupolu zásoby, ale bylo odraženo a utrpělo velké ztráty. „Velké množství našich pilotů při tom, bohužel, zahynulo,“ řekl prezident. „Byli to hrdinové, kteří věděli, že dopravit do Azovstalu léky, potraviny a vodu a vrátit se s těly mrtvých a se zraněnými je téměř nemožné,“ dodal.

 • Mariupol: Do zajetí se vzdala poslední skupina 531 vojáků

  Mariupol, který od 1. března obléhaly ruské síly, padl. V pátek vydalo vedení ukrajinské armády rozkaz posledním obráncům města, opevněným v komplexu Azovstal, zastavit odpor.

  Ruské ministerstvo obrany v noci na sobotu upřesnilo, že se během pátku vzdala poslední skupina v počtu 531 vojáků. Celkem se od 16. května vzdalo 2 439 ukrajinských vojáků obklíčených v ocelárnách. (Detailně zde.)

Sdílejte článek

Hlavní zprávy