Hlavní obsah

Na nedostatek vody nejsou Britové zvyklí. Teď se s ním musí naučit žít

Foto: Profimedia.cz

Umělé jezero Woodhead na severu Anglie, které v minulosti vybudovali jako zásobárnu vody.

Pokud Britové okamžitě nezmění svůj přístup k hospodaření s vodou, brzy jí nebudou mít dost. Mnozí ale před problémem zavírají oči. „Velká část obyvatel země stále popírá změnu klimatu,“ vysvětluje pro Seznam Zprávy hydroložka.

Článek

Analýzu si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když se mluví o Velké Británii, mnohým zřejmě na mysli vytane klasické deštivé počasí. To, že si tradičně vlahé a vlhké ostrovy dělají starosti se zásobami vody, by zřejmě napadlo jen málokoho.

V souvislosti s klimatickou změnou ale i Británie zažívá čím dál častěji extrémní výkyvy počasí a tamní obyvatelé si na to budou muset zvyknout, varují experti.

„I Britové si stále myslí, že žijeme v deštivé a vlhké zemi,“ říká pro Seznam Zprávy hydroložka Jess Neumannová z univerzity v anglickém Readingu. „V minulosti jsme velkou pozornost věnovali věcem, jako jsou povodně nebo příliš mnoho vody. Jako země nejsme připraveni na její nedostatek,“ pokračuje.

„Nejsme vybaveni na to, abychom se vypořádali s extrémnějšími suchy. Naše infrastruktura není navržena pro teploty nad 30 stupňů. Naše silnice se doslova roztékají, vlaky mají problém jezdit. Lidé se o sebe často v takových podmínkách neumí správně starat.“

Severozápad Anglie zažil letos nejsušší léto za posledních téměř sto let. Během dubna spadla pouze polovina srážek, na které jsou místní zvyklí.

Hladina vody v řekách a nádržích vlivem nedostatku srážek výrazně klesla, v některých řekách ve Walesu se dokonce dostala na nejnižší úroveň od začátku měření v 70. letech minulého století. Sucho mělo dopad i na letošní úrodu, jak si už před časem postěžovali britští zemědělci.

Vlna veder napříč Evropou:

+8

Podle hydroložky Neumannové Británie stále zažívá poměrně hodně srážek, změnil se ale způsob, jakým k nim dochází.

„Máme mnohem více silných extrémních srážek, které způsobují bleskové povodně, a pak máme období, kdy spadne velmi málo srážek, méně než kolik bychom potřebovali,“ přibližuje s tím, že riziko představují zejména prodloužená období sucha v zimě a na jaře, jelikož to vede k nedostatku vody v nádržích.

Vliv klimatické změny

V tuto chvíli Británii, stejně jako řadu dalších evropských zemí, sužuje vlna veder, už druhá v letošním roce. V pondělí teploty v některých částech Anglie dosáhly 33 stupňů Celsia, což z něj učinilo jeden z nejteplejších červnových dnů v historii, upozornila veřejnoprávní stanice BBC. Nezvykle vysoké teploty země zažívala v průběhu celého minulého měsíce.

Extrémy sužují i sever Skotska, v jehož části nyní vyhlásili varování před povodněmi. Hasiči tu zároveň bojují s rozsáhlými lesními požáry.

„Lesní požáry ve Skotsku byly kdysi vzácností. Teď už ne. Horká a sušší jara a léta - způsobená zrychlující se klimatickou krizí - mění naši krajinu v ohniště,“ vzkázal místní radní Draeyk Van Der Horn, který zastupuje britskou stranu Zelených. „Požáry jsou nyní častější, intenzivnější a ničivější. To není jen vzdálené varování. Změna klimatu je tady a Moray a Skotsko jsou v první linii,“ dodal.

Ačkoliv je složité konkrétní jevy jednoznačně připsat klimatické změně, podle expertů mezi ní a extrémními výkyvy počasí panuje souvislost. Vlivem klimatické změny se stávají vlny veder čím dál teplejšími a prodlužují se. Dopady mají také na sucha.

„Očekává se, že s oteplováním planety budou sucha přicházet rychleji a budou intenzivnější, protože roste touha atmosféry po vodě,“ podotýká klimatolog Richard Allan, který rovněž působí na Univerzitě v Readingu.

„Oteplování klimatu znamená, že se vlhkost z jedné oblasti snáze odčerpává a vhání do bouřkových systémů na jiných místech, což zesiluje extrémy vlhkého i suchého počasí s divočejšími výkyvy mezi nimi,“ dodává s tím, že jediným řešením je snížit emise skleníkových plynů.

Podle odborníků budou také Britové muset nevyhnutelně změnit své návyky, co se týče využívání vody. Britská Agentura pro životní prostředí varovala, že pokud nedojde okamžitě ke změně, v roce 2055 bude jen v Anglii chybět pět miliard litrů denně.

V cestě restartu ale podle Neumannové stojí to, že řada Britů před problémem zavírá oči. „Velká část obyvatel země stále popírá změnu klimatu. Myslí si, že je to blbost a není připravena změnit svoje počínání,“ líčí expertka.

Důvodem je, že lidé podle ní dosud o ničem podobném, na rozdíl například od obyvatel jiných zemích, kde pociťují klimatické změny už delší dobu silněji, nebyli zvyklí přemýšlet. Nedostatek vody je pro ně stále poměrně těžko představitelným problémem.

„Budeme muset skutečně radikálně přehodnotit a přepracovat hospodaření s vodou v celé zemi,“ tvrdí Neumannová s tím, že také tamní úřady po dlouhou dobu problém přehlížely a po dekády nezacházely s vodou v zemi správně. Jejich úkolem je podle ní změnit strategii i dovzdělat v otázce klimatu tamní společnost.

Planeta a klima

Na první pohled se to tak nemusí zdát, ale změna klimatu na naší planetě v posledních asi 150 letech je zcela výjimečná.

Doporučované