Hlavní obsah

NATO chce Rusku předložit písemné návrhy k bezpečnosti

Foto: martinbertrand.fr, Shutterstock.com

Aliance chce podle Jense Stoltenberga (na snímku) předložit Rusku písemné návrhy k bezpečnosti.

Reklama

Návrhy jasně ukážou, že jsme připraveni sednout si a jednat o kontrole zbrojení, o raketách či větší transparentnosti ve vojenských otázkách, uvedl v rozhovoru pro Spiegel šéf NATO Jens Stoltenberg.

Článek

Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách zbrojení a transparentnosti. V rozhovoru s magazínem Der Spiegel to v úterý prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který se odpoledne sešel s německým kancléřem Olafem Scholzem.

Tématem jejich jednání bylo Rusko a pokračující krize na východní Ukrajině.

„Chceme připravit písemné návrhy. Rusům jsme řekli, že jim tyto písemné návrhy předložíme,“ řekl Stoltenberg v rozhovoru, který magazínu Der Spiegel poskytl v odpoledních hodinách. „Tyto návrhy jasně ukážou, že jsme připraveni sednout si ke stolu a o všem jednat. O kontrole zbrojení, o opatřeních k větší transparentnosti ve vojenských otázkách, budeme mluvit i o raketách. Nejsme ale připraveni vzdát se vlastních principů,“ dodal.

Stoltenberg na odpolední tiskové konferenci po jednání se Scholzem řekl, že NATO chce s Ruskem o snížení napětí jednat. „Dnes jsem poslal pozvánku všem členům Rady NATO-Rusko k sérii schůzek , které se týkají vztahů s Ruskem,“ řekl.

Přislíbil, že NATO si vyslechne ruské obavy a bude o nich s Moskvou diskutovat. Zároveň ale zdůraznil, že NATO si vyhrazuje právo jít vlastní cestou a také chránit své členy.

Kancléř Scholz řekl, že každá země má právo rozhodnout o svém členství v mezinárodních aliancích a organizacích. Prohlásil rovněž, že Rusko by mohlo ke zmírnění napětí na východní Ukrajině přispět tím, že stáhne vojáky od ukrajinských hranic.

Kyjev se obává, že Rusko připravuje invazi, což ale Moskva odmítá.

V Kremlu mezitím jednala nová šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková, která se vyslovila pro co nejrychlejší obnovení rozhovorů o situaci na východní Ukrajině.

Její ruský protějšek Sergej Lavrov při prvním osobním setkání vyjádřil přání, aby vztahy mezi Moskvou a Berlínem byly konstruktivnější a překonaly nahromaděné problémy.

„Svou cestou chci dát najevo, že vztahy s Ruskem jsou pro novou německou vládu i pro mě osobně velmi důležité,“ uvedla podle agentury DPA Baerbocková, která do ruské metropole přicestovala v pondělí večer po návštěvě Kyjeva. „Stabilní vztahy mezi Moskvou a Berlínem nemají alternativu,“ dodala s tím, že si je vědoma „historického rozměru“ tohoto vztahu.

Reklama

Doporučované