Hlavní obsah

Němci sáhli Rusům na ropný gigant. Přebírají kontrolu nad částí Rosněfti

Foto: Profimedia.cz

Rosněfť je jednou z největších rafinérských společností v Německu.

Reklama

Německá část ruského ropného gigantu Rosněfť přechází pod správu Spolkové agentury pro sítě. O podrobnostech a dalším rozvoji budou ve 13:30 na tiskové konferenci informovat představitelé německé vlády.

Článek

Německá vláda kvůli zajištění energetické bezpečnosti země přebírá kontrolu nad německou součástí ruského dovozce ropy Rosněfť a nad jeho dceřinou společností RN Refining & Marketing.

Oznámilo to spolkové ministerstvo hospodářství, podle kterého je svěřenská správa prozatím omezena na šest měsíců. Správu vláda svěřila Spolkové agentuře pro sítě, která je v Německu síťovým regulátorem. Agentura převzetím německé části Rosněfti získává kontrolu nad jejími podíly v rafineriích PCK ve Schwedtu, MiRo v Karlsruhe a Bayernoil ve Vohburgu.

O podrobnostech a dalším rozvoji budou ve 13:30 na tiskové konferenci hovořit spolkový kancléř Olaf Scholz, ministr hospodářství Robert Habeck a braniborský premiér Dietmar Woidke.

Ministerstvo hospodářství uvedlo, že vláda převzetím německé části Rosněfti do správy postupuje podle zákona o energetické bezpečnosti a že toto rozhodnutí je základem pro zachování provozu rafinerie v braniborském Schwedtu, kde drží většinu Rosněfť. Tato rafinerie je klíčová pro zásobování východního Německa ropnými produkty, z hlediska energetické bezpečnosti je však slabým článkem, neboť zpracovává ropu z Ruska, která do zařízení proudí severní větví ropovodu Družba.

Braniborský premiér Woidke kvůli nejisté budoucnosti rafinerie před týdnem otevřeně vyzval spolkovou vládu, aby zajistila provoz zařízení a udržení pracovních míst. Rafinerie PCK má asi 1 200 zaměstnanců a v regionu platí za významný hospodářský podnik.

Převzetí správy ministerstvo hospodářství podle dostupných dokumentů nařídilo ve středu, v účinnost však rozhodnutí vstoupilo v pátek zveřejněním ve Spolkovém věstníku. V něm je rovněž uvedeno, že síťový regulátor bude mít oba podniky pod kontrolou zatím do 15. března 2023. Náklady na správu nesou samy obě společnosti.

Rosněfť se podílí na zpracovatelské kapacitě ropy v Německu asi 12 procenty, což z ní činí jednu z největších rafinérských společností v zemi. Německo se však snaží dosáhnout nezávislosti na energetických surovinách z Ruska.

Od 5. prosince začne v Evropské unii platit embargo na dovoz ropy z Ruska. Dočasně z něj bude vyňata přeprava suroviny ropovodem Družba, přes který se dostává ropa nejen do Německa, ale i do Česka. Habeck se Scholzem v minulosti naznačili, že výjimku z embarga uplatnit nehodlají. Habeck už dříve řekl, že rafinerie ve Schwedtu by mohla ropu místo z Družby získávat přes severoněmecký Rostock a polský Gdaňsk.

Foto: Gas Infrastructure Europe, Seznam Zprávy, Shutterstock.com

Plynovody v Evropě a LNG terminály na pobřeží.

Úvahy o znárodnění Nord Streamu

Kromě ropy však Němci uvažují o státním zásahu také v oblasti plynu, konkrétně části plynovodu Nord Stream 2.

V červnu německé ministerstvo hospodářství podle agentury Reuters uvedlo, že by mohlo dojít k zestátnění části potrubí vedoucího k Baltskému moři. Tu by pak Německo používalo k dopravě plynu ze zamýšlených LNG terminálů dále do Německa, ale potenciálně i Česka.

Zestátnění spolková vláda chystá také v případě podniku Gazprom Germania. Ten až do dubna letošního roku spadal pod ruskou státní plynárenskou jedničku. Gazprom Germania zahrnuje mimo jiné obchodníka Wingas a skladovací společnost Astora, která má k dispozici zásobníky s objemem 6 miliard metrů krychlových – to zhruba odpovídá dvěma třetinám české roční spotřeby.

Reklama

Doporučované