Hlavní obsah

Orbán chce změnit paušální daň a maďarští živnostníci vyrazili do ulic

Foto: Alexandros Michailidis, Shutterstock.com

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Reklama

17. 7. 20:13

V Budapešti se v sobotu pátým dnem protestovalo proti daňové politice vlády konzervativního premiéra Viktora Orbána. Ta má mít negativní dopad především na živnostníky a malé podnikatele.

Článek

Na 6 tisíc lidí vyslyšelo výzvu bývalého opozičního lídra Pétera Márkiho-Zaye k sobotní protestní akci v centru metropole Budapešť, informovala agentura APA. Účastníci drželi transparenty jako například „Orbáne, ztrať se“, informuje britský server The Guardian.

Protestující se vydali do ulic v reakci na úpravu zákona, který postihne živnostníky a malé podnikatele. Vláda zákon o změnách týkajících se těchto skupin předložila zákonodárcům v pondělí. Podle agentury MTI je cílem vlády omezit možnost paušálních plateb kvůli jejímu zneužívání. Mimo jiné chce kabinet zvýšit limit ročních příjmů, který daňového poplatníka opravňuje se do systému paušálních plateb přihlásit. Poplatníci v systému platí paušální měsíční daň 50 tisíc forintů (asi 3 tisíce Kč).

Márki-Zay, který se coby neúspěšný kandidát sjednocené opozice na premiéra v dubnových parlamentních volbách vzdal poslaneckého mandátu a v uplynulých měsících se téměř neobjevoval na veřejnosti, ve svém projevu kritizoval úsporná opatření vlády a všechny Orbánovy předvolební sliby označil za lži.

Orbánovo ohlášení úsporných opatření přirovnal k projevu, který v roce 2006 pronesl někdejší socialistický expremiér Ferenc Gyurcsány a po kterém následovaly masové protesty. Gyurcsány tehdy na nahrávce, která se dostala na veřejnost, před svými spolustraníky prohlásil: „Lhali jsme od rána do večera.“

Márki-Zay uvedl, že úsporná opatření, jako je nová úprava daňového zákona pro živnostníky, dopadnou především na obyčejné lidi. „Pro ty, kteří po uplynulých 100 dnech stále věří lžím vládnoucí strany Fidesz, už není záchrany,“ řekl Márki-Zay. Během protestů, které již několik dní ochromují dopravu v centru metropole, demonstranti tentokrát zablokovali Markétin most (Margit híd) přes Dunaj.

Maďarský premiér nicméně změnu daňového zákona komentoval jako „dobrou a potřebnou“. Učinil tak ve svém pravidelném rozhlasovém pořadu v pátek.

Nacionalista Orbán čelí zatím nejtěžší výzvě od svého nástupu k moci v roce 2010, poznamenala agentura Reuters. Inflace ve středoevropské zemi podle ní dosáhla nejvyšší úrovně za poslední dvě desetiletí, forint spadl na rekordně nízkou úroveň a fondy Evropské unie jsou kvůli sporu o demokratické standardy nejisté.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované