Článek
Od neděle, kdy izraelská vláda oznámila dočasné přerušení 12týdenní blokády humanitární pomoci do Pásma Gazy, se na toto palestinské území dostalo 198 kamionů s pomocí. Jen 90 z nich se podařilo zatím doručit potraviny a zdravotnický materiál na místa, odkud je distribuují humanitární organizace, informoval ve čtvrtek mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric. Rozvoz komplikují zničené silnice a pokračující boje, jen ve čtvrtek izraelské údery zabily dalších pět desítek Palestinců, včetně dětí.
První dodávky pomoci od 2. března do válkou zničeného Pásma Gazy, kde přežívají v katastrofálních podmínkách přes dva miliony Palestinců, uvítaly nevládní organizace. Podle nich jsou ale jen kapkou v moři. Během příměří, jež trvalo letos od poloviny ledna dva měsíce, než ho izraelská armáda přerušila, se tam dostalo několik stovek kamionů pomoci za den. Před válkou, kterou začalo 7. října 2023 teroristickým útokem na Izrael palestinské hnutí Hamás, vozilo na toto území pomoc asi 500 kamionů denně, protože už tehdy tam byla humanitární krize.
„Běžíme závod s časem, abychom zabránili rozšíření hladovění,“ řekl novinářům Antoine Renard ze Světového potravinového programu (WFP). Tato organizace OSN také ve čtvrtek oznámila, že v jižní a střední části Pásma Gazy opět obnovila provoz „hrstka pekáren“ poté, co bylo desítkám nákladních aut konečně povoleno vyzvednout dodávky zboží na hraničním přechodu Kerem Šalom a přes noc je doručit.
Agentura EFE už dříve informovala s odvoláním na mluvčího Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Jense Laerkeho, že od pondělí se do Pásma Gazy dostalo 198 kamionů s pomocí. Až do noci ze středy na čtvrtek ale humanitární pracovníci hlásili logistické potíže, kvůli nimž se auta s potravinami nemohla dostat na distribuční místa. Silnice v Pásmu Gazy jsou zničené masivním izraelským bombardováním, které neustává.
„Obyvatelstvo Gazy je tak hladové a traumatizované 19 měsíci izraelské ofenzivy blokády, že méně než 500 nebo 600 kamionů denně nebude stačit,“ řekla deníku El País Tamara Alrifaiová z agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Připomněla také, že od začátku války v říjnu 2023 bylo 90 procent obyvatel Pásma Gazy vysídleno. „Museli se stěhovat šestkrát, někteří až devatenáctkrát,“ dodala. Ve čtvrtek vydala izraelská armáda nové výzvy k evakuaci, a to na severu Pásma Gazy.
Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy 7. října 2023 v reakci na teroristický útok palestinského hnutí Hamás a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Od té doby bylo při izraelských útocích podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze, ovládaného Hamásem, zabito přes 53 600 Palestinců. Nevládní organizace ale odhadují, že tisíce dalších mrtvých jsou stále v troskách zdevastovaného území.
Mrtví přibývají po stovkách. Tři západní země hrozí Izraeli sankcemi
Humanitární pomoc přestala izraelská vláda do Pásma Gazy pouštět 2. března se zdůvodněním, že tak chce přimět Hamás k propuštění zbývajících rukojmích. I mnozí Izraelci, včetně příbuzných unesených, ale tvrdí, že jen dohoda o příměří jim může vrátit jejich blízké. V Gaze je ještě asi šest desítek rukojmích, z toho většina už zřejmě nežije.
Dočasné přerušení blokády humanitární pomoci oznámila izraelská vláda v neděli 18. května a premiér Benjamin Netanjahu posléze přiznal, že ho k tomu přiměli jeho zahraniční spojenci. Nicméně o tomtéž víkendu Izrael také zahájil předem avizovanou novou velkou operaci na severu i jihu Pásma s cílem dosáhnout všech cílů války, včetně propuštění rukojmích a úplné porážky Hamásu. Zničení Hamásu ale mnozí považují za nereálné.