Hlavní obsah

„Poprvé se vám trochu třesou nohy.“ Reportáž z místa, kde oblékají papeže

Foto: Daniela Krásenská , Seznam Zprávy

Vypadá nenápadně, ale ve skutečnosti jde o jeden z nejprestižnějších obchodů v Římě.

Zvenčí působí obchod skromně, uvnitř se ale otevírá svět, který jako by uvázl v čase. Generace majitelů nenápadného římského krejčovství Gammarelli už přes dvě století šijí pro hlavy katolické církve.

Článek

Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.

/od zvláštní zpravodajky Seznam Zpráv v Římě/

Jen pár kroků od jedné z nejnavštěvovanějších památek Říma – antického Pantheonu – se nachází drobný obchůdek s dřevěným obkladem. Ve výloze se lesknou číše zdobené ornamenty, vystavené vedle vyšívaných rouch a parádních bot. Vypadá nenápadně, ale ve skutečnosti jde o jeden z nejprestižnějších obchodů v Římě – krejčovství Gammarelli.

Jeho majitelé se pyšní především tím, že navrhují oblečení pro papeže. „Měli jsme to potěšení a čest jich obsluhovat celou řadu,“ říká hrdě hlavní krečí Massimiliano Gammarelli a ukazuje na sérii fotografií pontifiků nad prodejním pultem.

„Je to něco, co vždycky trochu rozhýbe celý obchod. Všichni chtějí pracovat na oděvu Svatého otce: Někdo dělá rukáv, někdo jiné detaily,“ podotýká.

Mimo to ale obsluhují duchovní všeho druhu: seminaristy, kněze, monsignory, biskupy i kardinály.

Dvousetletá tradice

Zvenčí působí obchod skromně, uvnitř se ale otevírá svět, který jako by uvázl v čase. Interiér tvoří staré dřevěné police, na nichž se hromadí vyšívané látky té nejlepší kvality, bohatě zdobené stuhy i duchovní doplňky všeho druhu.

Rodinný podnik tu funguje od roku 1798. Dnes v něm pracuje už šestá generace a pomalu se zapojuje i ta následující. „Učíme práci sedmou generaci, do které patří Flaminia,“ představuje hlavní krejčí svoji vnučku, která v obchodě také pomáhá.

+6

Zhotoví prý takřka cokoliv, na co si jejich zákazníci – kteří pocházejí z celého světa – vzpomenou. „Dodáváme téměř vše, co kněz potřebuje. Může to být talár, může to být svetr, může to být kolárek (bílý límeček, který nosí katoličtí kněží, pozn. red.), ornát (vrchní liturgické roucho, pozn. red.), pláštík… Co je potřeba,“ shrnuje krejčí, zatímco zručně stříhá kus zdobené látky ležící na prodejním pultě.

Konláve jako historický moment

Na malém prostoru je rušno. Každou chvíli přijde nový zákazník, kněz, seminarista nebo jen zvědavý turista. Jedním z klientů postávajících ve dveřích obchodu je i duchovní George Baird ze Spojených států. Přišel si koupit tradiční čtyřcípý klobouk zvaný birettum.

„Vzal jsem si tu levnější verzi, protože jsem víc náročný. Víc věci opotřebovávám – hůř zacházím s oblečením,“ směje se.

Vysvětluje, že totiž není kněz, ale řeholní bratr. „Jinými slovy, vynáším odpadky a dělám podobné věci. Takže nepotřebuju nějaký nóbl klobouk a drahou sutanu, abych dělal, co potřebuju,“ dodává s nadhledem.

Ceny přitom nejsou nízké - odpovídají kvalitě i prestiži. Za jednoduchý kolárek člověk zaplatí několik desítek eur, u vyšívaných ornátů nebo biskupských plášťů se částky šplhají do stovek i tisíců.

Foto: Daniela Krásenská , Seznam Zprávy

George Baird pochází z Chicaga, stejně jako nový papež Lev XIV.

George Baird se do Říma vypravil na pouť, konkláve neplánoval. Náhodou se tak stalo, že se na Svatopetrském náměstí stal svědkem momentu, kdy se papežem stal poprvé v historii Američan. Který navíc pochází stejně jako on z Chicaga.

„Bylo to nádherné. Je to součást historie,“ myslí si. „Je to nový pontifik, takže se modlíme, aby udržel církev pohromadě a následoval učení Ježíše Krista. Ale také všechny ty krásné svátosti, které nám dala naše svatá matka církev.“

„Všichni papežové byli hodní“

Příprava papežského oděvu je pak pro krejčí ctí, ale i závodem s časem. Musejí totiž připravit vše, co Svatý otec potřebuje, během několika dnů.

„Setkávat se s různými kardinály je velmi náročné, vždycky ve spěchu. A pak musíme rozpracovat míry tak, aby nakonec seděly,“ vysvětluje Massimiliano Gammarelli.

Oděvy navíc musí být nachystané ještě před tím, než se uzavřou dveře Sixtinské kaple a začne konkláve. Potom totiž ke kardinálům nikdo nesmí. A oni mají zakázáno jakkoliv komunikovat s okolním světem.

Předci Massimilliana Gammarelliho oblékali papeže od Benedikta po Jana Pavla I. On sám měl možnost pracovat pro papeže po Janu Pavlovi II. – včetně nedávno zesnulého Františka.

A jak na setkání s hlavami církve vzpomíná? „Naštěstí byli všichni papežové vždy hodní a uvedli nás do pohody, protože poprvé – zvláště poprvé – jdete, představíte se… a trochu se vám třesou nohy,“ přiznává krejčí.

„Je to hlava univerzální církve. Emocionálně je to velmi silná situace. Těžká ne, protože je to vždy potěšení, ale emocionálně těžko zvládnutelná,“ dodává.

A budou šít oblečení i pro nového papeže Lva XIV.? „Doufáme, že ano,“ usmívá se krejčí.

Související témata:

Doporučované