Článek
Spojené království čelí v posledních týdnech zvýšené ruské aktivitě v severním Atlantiku.
Zatímco britské a norské síly monitorovaly podezřelé ponorky poblíž kritické podmořské infrastruktury v severním Atlantiku, v Lamanšském průlivu tento týden proplouvaly ruské tankery doprovázené válečnou lodí.
O událostech informovaly deník The Telegraph a stanice Sky News.
Situace znovu otevírá otázky bezpečnosti podmořských sítí i účinnosti západních sankcí.
Operace v severním Atlantiku
Britské ministerstvo obrany ve čtvrtek potvrdilo, že společně s Norskem podniklo více než měsíc trvající operaci zaměřenou na sledování ruských ponorek v oblasti tzv. High North. Ta zahrnuje místa za polárním kruhem, zejména v okolí Norska, Ruska, Kanady a USA (Aljašky).
Do mise se zapojilo přes 500 britských vojáků a široké spektrum techniky – od fregaty HMS St Albans přes podpůrnou loď RFA Tidespring až po vrtulníky Merlin a hlídková letadla Boeing P-8A, shrnula Sky News.
Podle ministra obrany Johna Healeyho šlo o reakci na přítomnost ruské útočné ponorky třídy Akula a dvou specializovaných plavidel Hlavní správy hlubokomořského výzkumu (GUGI).
Healey uvedl, že tato plavidla byla pověřena „prováděním hybridních operací proti Spojenému království a našim spojencům, konkrétně v okolí kritické podmořské infrastruktury“. „Jsou navržena k průzkumu podmořské infrastruktury v době míru a k její sabotáži v případě konfliktu,“ přiblížil ministr.

Mapa sítě klíčových podmořských kabelů v Evropě.
Britská armáda se domnívá, že útočná ponorka mohla sloužit jako návnada, zatímco specializované jednotky GUGI operovaly skrytěji v blízkosti podmořských kabelů a potrubí.
„Válečná loď Royal Navy a letouny Royal Air Force P-8A společně se spojenci zajistily nepřetržité sledování ruských ponorek 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ oznámil Healey.
Podle britských úřadů ruská plavidla operovala ve výlučné ekonomické zóně Spojeného království, nikoli v jeho teritoriálních vodách, a neexistují důkazy, že by infrastrukturu poškodila, poznamenal server Kyiv Post.
Varování Moskvě
Na tiskové konferenci v Downing Street ministr obrany otevřeně varoval Moskvu.
„Prezidentu Vladimiru Putinovi vzkazuji: vidíme vás, vidíme vaši činnost nad našimi kabely a potrubími a měli byste vědět, že jakýkoli pokus o jejich poškození nebude tolerován a bude mít vážné důsledky.“
Healey zároveň upozornil, že aktivita ruských plavidel v blízkosti britských vod vzrostla za poslední dva roky o třicet procent. Připomněl i zásadní význam podmořských kabelů, které přenášejí více než 99 procent globálního datového provozu.
Premiér Keir Starmer zdůraznil, že Británie bude v podobných operacích pokračovat: „Nebudeme váhat jednat a odhalovat destabilizační aktivity Ruska, které se snaží testovat naši odhodlanost.“
Healey zároveň naznačil, že načasování ruské aktivity může souviset s napětím na Blízkém východě. „Jsem si celkem jistý, že by Putin chtěl, abychom byli rozptýleni děním na Blízkém východě,“ prohlásil.
Ruská obvinění
Krátce po zveřejnění britské operace přišla ruská státní agentura TASS s opačným tvrzením. Podle ní Ukrajina s pomocí Norska připravuje útoky na ruská plavidla v Barentsově a Norském moři.
„Zločinný kyjevský režim za asistence vojenských specialistů norského námořnictva připravuje teroristické útoky proti ruským plavidlům,“ uvedl zdroj citovaný agenturou.
Tvrzení nelze nezávisle ověřit a zapadají do širší informační konfrontace mezi Ruskem a Západem.
Stínová flotila
Napětí se mezitím přeneslo i do blízkosti britských břehů. V Lamanšském průlivu se objevila ruská fregata Admirál Grigorovič, která doprovázela dvojici sankcionovaných tankerů takzvané stínové flotily, uvedl The Telegraph.
Premiér Starmer přitom už dříve slíbil tvrdší postup. „Jdeme po jeho stínové flotile ještě tvrději – nejen kvůli bezpečnosti Británie, ale také proto, abychom připravili Putinovu válečnou mašinerii o špinavé zisky…“
Navzdory tomu Spojené království dosud žádné ruské plavidlo nezastavilo a nezabavilo, upozornil britský deník.
Podle bývalého důstojníka Andrewa Foxe Rusko situace využívá. „Momentálně si se Starmerem dělají, co chtějí. Pokud to s pomocí Ukrajině myslíme vážně, musíme proti těmto lodím stínové flotily tvrdě zakročit,“ řekl bývalý voják.
Odhaduje se, že stínová flotila čítá kolem 700 plavidel a zajišťuje až 40 procent ruského exportu ropy.
















