Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Ano, jsou to ti samí staří příznivci migrace, jen v jiném kabátu. Ano, tohle je program Tiszy,“ napsal nedávno na Facebooku Máté Kocsis, předseda poslaneckého klubu maďarské vládnoucí strany Fidesz.
Jeho text doplňuje video vytvořené umělou inteligencí. Muž, jenž má znázorňovat lídra opoziční strany Tisza Pétera Magyara, na něm kleštěmi přestříhává plot a zlověstně se u toho směje.
Jde o podobnou metodu, jakou strana Fidesz kritizovala opozici v roce 2018 - na plakátech tehdy zobrazila politiky s kleštěmi u plotu. V pozadí pak byla šklebící se podobizna „démonického“ filantropa George Sorose.
Partaj Viktora Orbána, jež si po roce 2010 podmanila Maďarsko, tímhle způsobem dlouhodobě vykresluje protivníky za „vítače“ a příznivce otevřených hranic a straší migranty. Svou pozornost ale od malých opozičních projektů přesunula k Magyarově Tisze.
Tisza na vzestupu
Opoziční strana, která vznikla teprve loni, je totiž podle průzkumů vůbec poprvé za 15 let relevantním konkurentem Fideszu. Do parlamentních voleb na jaře 2026 zbývá tři čtvrtě roku, ale Magyar využívá své momentum už teď a s vervou se pustil do předvolební kampaně.
Europoslanec, jenž ještě nedávno patřil k elitám orbánismu, po skandálu s milostmi v kauze sexuálního násilí na dětech „vystoupil ze systému“ a začal Fidesz ostře kritizovat. Rychle získal na popularitě a v některých průzkumech jeho strana dokonce vládnoucí stranu předbíhá.
Co vyplývá z průzkumů?
Strana Fidesz od loňských voleb do Evropského parlamentu ztratila v průzkumech v průměru 7 až 10 procentních bodů, většinu už během léta a podzimu 2024. Od parlamentních voleb 2022 je to už třetina voličů.
Oproti tomu nová opoziční strana Tisza Pétera Magyara výrazně posílila – podle průzkumů vede stabilně od podzimu a k létu 2025 si udržuje náskok, jaký v patnáctileté éře vlády Viktora Orbána neměl zatím žádný opoziční subjekt.

Co říkají průzkumy v Maďarsku?
Do parlamentu by se příští jaro mohly dostat i menší strany jako krajně pravicová Mi Hazánk a levicová Demokratická koalice, obě se v červnových průzkumech pohybují kolem pětiprocentní hranice.
V případě porážky Viktora Orbána slibuje Magyar kompletní audit strategických projektů započatých za vlády Fideszu. Jde o velké investice, jako je dostavba jaderné elektrárny Paks, nákup budapešťského letiště nebo zřízení fondu Kesma, který v zemi omezil pluralitu médií.
Prověřovat se má i čerpání unijních fondů a další investice, které za Orbána proběhly bez tendrů a s podezřením na korupci a klientelismus, například projekt železnice z Budapešti do Bělehradu nebo převzetí uhelné elektrárny Mátra.
Co má Tisza v programu?
- Na nedávném stranickém sjezdu představil Péter Magyar základní obrysy programu své strany. Tisza se vymezuje vůči Orbánově vládě, ale zároveň nechce působit jako pokračování dosavadní opozice. Má klást důraz na odbornost, klidný politický styl a obnovu důvěry ve stát. Cílem je i obnova plurality médií a občanská participace.
- Strana staví na boji s korupcí, ale také na proevropské orientaci s cílem podpory integrace Maďarska v EU a návratu evropských standardů demokracie. Maďarsko se má stát konstruktivním členem EU.
- Tisza se ve válce s Ruskem staví na stranu Ukrajiny a kritizuje Orbánovo blokování pomoci EU a NATO Ukrajině a jeho rétoriku, která opakovaně zpochybňuje ukrajinskou suverenitu.
Magyar se po stranické akci vydal znovu do terénu a zahájil svou další „cestu po Maďarsku“, tentokrát osmdesátidenní.
Opět se slunečními brýlemi a tentokrát navíc v plavkách, čímž mimo jiné upozorňuje na věkový rozdíl 18 let, který ho odlišuje od Orbána – nemluvě o image sportovce. Politik totiž na kánoi splouvá druhou nejdelší maďarskou řeku Tiszu, podle které se jmenuje jeho strana, zastavuje se a setkává se s lidmi.
Kromě symboliky názvu je podstatná ještě jedna věc – Magyarova cesta vede maďarským venkovem, který dosud platil za baštu Viktora Orbána. Opozice na venkově neměla šanci a svou politiku ani nebyla schopná dostat k lidem.
O svém turné Magyar aktivně komunikuje na sociálních sítích. Lidé se tak v přímém přenosu mohli koukat na to, jak na motorce jede do národního parku Hortobágy, na jízdu povozem, návštěvu kozí farmy nebo cyklojízdu se stovkami lidí kolem jezera.

Péter Magyar při cyklojízdě v rámci předvolební kampaně.
Magyar se tento týden na Facebooku pochlubil i 600 tisíci fanoušky. Těm na sítích servíruje kromě politických rozhovorů a fotek i virální videa. Při plavbě na řece Tisze napodobil taneček na člunu, který podle serveru HVG trenduje na TikToku. Trend „aura farming“ odstartoval jedenáctiletý chlapec z Indonésie.
Strana Fidesz kritizuje Magyara za to, že jako europoslanec chybí v Evropském parlamentu při vyjednávání o víceletém rozpočtu EU. Podle politika šlo ale o předem plánované turné a v Bruselu pracuje dalších šest poslanců Tiszy.
Kromě videí oznamuje Magyar během cesty i zásadní rozhodnutí. Zatímco ve volbách na jaře 2022 tehdejší opozice taktizovala a spojila se tak, aby v jednomandátových obvodech kandidoval proti Fideszu vždy pouze jeden její představitel, Tisza tentokrát spojování neplánuje a proti „staré opozici“ se vymezuje.
Magyar oznámil, že svého kandidáta nasadí ve všech 106 obvodech. Sám lídr bude kandidovat v Budapešti. O zbylých 105 kandidátech ale rozhodnou stranické primárky, které se budou na podzim konat v několika vlnách.
Do konce září se mají v obvodech vybrat tři potenciální kandidáti, kteří budou měsíc spolupracovat a svůj volební obvod obejdou. Na začátku listopadu se ze tří při hlasování v online aplikaci vyberou dva a o dva týdny později – po „přísném“ prověření – vyberou voliči konečného kandidáta.
Deník Népszava mezitím napsal, že několik parlamentních opozičních stran, se v posledních týdnech schází a koordinuje se proti Orbánově Fideszu. Nemá jít o „spiknutí“ proti Magyarově Tisze, ale o to, jak v klíčových okrscích podpořit její kandidáty – tam, kde nebude mít silného hráče – a přiblížit se tak potřebné ústavní většině pro dnešní opozici.
Jak odpovídá Orbán?
Na proměnu politických nálad a klopýtání Fideszu, zdá se, reaguje i Viktor Orbán. Premiér už 16 let neposkytl rozhovory nezávislým médiím a soustředí se na pohodlné páteční dialogy ve státním rozhlase. V posledních týdnech ale obráží i spřátelené youtubové kanály, kterým poskytuje dlouhé rozhovory - taková mediální aktivita je přitom u Orbána v létě velmi neobvyklá.
Premiér se snaží působit klidně a voličskou základnu - navzdory změnám politických preferencí - ujišťuje, že má věci pod kontrolou.
Na sociálních sítích v „okurkové sezoně“ taky vtipkuje. Zveřejnil například fotomontáž, na které mu přibyl mohutný knír. Jen o den později totiž média napsala, že se dlouholetý předseda parlamentu László Kövér zbavil svého nápadného vousu.

Fotomontáž Viktora Orbána s vousem.
Orbán také mění některé návyky. Známý milovník luxusu, který začátkem roku strávil dva týdny v pětihvězdičkovém resortu v Indii, najednou letěl s manželkou soukromě do Bruselu a Paříže s nízkonákladovou společností.

Viktor Orbán s manželkou Anikó Lévaiovou na palubě letadla nízkonákladové společnosti.
Zřejmě se tak chtěl přiblížit maďarské realitě – ekonomika stagnuje a řada domácností kvůli přetrvávající inflaci těžko vychází s penězi. Z průzkumu Institutu Publicus pro deník Népszava totiž vyplývá, že vyrazit si na dovolenou si letos může dovolit jen třetina Maďarů – zbytek zůstane doma.
Nejvyšší kruhy Fideszu jsou přitom zvyklé na soukromá letadla a trávení dovolených na jachtách v Chorvatsku.
Například oligarcha Fideszu Lőrinc Mészáros, jenž za Orbánovy vlády významně zbohatl na veřejných zakázkách, vyvolal letos na jaře pozornost, když na finále Ligy mistrů do Mnichova dorazil vrtulníkem a soukromým tryskáčem a ubytoval se ve stejném hotelu jako hráči Paris Saint-Germain.
Do takové image zapadá i panství Hatvanpuszta ve stylu rakousko-uherské šlechty, které si buduje Orbánův otec Győző. Ten vlastní několik firem, které provozují kamenolomy a zásobují surovinami státní stavební projekty – včetně těch největších a nejdražších v zemi. Za Orbánovy vlády jejich tržby výrazně vzrostly a přibyly jim státní zakázky.

Panství Hatvanpuszta.
Sídlo Hatvanpuszta se tak stalo symbolem života maďarské nomenklatury čili lidí blízkých režimu, kteří si během Orbánovy vlády vybudovali impéria, často bez demokratické kontroly nebo transparentnosti.
Premiér označuje panství za farmu. „Je to farma, kterou založil můj otec. Byl to starý státní statek, pracoval jsem tam jako student, když jsem byl dítě, zchátral, rozpadl se, můj otec ho koupil a mění ho na farmu, a je jeho,“ uvedl k široce medializovanému případu Viktor Orbán.
I v tomhle případu přitom figuruje Lőrinc Mészáros, jehož firma si od Orbánova otce panství pronajímá a vlastní i rozsáhlé pozemky kolem sídla. Sám premiér na přísně střeženém místě pravidelně tráví čas. V areálu je například heliport i vinné sklepy.
Pozornost se dál upírá i na další Orbánovy příbuzné, například zetě Istvána Tiborcze, který je v žebříčku nejbohatších Maďarů jedenáctý a nedávno skoupil v Budapešti vícero luxusních hotelů. Své podnikání přitom začal na zisku z podezřelých zakázek na pouliční osvětlení, které vyšetřovala i Evropská komise.
Tiborcz z Orbánova vládnutí těží dál. Server 444.hu napsal o fotografii, která zachycuje Tiborcze a jeho manželku Ráhel s Mohamedem Alabbarem, majitelem developerské skupiny Eagle Hills. Do Budapešti přitom Alabbar přiletěl jako součást delegace prezidenta Spojených arabských emirátů, se kterým premiér Orbán podepsal čtrnáct obchodních dohod.

Maďarský premiér Viktor Orbán s prezidentem Spojených arabských emirátů Muhammadem ibn Zájidem Ál Nahjánem.
Nezávislý poslanec Ákos Hadházy upozornil na to, že Ráhel Orbánová má na fotografii kabelku v hodnotě několika milionů forintů.
Rodina Orbánovy nejstarší dcery zároveň nedávno oznámila, že se bude stěhovat do USA. Oficiálně kvůli studijnímu pobytu Ráhel, ovšem spekuluje se i o přípravě na možnou volební porážku Fideszu ve volbách 2026 nebo „uklizení se“ kvůli kampani.