Hlavní obsah

„Verdikt Bruselu nás nezajímá.“ Polsko nezruší embargo na obilí z Ukrajiny

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

12. 9. 14:29

Zákaz prodeje ukrajinského obilí na některých evropských trzích měl tento týden skončit. Polsko hodlá ale pokračovat v jeho prosazování.

Článek

Varšava v pátek nezruší embargo na dovoz ukrajinského obilí, protože by to poškodilo polské zemědělce. Oznámil to v úterý polský premiér Mateusz Morawiecki. Na stanovisko Evropské unie se ohlížet nechce.

„Polsko nedovolí, aby nás zaplavilo ukrajinské obilí,“ uvedl Morawiecki na sociální síti X, dříve známé jako Twitter. „Bez ohledu na to, jaké bude rozhodnutí bruselských úředníků, naše hranice neotevřeme,“ dodal.

Evropská komise v květnu povolila Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku zakázat na svém trhu prodej ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen, tranzit do dalších zemí ale není omezen. Zákaz měl skončit 15. září.

Morawiecki oznámení zveřejnil krátce předtím, než měl o této záležitosti jednat jeho kabinet. Na pořad jednání má zákaz vývozu ukrajinských zemědělských plodin přijít také v Evropském parlamentu, připomíná agentura AP.

Evropský komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski, který je bývalým polským ministrem zemědělství, v úterý uvedl, že usiluje o prodloužení embarga.

O situaci kolem vývozu ukrajinského obilí

Po odstoupení od černomořské dohody má Rusko novou taktiku, jak zabránit vývozu obilí z Ukrajiny. Systematicky zaměřuje ostřelování na alternativní cestu přes řeku Dunaj.

Polsko posílá sousední Ukrajině vojenskou a humanitární pomoc v boji proti ruské invazi. Po protestech polských zemědělců však Varšava dovoz ukrajinské zemědělské produkce nekompromisně zakázala.

Polsko se nachází uprostřed kampaně před parlamentními volbami 15. října. Zemědělci patří mezi časté voliče Morawieckého strany Právo a spravedlnost (PiS).

Reklama

Doporučované