Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Texas je pro film jako dělaný. Je to vlastně filmová krajina,“ říká Ray Dugosh z městečka Bandera, které leží asi hodinu jízdy autem od San Antonia.
Živí se jako farmář a příležitostný „filmový pistolník“. V okolí Bandery lze najít několik městeček, jež slouží jako kulisy pro filmy z Divokého západu. Dugosh tu také předvádí své střelecké umění, jízdu na koni či práci s lasem i pro potěchu turistů.
On sám si přeje, aby stát„zachoval a rozvíjel“ kulturu kovbojů, za kterého se sám považuje. V místní restauraci připomínající „saloon“, kam chodí na snídani, si sedává ke stolu, kde jsou na stěně vystavené desítky fotografií jednoho z nejslavnějších kovbojů stříbrného plátna - herce Johna Waynea.
„Westerny, to je to nejlepší texaské zboží,“ dodává v rozhovoru pro Seznam Zprávy s tím, že tento typ snímků může Texasu vydělat velké peníze.
Dugosh proto patří mezi Texasany, kterým se zamlouvá nový ambiciózní plán místních politiků. Texas usiluje o to stát se novým filmovým centrem USA a vybudovat nový Hollywood. Konzervativní.

Roy Dugosh v okolí městečka Bandera ukazuje návštěvníkům své pistolnické umění.
Tamním Senátem už dokonce prošel návrh na dotace do tohoto odvětví. Filmová studia a štáby by měly v příštích deseti letech obdržet finanční pobídky z celkové sumy 2,5 miliardy dolarů (téměř 56 miliard korun), pokud splní několik podmínek, jako je například natáčení v některé z texaských lokací.
Peníze by mohly zpočátku alespoň přetáhnout filmovou výrobu z Georgie a Nového Mexika, kam se řada produkcí v posledních letech přesunula právě kvůli finančním pobídkám a levnější výrobě.
Protichůdné pocity vůči Hollywoodu
Texaské zákonodárce o podobný zákon už dlouhou dobu žádali místní rodáci, jako jsou Matthew McConaughey, Woody Harrelson či Dennis Quaid. Slavní herci nedávno natočili klip, který svou hypnotickou atmosférou připomínal záběry z úspěšného dramatického seriálu True Detective (česky Temný případ), v němž prvně dva jmenovaní hráli.
McConaughey ve videu chraplavým hlasem mluví o filmové renesanci. Novém počátku, který by mohl nastat právě v Texasu a zachránit podle něj skomírající filmový průmysl. Harrelson přisvědčí, když řekne, že by se Texas mohl stát novým Hollywoodem.
Mezi konzervativními zákonodárci, kteří mají v texaském Kongresu většinu, vyvolává slovo Hollywood protichůdné pocity. Pro část z nich skrývá import „liberální propagandy“ do konzervativního státu a nemístné utrácení peněz daňových poplatníků. Pro jiné jde ale o podnikatelský model hodný následování, který by naopak mohl do státní kasy přinést nepředstavitelné množství peněz. Už třeba jen tím, že Američané rádi navštěvují místa, kde vznikal jejich oblíbený snímek.
Viceguvernér Dan Patrick, který se za projekt postavil a s výše uvedenými herci i několikrát sešel, nakonec zkusil oba pohledy skloubit a zákon popsal jako „příležitost exportovat texaskou víru a rodinné hodnoty do zbytku Ameriky a světa“.
Jak ve svém textu na toto téma uvádí místní deník San Antonio Express-News, Patrick za vzor uvedl seriál The Chosen (Vyvolený) o Ježíši Kristu, který se natáčel v texaském Midlothianu.
Peníze vyčleněné pro filmový průmysl bude spravovat republikánský guvernér Greg Abbott, jehož filmová komise bude projekty posuzovat a schvalovat, dodal viceguvernér. Komise také může přihodit extra peníze, pokud se bude daný film natáčet na texaském venkově, zaměstná veterány, případně bude nábožensky laděný.
Rivalita mezi Texasem a Kalifornií
Tyto dva největší státy kontinentálních USA, jež se pyšní největšími ekonomikami ze všech států unie, spolu léta ideologicky i kulturně soupeří. Kalifornie je progresivní, zatímco Texas konzervativní. První stát sází na širší sociální síť, druhý na minimální vliv místní vlády.
Miliardář Elon Musk a spojenec prezidenta Donalda Trumpa nedávno přestěhoval svou firmu SpaceX z Kalifornie do Texasu. Musk tvrdí, že tak učinil, protože ve státu Osamělé hvězdy, jak se Texasu také říká, jsou nižší daně a daleko méně regulací.

Raketová základna SpaceX u města Brownsville v Texasu.
Podle San Antonio Express-News filmaři mohou získat i vyšší dotace za projekt, pokud by jejich dílo udělalo Texasu dobrou reklamu a ignorovalo stinnou historii tohoto tradičního republikánského státu.
Tato úprava a role guvernéra nicméně vyvolaly protesty přímo na půdě Senátu. Demokratická senátorka Sarah Eckhardtová z Austinu prohlásila, že požadavky na obsah jsou příliš „subjektivní“ a vedou k „propagandě“.
„Nemyslím si, že by propagace rodinných hodnot někdy patřila do kategorie propagandy,“ kontrovala rebublikánka Joan Huffmanová z Houstonu, jedna z předkladatelek zákona.
„Čí rodinné hodnoty?“ reagovala na to senátorka Eckhardtová.
Pochybnosti má i řada expertů, už jen proto, že guvernérova filmová komise může finanční dotaci dané produkci odepřít během natáčení či po dokončení snímku. Stalo by se tak v případě, že na něm najde nějaké „závady“, jako například obscénnost či negativní ztvárnění Texasu a jeho stylu života.
„Tím, že texaští politici prosazují tento nejasný požadavek na obsah, se mi zdá, že se snaží naklonit misky vah ve prospěch financování projektů, které vyhovují jejich osobním názorům na to, co je správné nebo špatné,“ řekla San Antonio Express-News Amy Mitchellová, právnička v oblasti zábavy.
Obává se, že by guvernér Abbott nebo jiní politici mohli tlačit na filmovou komisi, aby odmítala příběhy, v nichž například vystupují postavy reprezentující LGBT+.
Boj s liberály
V současných Spojených státech existuje v konzervativních kruzích snaha o snížení či přímo zničení liberálního vlivu na život Američanů. Jak nedávno napsal investigativní portál Propublica, do čela tohoto boje se postavila konzervativní právnická organizace Federal Society či konzervativní konzultační firma Teneo.
Jejich cílem je vytlačit liberální pohled na svět z oblastí jako právo, vzdělávání, žurnalistika a nakonec i zábava.
I proto chtějí někteří konzervativci v Texasu k tomuto „boji“ přispět a pokusit se ve svém státě vytvořit „nový“ Hollywood. Otázkou nicméně zůstává, zdali by filmy s rodinnou či náboženskou tematikou u diváků uspěly.

Herec Ryan George je přesvědčený, že konzervativní filmy nemají šanci na úspěch.
„Tento typ filmů je strašně nudný a na diváka působí, jako by poučoval. A to má být zábavné? Film má otřást emocemi a přinést něco nového, nečekaného,“ namítá v rozhovoru pro Seznam Zprávy televizní a divadelní herec Ryan George, který působí v New Yorku, jednom z center americké liberální kultury.