Článek
Americký prezident Donald Trump v úterý vyjádřil naději, že se Saúdská Arábie brzy připojí k takzvaným Abrahámovským dohodám o normalizaci vztahů mezi Izraelem a některými arabskými státy. Informuje o tom agentura Reuters. Saúdská Arábie přitom opakovaně uvedla, že vztahy s Izraelem nehodlá normalizovat, dokud nebudou mít Palestinci svůj stát.
„Bude to výjimečný den na Blízkém východě, kdy se k nám připojí Saúdská Arábie a vy tak vzdáte velkou poctu mně a všem těm lidem, kteří tak tvrdě bojovali za Blízký východ,“ řekl Trump na investičním fóru v Rijádu.
Šéf Bílého domu, který v úterý v saúdskoarabském hlavním městě zahájil svou čtyřdenní návštěvu Blízkého východu, v této souvislosti vyjádřil „vroucí naději“, že Saúdská Arábie brzy podepíše vlastní normalizační dohodu s Izraelem. Dodal však, že Rijád k takové dohodě přistoupí ve chvíli, kdy to uzná za vhodné.
V roce 2020 za zprostředkování Spojených států, v době Trumpova prvního mandátu, Izrael oznámil normalizaci vztahů se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a později též Súdánem a Marokem. Dohodám se říká Abrahámovské, podle biblického patriarchy Abraháma uctívaného židy i muslimy.
Saúdská Arábie dlouhodobě podmiňuje své uznání Izraele vznikem palestinského státu. Za vlády Trumpova předchůdce Joea Bidena byl na Rijád vyvíjen tlak, aby uznal Izrael v rámci velké diplomatické dohody.
Útok teroristického hnutí Hamás na Izrael ze 7. října 2023 však tyto plány zcela zvrátil a uvrhl region do jednoho z nejobtížnějších období, jakým kdy čelil. Kromě toho Rijád ostře odmítl Trumpův záměr odsunout Palestince z Pásma Gazy a vybudovat na tomto válkou zdevastovaném území na břehu Středozemního moře letoviska.