Hlavní obsah

Údajný finanční zločinec Marsalek je podezřelý z ruské špionáže

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Profimedia.cz

Jan Marsalek je jedním z nejhledanějších lidí na seznamu Interpolu.

Reklama

Jeden z nejhledanějších lidí na seznamu Interpolu je už roky obviněný z krádeže stovek milionů dolarů od investorů. Nyní vyšetřovatelé a zpravodajci Jana Marsalka podezřívají také ze špionáže pro Rusko.

Článek

Nedlouho poté, co německá finanční společnost Wirecard v červnu 2020 oznámila, že z bankovních účtů správců jejího majetku zmizely přes dvě miliardy dolarů (asi 45 miliard korun), nasedl její rakouský manažer s českými kořeny Jan Marsalek na soukromé letadlo, odletěl do Běloruska a odtud jel autem do Moskvy. Tam dostal ruský pas s falešným jménem. Vyšetřovatelé a zpravodajci několika západních zemí jej kromě finančního podvodu nyní podezřívají ze špionáže pro Rusko, které se měl věnovat téměř deset let, píše list The Wall Street Journal (WSJ).

Jeden z nejhledanějších lidí na seznamu Interpolu, nyní 43letý Marsalek, je obviněný z krádeže stovek milionů dolarů od investorů. Podle nových informací však už jako manažer Wirecard i později jako hledaný zločinec finančně podporoval ruské špionážní aktivity a fungoval jako prostředník mezi ruskou zahraniční rozvědkou SVR, vojenskou rozvědkou GRU a sítí agentů v evropských zemích.

Navzdory statusu hledané osoby se Marsalekovi v roce 2021 podařilo v Británii na vlastní jméno s českým pasem, jedním z řady cestovních dokumentů, které vlastnil, založit nyní již zaniklou poradenskou firmu, píše WSJ. Právě tu mohl podle úřadů a nejmenovaných vyšetřovatelů použít k financování sítě agentů, do které patřila i pětice Bulharů, dvě ženy a tři muži, která se letos v září poprvé objevila před britským soudem. Úřady už tehdy uvedly, že součástí spiknutí je také Marsalek, ten však v případu obviněný nebyl.

Nyní podle západních zpravodajských služeb údajný agent Ruska přebývá v Dubaji, odkud se podílí na budování nového uspořádání africké obchodní a vojenské sítě „Putinova šéfkuchaře“, zemřelého oligarchy a bývalého šéfa ruské vojenské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, jehož žoldnéři bojovali mimo jiné na Ukrajině na straně ruských invazivních sil. Pro ruské rozvědky nicméně Marsalek pracoval ještě než do Ruska uprchl, západní vyšetřovatelé jej podezřívají, že jako vysoce postavený manažer Wirecard předával ruským službám informace o klientech této finanční společnosti, především německé Spolkové zpravodajské službě (BND) a spolkovém kriminálním úřadu.

Marsalekův německý advokát na žádost o komentář WSJ nereagoval, stejně tak odmítla poskytnout komentář vláda Spojených arabských emirátů, kde se podezřelý nyní údajně nachází. Mluvčí ruské vlády řekl, že vyšetřování údajného propojení mezi Marsalekem a ruskými rozvědkami je „zpolitizované“.

Reklama

Doporučované