Článek
V americké Arizoně zemřel muž, kterému byl diagnostikován plicní mor, potvrdily tamní zdravotnické úřady. Ubezpečují, že riziko rozšíření choroby u tamní populace zůstává nízké.
Podle Zdravotní a sociální služby arizonského okresu Coconino se jedná se o první úmrtí na toto onemocnění, které zaznamenali, od roku 2007. V okrese se tehdy muž nakazil během kontaktu s mrtvým infikovaným zvířetem. Bližší informace o právě zemřelém pacientovi úřady nezveřejnily.
Ve 14. století mor, přezdívaný též „černá smrt“, zahubil desítky milionů evropských obyvatel. Dnes se ovšem u lidí vyskytuje jen vzácně a dá se poměrně snadno léčit za pomocí antibiotik.
Ve Spojených státech je ročně hlášeno v průměru okolo sedmi případů, vyplývá z údajů tamního Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Nejčastěji k nákaze dochází ve venkovských oblastech v západních státech. Vyskytovat se onemocnění může také v některých částech Afriky nebo Asie.
Nejběžnější formou je dýmějový mor, který se šíří mezi volně žijícími hlodavci a dalšími zvířaty. Mezi další formy patří septický mor, který koluje celým tělem, a plicní mor, který napadá plíce, šíří se nejsnázeji a je nejsmrtelnější. Jedná se o závažnou plicní infekci způsobenou bakterií Yersinia pestis.
Bakterie se z hlodavců na člověka může dostat skrze infikované blechy. Nákaza hrozí také v případě kontaktu s infikovanými tělesnými tekutinami, proto zdravotníci nabádají ke zvýšené opatrnosti při manipulaci s uhynulými či nemocnými zvířaty.
Ve Spojených státech byl mor poprvé zaznamenán v roce 1996, připomíná server USA Today. Dva z pěti nakažených pacientů tehdy nemoci podlehli. Oficiálně diagnostikována u nich byla až po smrti.