Článek
V Pásmu Gazy bylo od konce května zabito nejméně 798 Palestinců, kteří čekali na rozdělování humanitární pomoci u distribučních středisek či u kamionů s touto pomocí. Podle agentury Reuters to v pátek uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR).
Podle mluvčí úřadu bylo 615 osob zabito v blízkosti distribučních center Humanitární nadace pro Gazu (GHF), která má podporu Spojených států a Izraele a která měla nahradit dosavadní systém distribuce humanitární pomoci prováděný agenturami OSN a jinými mezinárodními organizacemi. Dalších 183 osob bylo zabito u konvojů s humanitární pomocí jiných organizací včetně agentur OSN. Počty obětí odpovídají údajům pro období do 7. července, uvedla mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ravina Shamdasaniová, uvedla mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ravina Shamdasaniová. GHF v pátek podle Reuters kontrovala, že údaje OSN jsou nepravdivé a zavádějící s tím, že nejsmrtelnější útoky se staly u konvojů OSN.
GHF je americká organizace registrovaná ve státě Delaware. Distribuci v Pásmu Gazy zahájila 26. května po uvolnění téměř tři měsíce trvající blokády pomoci ze strany Izraele, která uvrhla obyvatele zhruba dvoumilionového Pásma Gazy na práh hladomoru. Organizace v současnosti provozuje v celém pásmu pouze čtyři distribuční centra, všechna v blízkosti pozic izraelské armády, kam si lidé musejí pro pomoc osobně dojít.
OSN a mezinárodní humanitární organizace tvrdí, že mechanismus zavedený GHF je neefektivní, porušuje humanitární principy a umožňuje Izraeli používat jídlo jako zbraň.
V posledních týdnech se pravidelně objevovaly informace o střelbě, či dokonce palbě z granátometů u center GHF ze strany izraelských jednotek. Tyto incidenty mívají až desítky obětí. GHF odmítá, že se takové incidenty v jejich centrech staly. Na konci června izraelská armáda nicméně podle deníku Haarec a serveru The Times of Israel připustila, že při střelbě ze strany izraelských vojáků u center rozdělujících humanitární pomoc v Pásmu Gazy byly oběti mezi palestinským civilním obyvatelstvem.
Česká organizace Člověk v tísni se tento týden připojila k mezinárodní výzvě více než 200 humanitárních organizací, která na situaci spojenou s mechanismem GHF a oběťmi u jejích distribučních center upozorňuje. Podepsané organizace v textu vyzývají „k okamžitému ukončení smrtícího izraelského distribučního systému (včetně tzv. Gaza Humanitarian Foundation) v Gaze, k návratu k dosavadním mechanismům koordinovaným OSN a ke zrušení izraelské blokády humanitární pomoci“.