Hlavní obsah

Zeman odsoudil střílení na hranicích i cestu Kubery na Tchaj-wan

Foto: KPR/Pražský hrad

Prezident Miloš Zeman.

Reklama

28. 11. 2019 21:16

Střílení lidí na hranicích bývalého Československa v době komunistického režimu bylo svinstvo a je třeba ho potrestat, řekl ve čtvrtek prezident Miloš Zeman. Reagoval tak na stíhání tří bývalých komunistických funkcionářů, kterým policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) klade za vinu to, že v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích zneužili své pravomoci. Případný trest ale u lidí ve vysokém věku ztrácí význam, doplnil prezident v televizi Barrandov.

Článek

ÚDV zahájil stíhání někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše (97), bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala (95) a exministra vnitra Vratislava Vajnara (89). Podle dozorujícího státního zástupce Tomáše Jarolímka se stíhání opírá o nově nalezené archiválie. Všichni tři muži jsou stíháni na svobodě. V případě prokázání viny jim hrozí od dvou do deseti let vězení.

„To, že se stříleli lidé na hranicích, je svinstvo a svinstvo si zaslouží trest," řekl prezident. „U lidí, kterým je přes 90 let, už ten trest ztrácí význam," doplnil. Předpokládá proto, že bývalí komunističtí funkcionáři v případě odsouzení nepůjdou do vězení. „Poslat je do vězení znamená odsoudit je k smrti," podotkl. Podivil se také nad tím, že obvinění přišlo až 30 let po sametové revoluci.

Kriminalisté tvrdí, že kvůli nečinnosti trojice funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno. K roku 1976 vztahuje policie počátek trestné činnosti proto, že tehdy vstoupil v platnost Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, jenž každému člověku zaručoval právo svobodně opustit kteroukoliv zemi včetně vlasti.

Stíhání má podle Jarolímka souvislost s trestním řízením vedeným v Německu. Čeští a němečtí prokurátoři vytvořili společný vyšetřovací tým. Bavorské úřady vyšetřují někdejší členy Ústředního výboru KSČ a příslušníky komunistické pohraniční stráže kvůli údajným vraždám čtyř občanů komunistické Německé demokratické republiky, kteří byli v letech 1967 až 1986 na útěku do tehdejšího západního Německa a Rakouska.

„Kubera jedná proti českým zájmům"

Zeman komentoval i plánovanou cestu na Tchaj-wan předsedy Senátu Jaroslava Kubery. Je podle něj proti ekonomickým zájmům České republiky.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Kubera dal podle Zemana plánovanou cestou přednost své politické straně, tedy ODS, před národními zájmy. „Protože i velmi umírnění lidé před touto cestou varují," řekl prezident. Dodal, že Čína je druhá největší ekonomika světa a návštěva Tchaj-wanu podle něj „přinejmenším" zhoršuje podmínky uplatnění českých výrobců na českých „Je to „jednání proti národním, v daném případě ekonomickým, zájmům České republiky," poznamenal Zeman.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované