Hlavní obsah

Zemřel italský režisér Franco Zeffirelli

Foto: Profimedia.cz

Italský režisér Franco Zeffirelli na snímku z února 2019.

Reklama

15. 6. 2019 14:15

Ve věku 96 let v sobotu zemřel italský režisér Franco Zeffirelli. Agentuře AP to sdělil jeho syn Luciano. Režisér a bývalý senátor známý operami a filmovou či televizní tvorbou se proslavil zejména adaptacemi Shakespearových děl, ale také moderním pojetím klasických oper. V roce 2004 mu Británie udělila čestný rytířský titul.

Článek

Zeffirelliho syn Luciano uvedl, že jeho otec skonal doma. „Chvíli trpěl, ale odešel klidně,“ řekl.

Zeffirelli těšil diváky po celém světě svou romantickou vizí a často extravagantními inscenacemi, nejslavnější je jeho filmové ztvárnění Romea a Julie a vícedílný výpravný film Ježíš Nazaretský. S velkou pružností tvořil klasiku pro nejznámější opery na světě, od milánské La Scaly až po Metropolitní v New Yorku, a divadelní hry pro londýnské a italské scény.

Okouzlení divadlem

Rodák z Florencie se původně jmenoval Gianfranco Corsi. Studoval architekturu a umění, ale více byl okouzlen divadlem.

Po válce začal jako divadelní herec a návrhář výpravy u Luchina Viscontiho. Od roku 1950 působil jako divadelní režisér doma i v zahraničí. Oslavované jsou zejména jeho filmové adaptace Shakespearových her z 60. let – například Zkrocení zlé ženy či Romeo a Julie.

V letech 1994–2001 zasedal v Senátu italského parlamentu za Katánii a v roce 1999 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převzal cenu za mimořádný přínos světovému filmu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované