Hlavní obsah

Zemřel Vladimír Suchánek. Jeden z nejznámějších českých umělců

Foto: Profimedia.cz

Suchánek byl dlouholetým předsedou Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Reklama

26. 1. 12:27

Za svůj život uspořádal 174 samostatných výstav v České republice i v zahraničí.

Článek

Ve věku 87 let zemřel 25. ledna malíř a grafik Vladimír Suchánek. ČTK to dnes řekl jeho syn Martin Suchánek. Jeho otec patřil k nejznámějším českým umělcům, kteří se grafickou tvorbou zabývali. Byl také dlouholetým předsedou Sdružení českých umělců grafiků Hollar, zakladatelem a kapelníkem Hudebního sdružení českých grafiků Grafičanka a věnoval se tvorbě exlibris a poštovních známek.

Vladimír Suchánek se narodil 12. února 1933, studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a grafiku na Akademii výtvarných umění. Poprvé vystavoval v roce 1957, dnes je zastoupen v mnoha veřejných a soukromých sbírkách v ČR i v zahraničí. Členem Hollaru se stal v roce 1969, 20 let byl jeho předsedou.

Za svůj život uspořádal 174 samostatných výstav v České republice i v zahraničí – v Nizozemsku, Belgii, Německu, USA, Číně, Japonsku, Švédsku, Dánsku, Polsku, Řecku a na Slovensku. Za svou grafickou tvorbu získal na tři desítky cen. V roce 2006 dostal státní vyznamenání – medaili Za zásluhy v umění.

V oblasti grafického exlibris patří Vladimír Suchánek k významným tvůrcům, pro sběratele z celého světa vytvořil téměř 500 exlibris. V České republice je znám i knižními ilustracemi a návrhy poštovních známek.

Kromě výtvarné činnosti je Suchánek známý i jako zakladatel a klarinetista kapely Grafičanka, která vznikla v roce 1972. V souboru hráli třeba Kamil Lhoták, Jiří Anderle nebo Jiří Slíva.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované