Hlavní obsah

Zemřel zpěvák Karel Štědrý. Bylo mu 80 let

Zemřel Karel Štědrý.

Ve věku 80 let dnes po dlouhé nemoci zemřel zpěvák, herec, konferenciér a scenárista Karel Štědrý. Patřil k hlavním představitelům slavné éry české populární hudby šedesátých let.

Článek

Štědrý působil v Redutě, Semaforu či Rokoku. Proslavil se zejména duetem s Waldemarem Matuškou Mám malý stan. Známé jsou i jeho hity Písmena nebo Magdaléna. Jako herec se objevil ve filmech Kdyby tisíc klarinetů nebo Ta naše písnička česká.

„Byl to charismatický zpěvák, člověk, který nikdy nezkazil žádnou legraci. Byl samoukem, když vystudoval na železničního inženýra, ale jeho kariéra byla od počátku křtěná divadlem Semafor. Dostal semaforské geny, měl štěstí na písničky a byl i zapáleným sběratelem starých filmů," řekl hudební publicista Miloš Skalka.

Štědrého nenadálé úmrtí zaskočilo jeho kolegyni Yvettu Simonovou. „Dělala jsem s ním desítky let, byl to vynikající člověk, zpěvák, moderátor i manažer,” řekla zpěvačka ČTK.

„Byli jsme kamarádi, věděl jsem, že byl hodně vázaný na svou rodinu. Pro mě je to velice smutná zpráva, když jsem se dozvěděl, že odešel za svým bratrem Ivanem, hudebním dramaturgem,” řekl pro ČTK kapelník Václav Hybš.

Karel Štědrý vystudoval železniční stavitelství, toto povolání však nikdy nevykonával. V roce 1959 spoluzakládal divadlo Semafor, kde byl ve stálém angažmá do roku 1962. Poté se na nějakou dobu stalo jeho domovskou scénou divadlo Rokoko. Na počátku 70. let byl zpěvák ale z divadla „odejit” a následně vystřídal několik tanečních orchestrů, koncem 70. let zakotvil jako zpěvák a konferenciér orchestru Karla Vlacha.

Karel Štědrý pracoval i jako scenárista a uplatnil se také jako moderátor v rozhlase a televizi. V pořadu Melodie stříbrného plátna spojil hudební um s celoživotní vášní pro film, uváděl pořad Vysílá studio A a účinkoval například v Kabaretu u dobré pohody.

Doporučujeme