Hlavní obsah

Zisk Monety loni klesl. Ze 4 miliard se propadl na 2,6 miliardy korun

Foto: Seznam Zprávy

Zisk monety činil v roce 2020 2,6 miliardy korun.

Reklama

5. 2. 9:09
aktualizováno • 5. 2. 9:41

Moneta loni vydělala 2,6 miliardy korun, o rok dříve to byly čtyři miliardy.

Článek

Čistý zisk Monety Money Bank loni klesl na 2,6 miliardy korun ze čtyř miliard v roce 2019. Provozní výnosy jí meziročně stouply o 15 procent na 12,1 miliardy korun, a to zejména díky zisku z akvizice společností Wüstenrot. Banka to v pátek oznámila v tiskové zprávě. Hospodářský výsledek banky ovlivnily vyšší náklady na riziko a nižší výnosy v důsledku současné epidemie nemoci covid-19. Náklady na riziko dosáhly v souvislosti s touto epidemií hodnoty 3,6 miliardy korun.

„I přes tuto nečekanou krizi pokračujeme v plnění našich strategických cílů a nepochybuji, že tomu bude i v nadcházejícím roce,“ uvedl k finančním výsledkům banky její generální ředitel Tomáš Spurný.

Akvizice Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, kterou Moneta dokončila loni v dubnu, ovlivnila i loňský nárůst provozních nákladů banky. Meziročně stouply o 10,1 procenta na 5,5 miliardy korun. Bez zahrnutí vlivu akvizice by náklady zůstaly mírně pod úrovní loňského roku, uvedla banka.

Moneta akvizicí získala přes 400 000 nových klientů a posílila svoji depozitní bázi o více než 55 miliard a úvěrové portfolio o 56 miliard korun. Wüstenrot stavební spořitelna nově funguje pod názvem Moneta Stavební Spořitelna, prodej hypoték Wüstenrot Moneta ukončila a nabízí již jen hypoteční produkty vlastní řady.

Monetě loni stouply retailové úvěry o 68,1 procenta, přičemž hypotéky se meziročně zvýšily o 124 procent a nezajištěné spotřebitelské úvěry o 20,3 procenta. Nicméně nový objem spotřebitelských úvěrů vlivem epidemie klesl podle banky o 31,3 procenta.

Objem klientských vkladů u banky stoupl meziročně o 47,4 procenta na 257,1 miliardy korun a objem klientských investic do podílových fondů o 37,3 procenta na 17,6 miliardy korun.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované