Hlavní obsah

Život na Národní třídě se na chvíli zastavil. Na Třískův pohřeb přišly stovky lidí

Poslední rozloučení s Janem Třískou. (Video: Barbora Kalátová)

 

Reklama

6. 10. 2017 21:05

Zástup stovek lidí, kteří se přišli rozloučit s hercem Janem Třískou, se vinul od Národního divadla až na nábřeží.

Článek

Ve smutečně vyzdobené historické budově Národního divadla v Praze se v pátek lidé naposledy rozloučili s hercem Janem Třískou. Mimořádný umělec, který oslovil několik generací diváků a inspiroval mnohé kolegy, tragicky zemřel 25. září ve věku 80 let. Divadlo se otevřelo už v 9:30, zástup až tří stovek lidí se táhl k nábřeží. Půlhodinový ceremoniál zakončil sestřih z Třískových nejznámějších filmů, který sestavil režisér Jan Svěrák, a dlouhotrvající potlesk vstoje.

U katafalku s rakví byly s věnci rodiny také květinové dary prezidenta, premiéra, Ministerstva kultury, České filharmonie, Dagmar Havlové, pražských divadel Na Jezerce, Na zábradlí, Archy, vinohradské scény či Národního divadla, kde Tříska začínal už jako posluchač DAMU. V čestné stráži u rakve se vystřídali mnozí jeho kolegové, například viditelně dojatí Jan Hrušínský, Iva Janžurová, Jaromír Hanzlík, Jiří Štěpnička, Antonín Švehlík, Taťjana Medvecká a Zdeněk Svěrák.

Třískovy dcery Karla a Jana, které žijí v Americe, vzpomněly, jak je rodiče učili česky. Přednesly báseň Josefa Václava Sládka Lesní studánka, kterou maminka otci recitovávala.

Kromě partnerky zesnulého Karly Chadimové seděla v publiku také herečka Marie Tomášová, se kterou Tříska v divadle často vystupoval. Na hercovo umění v úvodu smutečního setkání upozornil ředitel české první scény Jan Burian. „Význam jeho tvorby znamenal mnoho pro Národní divadlo i pro podobu a vývoj českého herectví do dnešních dnů. Spolu s ním vtrhlo na přelomu 50. a 60. let na jeviště autentické mládí - nespokojené a vzdorující, bouřící se proti zavedeným pořádkům,” řekl. Podle něj se stal symbolem a idolem „své” generace diváků.

„Žil jsi často náročné sekvence svého života, ale závěrečná bilance před nebeskou bránou dramatického nebe zní: nádherný životní příběh herce, nádherný příběh objevování smyslu přítomnosti v bytí, poslání herce, v každé dramatické postavě možnost objevování platnosti faktu, že pod každou pravdou je ukrytá hlubší pravda," uvedl režisér a herec Martin Huba, který se s Třískou mnohokrát setkal v Shakespearově Bouři, ve které byl šlechticem Prosperem a Tříska otrokem Kalibanem.

„Zkusme nezazlívat bohu, že na chvíli zakryl oči tvému anděli strážnému. Měl jsi před sebou krásný projekt. Co může být krásnější než odejít s vědomím, že mě ještě chtějí,” dodal v souvislosti s filmem Jiřího Mádla, ve kterém měl ztvárnit hlavní roli.

S oblíbeným hercem spolupracoval na shakespearovských slavnostech i překladatel Martin Hilský, který se s Třískou také rozloučil krátkou promluvou, stejně jako ministr kultury Daniel Herman.

Tleskalo se i před divadlem, když byla rakev za zvuků smutečních fanfár vynášena z budovy. Ruch na Národní třídě v tu chvíli ustal, doprava se zastavila. Stalo se tak na dohled od Karlova mostu, svědka nešťastného pádu do Vltavy, na jehož následky Jan Tříska zemřel.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované