Hlavní obsah

Zločin nemá rod. Policie jde po nejhledanějších zločinkyních Evropy

Foto: Seznam.cz, Seznam.cz

Vražedkyně Petra Janáková u soudu.

19. 10. 2019 13:40

Evropský policejní úřad (Europol) zahájil kampaň nazvanou Crime Has No Gender, jejímž cílem je pomoci dopadnout nejhledanější ženy v Evropské unii.

Článek

Podle úřadu není zločinné chování bližší žádnému pohlaví a kriminální činnost žen je „stejně závažná“, jako je tomu v případě zločinců-mužů. Webová stránka Europolu poskytuje přehled hledaných lidí, mezi nimiž je 18 žen, a je z ní patrné, že Česká republika pátrá po Ivetě Tancošové, která byla odsouzena k 7,5 roku vězení.

Před zákonem ale utíká. Vylákala mladou ženu do Británie se slibem, že bude pracovat jako ošetřovatelka, avšak po příjezdu jí vzali pas a přinutili k prostituci. V roce 2011 ženu prodali příbuzným Tancošové v Irsku.

„Lidé si myslí, že pachatelkami zločinů většinou ženy nejsou, ale není to tak a tyto zločiny jsou stejně závažné jako ty, které spáchají muži,“ řekla mluvčí Europolu Tine Hollevoetová. V přehledu nejhledanějších zločinců figurují pachatelé vražd a obchodníci s lidmi či drogami.

Materiál je koncipován jako postupný popis činu a až nakonec se odhalí tvář hledaného. „Chceme přilákat pozornost co největšího počtu lidí. Máme zkušenost, že čím víc lidí hledané vidí, tím větší je šance, že se podaří ty osoby nalézt a zatknout,“ řekla Hollevoetová.

Francie například pátrá po Nigerijce Jessice Edosomwanové, která je na útěku od roku 2007, kdy se podařilo odhalit gang organizující prostituci v oblasti Lyonu. Zatčeno bylo už 26 lidí. Gang zneužíval skupinu žen nalákaných z Afriky do Francie na slib zajištění lepšího života. Proces v této kauze má v Lyonu začít 6. listopadu. Policie se domnívá, že Edosomwanová je buď v zemích Beneluxu, nebo v Itálii či Francii.

Dalším příkladem hledaných žen je Maďarka Ildikó Dudásová, která byla odsouzena k šesti letům vězení za prodej drog a zneužívání dětí. Vodila s sebou na schůzky se zákazníky vlastní potomky.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené