Hlavní obsah

Dražší elektřina, vyšší důchody, další vlna EET. Změny a novinky v roce 2020

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

1. 1. 2020 15:55

V letošním roce si připlatíme například za elektřinu nebo za stavbu nového domu, na druhé straně dojde ke zvýšení důchodů nebo tabulkových platů. Velkých změn se dočkáme na poli daní a přijde další vlna EET.

Článek

Podívejte se na přehled 17 změn a novinek, které se vás v roce 2020 mohou dotknout a měli byste je znát.

Vodné a stočné

V průměru o pět procent podraží v roce 2020 vodné a stočné, na jaře by pak mohlo mírně zlevnit, protože by se voda měla přesunout do nižší sazby DPH.

Drony

Počet dronů na obloze roste, je nutné začít jejich provoz více regulovat, a to v celoevropském měřítku. Zkušené i nové „dronoletce“ čeká od července 2020 změna pravidel.

Jednotná jízdenka na vlak

V prosinci 2020 budou cestující moci na železnici využívat jednotnou jízdenku, i když pojedou vlaky různých dopravců. Nový systém má stát 254 milionů korun a povinně se ho musí zúčastnit dopravci, kteří čerpají peníze od státu.

Elektronické neschopenky

E-neschopenky měly fungovat už od ledna loňského roku, ale první Babišova vláda projekt odložila. Po nástupu ministryně Maláčové se práce na e-neschopenkách obnovily a spuštění proběhne 1. ledna 2020.

Vyšší rodičovský příspěvek

Po dlouhých tahanicích bylo v prosinci definitivně rozhodnuto o navýšení rodičovského příspěvku od 1. ledna 2020. Výše částky se bude odvíjet od dosavadního příspěvku a věku dítěte.

Zvýšení důchodů

Polepší si také penzisté. Vláda v září loňského roku schválila zvýšení důchodů v roce 2020. Navýšení bude v rozmezí 617 až 1 137 korun.

Navýšení minimální mzdy

Vláda schválila nárůst minimální mzdy. Od ledna 2020 vzroste o 1 250 Kč a vzrostou také na ni navázané zaručené mzdy.

Růst tabulkových platů

V letošním roce se přidání dočkají také státní zaměstnanci – například školníci, kuchařky, řidiči, pracovníci v kultuře nebo sociální pracovníci.

Připlatíme za stavbu domu

Pokud jste se chtěli v novém roce vyhnout drahým bytům a postavit si vlastní dům, budete muset mít své stavby ekologičtější a celkové náklady na dům v roce 2020 podraží.

Mýto na silnicích první třídy

Od 1. prosince 2019 nahradila firma CzechToll Petra Kellnera při vybírání mýta firmu Kapsch. Od 1. ledna 2020 se mýto rozšíří také na 900 kilometrů silnic I. třídy.

Další vlna EET

Třetí a čtvrtá vlna EET se dotkne téměř všech podnikatelů. V kolotoči EET se tak ocitnou například lékaři, advokáti, instalatéři, farmářské trhy nebo letní festivaly.

Změny jízdného

Změnám se od 1. ledna 2020 nevyhne ani česká železnice. Některých spojů se už v prosinci ujaly soukromé firmy, které se potýkaly s nemalými problémy.

Zdraží elektřina, plyn může klesnout

České domácnosti si v tomto roce mírně připlatí za elektřinu. Na druhé straně cena plynu bude stagnovat, nebo se může dočkat poklesu.

Stravenkový paušál

Ministerstvo financí připravuje novelu zákona o daních z příjmů, která by měla přinést takzvaný stravenkový paušál.

Vyšší daně

Vyšší zdanění cigaret, alkoholu nebo hazardu. Těmito změnami vláda plánuje v roce 2020 vybrat na daních přes 9 miliard korun do státního rozpočtu.

Spuštění portálu Moje daně

Elektronizace se nedočkají jen neschopenky. Online finanční úřad by měl být z pohledu daňových povinností rychlejší a snadnější. Lidé se vyhnou frontám na úřadech a budou moci povinnosti řešit z pohodlí domova.

Povinné čipování psů

Změny se v tomto roce nevyhnou ani psím mazlíčkům. Od 1. ledna 2020 se mění pravidla a psí známka už nebude stačit.

Reklama

Doporučované