Článek
Studie EPHA z roku 2003 zjistila, že oběti SARS podlehly nemoci 84krát častěji, pokud pocházely z oblastí se znečištěným ovzduším. Znečištěný vzduch ve městech totiž způsobuje mimo jiné cukrovku, vysoký tlak nebo různé respirační choroby, které vytvářejí ideální podmínky pro to, aby se viru v organismu dařilo.
SARS, který v letech 2002 až 2003 zabil 774 lidí, je stejně jako COVID-19 druhem koronaviru.
„Pacienti s chronickými plicními a srdečními problémy způsobenými znečištěním vzduchu jsou méně odolní v boji s plicními infekcemi a náchylnější k úmrtí,“ citoval server Euronews profesorku Saru De Matteisovou z univerzity v Cagliari. „To je i případ COVID-19,“ dodala vědkyně, která je členkou Evropské respirační společnosti.
Autoři studie opírají svá tvrzení i o severní Itálii, která se stala během pandemie koronaviru jejím epicentrem v Evropě. Právě severní Itálie je také jednou z nejznečištěnějších oblastí v Evropě. Podle satelitních snímků z konce února, kdy epidemie v oblasti vypukla, se hladina znečištění vzduchu kvůli utlumení ekonomické aktivity značně snížila.
Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že znečištěný vzduch dýchá devět z deseti lidí na světě a že proto každý rok umírá sedm milionů osob. Třetina ze všech mozkových mrtvic, rakovin plic a srdečních chorob připadá právě na znečištění.
Evropská unie uzavírá vnější hranice
Politici dali přednost ekonomice před zdravím lidí
Šéf EPHA Sascha Marschang tvrdí, že se sice vzduch nyní zlepšuje, škoda na lidském zdraví a také na schopnosti bojovat s infekcí už ale byla učiněna. Vlády podle něj měly začít se znečištěním vzduchu bojovat už před lety, místo toho ale dávaly přednost ekonomice před zdravím a byly mírné na automobilový průmysl.
„Jakmile krize přejde, politici by měli zrychlit opatření, která vyženou špinavá auta z našich ulic,“ myslí si. Takovéto „vyčištění ulic“ je podle něj základní investicí do zdravější budoucnosti.
Česká vláda by ale s tímto tvrzením zřejmě nesouhlasila – premiér Andrej Babiš v pondělí prohlásil, že by se Evropská unie měla nyní kvůli koronaviru vzdát svého Evropského zeleného údělu – programu na dekarbonizaci unijních ekonomik.