Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Návštěvníkům Vatikánu se v pátek naskytl neobvyklý pohled. Na střeše Sixtinské kaple stálo několik hasičů, kteří zde instalovali komín. Ten působí nenápadně, už za pár dní se na něj budou upínat oči milionů věřících po celém světě.
Sedmého května se na místě sejde 135 kardinálů, aby zvolili nástupce papeže Františka, který 21. dubna zemřel ve věku 88 let. Zda byli úspěšní, lidem oznámí právě barva vycházející z komína. Černá znamená, že dosud nerozhodli, bílá, že mají katolíci nového papeže.
Dnes jde o jeden z nejznámějších výjevů papežské volby. Jde přitom o relativně nový vynález – k oznámení nového papeže se začal kouř dvou barev používat až začátkem 20. století. „Nejde o žádnou odvěkou tradici, není to ani zakotveno v žádném papežském dokumentu. Byl to rituál, který reagoval na neustálé otázky lidí, zda už byl zvolen papež,“ vysvětlil Seznam Zprávám Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd, který se mimo jiné zabývá církevními dějinami.
Předtím museli zvědaví věřící čekat na to, až jim po úspěšné volbě oznámil zvolení nového papeže někdo ze sboru volitelů. Podle historiků, které v roce 2013 před dosud poslední konkláve citoval web NBC News, zprávu někdy oznamovaly také výstřely z kanónů nebo zvonění zvonů.
Rituál má i svou praktickou funkci. „Volba je tradičně přísně tajná,“ říká Šebek. Veškeré citlivé dokumenty je po ní třeba spálit. Zejména tedy hlasovací lístky, které kardinálové při výběru papeže používají. Ty se vhodí do kamen a kouř, na který věřící čekají, pochází právě z nich.
Nejdřív piliny, poté chemikálie
Jenže jak zajistit, aby byl někdy kouř černý a jindy zase bílý? S tím si kardinálové lámali hlavu poslední století. Dříve se dým „ztmavoval“ tím, že se k lístkům přidaly vlhké piliny. Ne pokaždé se to osvědčilo. „Někdy se to nepovedlo, kouř byl šedý a to vyvolalo spory,“ říká Šebek. Takové zmatky nastaly třeba v roce 1958.
Jak píše NBC News, Vatikán se v reakci na to rozhodl použít dýmovnice, ty ale kouřem – ač správné barvy - zahalily i Sixtínskou kapli. Při prvním konkláve roku 1978 zase do ohně přidali chemikálie, ze kterých se některým kardinálům udělalo špatně.
Spolehlivější řešení přišlo až v roce 2005. To Vatikán přidal druhá kamna. V těch původních kardinálové pálí hlasovací lístky, v nových zase zásobníky s chemikáliemi, které zbarví kouř. Při dosud poslední konkláve v roce 2013 se pro černý dým používal chloristan draselný, antracen a síra. Dobíla zase kouř zbarvovaly chlorečnan draselný, laktóza a pryskyřice.
Zatím naposledy viděli věřící bílý dým 13. března 2013, když jim krátce po sedmé hodině večerní oznámil, že se papežem stane Argentinec Jorge Mario Bergoglio. To bylo ve druhý den konkláve.
Letos se začíná ve středu sedmého května. „Lze se domnívat, že se bude rozhodovat osmého. Ale já odhaduji, protože tam bude kardinálů letos více a příliš se neznají, že budeme papeže znát až devátého,“ míní Šebek.