Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Akce v jihofrancouzském přímořském letovisku patří k nejsledovanějším filmovým festivalům na světě. V průběhu letošního ročníku, který potrvá do příští soboty 24. května, se budou o hlavní cenu Zlatou palmu ucházet dvě desítky titulů. Ve sledované vedlejší kategorii Un certain regard se po letech představí český zástupce, road movie Karavan.
V úterý se po červeném koberci na Riviéře prošli hosté slavnostního zahájení jako režisér Quentin Tarantino, herečky Halle Berry a Eva Longoria, spisovatelka Leila Slimani, herec Jeremy Strong nebo modelka Heidi Klum. S dalšími hosty následně ve Festivalovém paláci zhlédli zahajovací film. Poprvé se jím stal debut natočený ženou: Partir un jour, v překladu Jednou odejít, režírovala francouzská autorka Amélie Bonnin.
Hvězdou večera byl jedenaosmdesátiletý Robert De Niro, který převzal Zlatou palmu za celoživotní přínos. Předal mu ji Leonardo DiCaprio, jeho kolega z několika filmů včetně předloňských Zabijáků rozkvetlého měsíce. Viditelně dojatého veterána diváci odměnili potleskem vestoje. „Děkuji festivalu v Cannes, že vytvořil toto společenství, tento vesmír, tenhle domov pro všechny, kdo rádi vyprávějí příběhy na velkém plátně,“ řekl De Niro. „Ve Spojených státech tvrdě bojujeme za demokracii, kterou jsme vždy považovali za samozřejmost,“ dodal známý kritik prezidenta Donalda Trumpa.
Hned ve středu začne v Cannes soutěž. Svou už třetí Zlatou palmu by tu mohli získat belgičtí bratři Jean-Pierre a Luc Dardenneovi se snímkem Jeunes mères, v překladu Mladé matky. O druhou trofej bude usilovat režisérka Julia Ducournau s filmem Alpha.
Novinky na festival vezou i respektovaní režiséři Wes Anderson, Richard Linklater, Džafar Panahí či Joachim Trier. Vítěze vybere porota vedená francouzskou herečkou Juliette Binoche. Hlavní ceny budou předány v závěru přehlídky.

Leonardo DiCaprio (vlevo) předává čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos Robertu De Nirovi.
Kritika Izraele
Těsně před zahájením několik stovek umělců včetně hollywoodských hvězd, jako jsou Richard Gere, Ralph Fiennes, Pedro Almodóvar či Susan Sarandon, kritizovalo počínání Izraele v Pásmu Gazy. Herci a filmaři jej označují slovem genocida a kritizují, že k němu kulturní svět mlčí. Výzvu zveřejnili v úterním vydání francouzského deníku Libération.
„Nemůžeme mlčet, když v Gaze dochází ke genocidě,“ stojí v textu podepsaném zhruba 380 signatáři, mezi nimiž dále nechybí španělský herec Javier Bardem, kanadský režisér David Cronenberg nebo jeho švédský kolega Ruben Östlund. „Proč se film, který je líhní sociálně angažovaných děl, zdá být lhostejný k hrůzám skutečnosti, k útlaku, jaký zažívají naši kolegové?“ ptají se podepsaní a vyzývají pořadatele k akci „na podporu všech, kdo umírají za naprosté lhostejnosti“ druhých.
Tři festivalové dny budou v Cannes vyhrazeny Ukrajině. Návštěvníci uvidí dokument o jejím prezidentovi Volodymyru Zelenském, dále snímek francouzského filozofa Bernarda-Henriho Lévyho nazvaný Naše válka nebo film 2000 metrů do Andrijivky, což je novinka Mstyslava Černova, ukrajinského držitele Pulitzerovy ceny a autora drásavého portrétu civilistů v obležení 20 dní v Mariupolu.
V rolích režisérek se letos na Riviéře poprvé představí známé herečky Kristen Stewart a Scarlett Johansson.
Hlavní soutěž zahrne díla z prakticky všech kontinentů, od Brazílie přes Jižní Afriku po Japonsko, Írán, Čínu a USA. Mimo soutěž pořadatelé uvedou filmy Highest 2 Lowest od režiséra Spikea Leea či poslední kapitolu hollywoodské ságy Mission: Impossible - Poslední zúčtování od Christophera McQuarrieho. Osobně by ji měl představit představitel hlavní role Tom Cruise.
Očekávání jsou podle agentury AFP o to větší, že z loňského ročníku festivalu vzešlo hned několik filmů, které pak letos usilovaly o Oscara – ať už to byl muzikál Emilia Pérez, hororové drama o stárnutí Substance, animovaná Kočičí odysea nebo film Anora, který vloni v Cannes vyhrál a letos nakonec dosáhl i na Oscara. „Minulý rok byl skutečně podařený. Ale to nikdy nevíte dopředu. Když festival vloni začínal, měl jsem úplně stejné pocity jako letos,“ komentuje to ředitel přehlídky Thierry Frémaux.

Robert De Niro s přítelkyní Tiffany Chen na úterním zahájení festivalu v Cannes.
Česká stopa
Po dlouhých letech se do nejsledovanějších kategorií vrací český film. V sekci Un certain regard bude soutěžit Karavan od režisérky Zuzany Kirchnerové v hlavní roli s Annou Geislerovou. Česká stopa nechybí ani v sekci Cannes Classics, zaměřené na restaurované snímky. Na jejím programu bude Přelet nad kukaččím hnízdem, který režisér Miloš Forman natočil v roce 1975 po emigraci do Spojených států.
Festival v Cannes je rovněž obrovskou obchodní a veletržní akcí. Na konferencích, večírcích či setkáních se bude debatovat o úmyslu amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést cla na filmy vznikající v zahraničí.
Souhrou okolností festival začal ve stejný den, kdy v Paříži padl rozsudek nad hercem Gérardem Depardieuem ohledně sexuálního napadení dvou žen. Soud se přiklonil k návrhu obžaloby a šestasedmdesátiletému herci, který účinkoval ve více než 200 filmech a seriálech, vyměřil trest 18 měsíců vězení podmíněně.
K incidentu došlo v roce 2021 při natáčení snímku Les Volets verts, oběťmi byly scénografka a asistentka režie. Depardieu se vynesení rozsudku neúčastnil a komentovat ho podle agentury AFP nechtěl ani ředitel festivalu Thierry Fremaux. Předsedkyně poroty Juliette Binoche pouze poznamenala, že Depardieu „momentálně ztratil svou auru, což vede k pochybnostem o tom, jakou disponoval mocí“, uvedla.