Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Telč proslavil zejména tamní unikátní zámek, který od roku 1992 figuruje na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město na rozhraní Vysočiny a Jihočeského kraje se ale do historie zapsalo také zajímavou sportovní událostí.
Na počátku třicátých let minulého století tamní hokejový tým pomáhala zakládala žena. A ne ledajaká. Měla totiž „modrou“ krev a bydlela právě na telčském zámku. Byla to hraběnka Marie Markéta Podstatzká-Lichtenštejn. Jedna z prvních hokejistek na českém území.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Heydrichův mercedes našli ve stodole. Po 18 letech se dočkal opravy
- Z ruiny konírny v Zákupech je barokní skvost
- Poznejte Mallorcu jinak: místo pláží horské treky či kajak
- Od perfektní pizzy po domácí nanuky. Vydejte se na gastrovýlet do Plzně
- Našel vraha z Ploštiny a chtěl ho zabít. Místo toho se partyzán rozplakal
Mladá hraběnka tak neodpovídá zažitému obrazu šlechtičen, jejichž největším sportovním výkonem byla pomalá procházka v zámeckém parku, maximálně vyjížďka na koni. Jinak ale její život přesně zapadá do zažitých šlechtických kolejí.
Bruslařská rodina
Hraběnka Marie Markéta pocházela ze sloupské větve rodu Kinských, narodila se v červnu 1912 ve Vídeňském Novém Městě v Dolním Rakousku, asi 50 kilometrů jižně od Vídně jako nejstarší z pěti dětí Bedřicha Adolfa Kinského a Margareth Dubské z Třebomyslic.
Rod Podstatzkých (Podstatských) z Lichtenštejna (Lichtenstein) byla stará moravská šlechtická rodina s dohledatelnými předky od 14. století. V 17. století se rozdělil do dvou rodových linií, přičemž ta starší byla roku 1707 v osobě Františka Dominika Podstatského povýšena do hraběcího stavu.
V roce 1762 jeho vnuk Alois Podstatský zdědil majetek a jméno vymřelých hrabat Lichtenstein-Kastelkorn. Hlavním sídlem této linie rodu se pak stal právě zámek Telč.

Hraběnka Marie Markéta Podstatzká-Lichtenštejn jako hráčka SK Telč.
Marie Kinská se v roce 1931, když jí bylo devatenáct, provdala na zámku Lešná u Valašského Meziříčí za Leopolda IV. Podstatzkého-Lichtenštejna, s nímž pak měla tři děti. Manželova rodina si už dříve oblíbila zimní sporty a v zimě na přelomu let 1928 a 1929 se podílela na tom, že bylo na telčském rybníku zřízeno první kluziště.
Marie Markéta Podstatzká-Lichtenštejn tam po přestěhování do Telče chodila bruslit. Posléze si vzala i hokejku a zapojila se do mužských hokejových zápasů. V sezoně 1932/1933 se spolu s dalšími hráči stala zakladatelkou hokejového klubu SK Telč.
První hokejová asociace
Ženský hokej byl tehdy víceméně v plenkách, zvláště v Evropě. Ženy s hokejkou se poprvé na kluzištích objevily na konci 19. století na kanadských univerzitách, v roce 1920 vznikla první soutěž: Pohár Lady Meredithové. A o dva roky později byla založena první ženská hokejová asociace – Ladies Ontario Hockey Association.
Na první mistrovství světa si ale ženy hokejistky musely počkat více než šedesát let. První, ještě neoficiální, šampionát se uskutečnil v roce 1987, o tři roku později už ho pořádala Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF). V roce 1998 se stal ženský lední hokej rovněž olympijským sportem.

Zámek v Telči v zimě.
Marie Markéta Podstatzká-Lichtenštejn měla očividně hokej, ale i další sporty ráda. O jejích výkonech se sice nedochovaly prakticky žádné záznamy, ale Ivana Dobešová ve své magisterské diplomové práci na katedře historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci analyzovala na dobových snímcích, jak tento šlechtický rod trávil volný čas – a právě sport hrál významnou roli.
Nejoblíbenější zimní sport
Podle Dobešové se jednoznačně ukazuje, že právě bruslení bylo pro Marii Markétu Podstatskou-Lichtenštejn nejoblíbenějším zimním sportem. „Nevěnovala se mu však klasickým způsobem čili elegantním bruslením na rybníku. Sportovní vášeň se u ní projevovala tak, že byla aktivní členkou hokejového týmu SK Telč. Tuto skutečnost nedokládají ani tak písemné prameny, jako hlavně velké množství fotografického materiálu,“ píše Ivana Dobešová.
V rodinných albech se podle ní dochovalo nemálo snímků právě hokejových zápasů. „Fotografie s hokejovou tématikou svědčí o tom, že hra hokeje, a tedy i jednotlivé zápasy byly pro rodinu Podstatských-Lichtenštejnů velmi důležité, neboť by si je jinak nefotografovali a nedávali do rodinných alb,“ konstatuje autorka diplomové práce. „O tom, že Marie Markéta Podstatzká-Lichtensteinová milovala hokej, svědčí nejen to, že byla aktivní hráčkou, ale i skutečnost, že byla i jeho spoluzakladatelkou.“

Mladá hraběnka milovala hokej nebo také lyžování.
Marie Markéta telčský oddíl také finančně podporovala. Na jednom ze snímků je Marie Markéta oblečená do svetru-dresu SK Telč, který zdobí pětilistá růže přejatá ze znaku mecenášky. Žena si oblékla ještě sportovní šortky, pruhované punčochy a pletené rukavice. Na nohách má brusle a v pravé ruce drží hokejku. Současné nezbytné vybavení každého hokejisty včetně helmy a chráničů ale samozřejmě ještě chybí.
Telč se do hokejové historie zapsal také v roce 1939, kdy tu mělo soustředění československé národní mužstvo. „I se fotili s hraběnkou Podstatsko Lichtenštejnovou, předsedkyní hokejového klubu, na náměstí,“ připomněl před časem někdejší dlouholetý kastelán telčského zámku Bohumil Norek.
Na lyže do Alp
Mezi další oblíbené zimní sporty Podstaských-Lichtenštejnů patřilo lyžování. Dobové fotografie dokládají, že zdatnými lyžaři byli nejen Marie Markéta, ale také její manžel Leopold. „Z podrobnějšího prozkoumání rodinných alb jasně vyvstává, že Marie Markéta spolu s přáteli aktivně lyžovala i v širším okolí města Telč. Dle snímků byly oblíbenou lokalitou pro trénování lesy poblíž obce Studená,“ píše Dobešová.
Rodina jezdila na lyže také do zahraničí, přičemž jedním z oblíbených zimních center bylo i věhlasné středisko GA-PA. „Garmisch–Partenkirchen patří k renomovaným lyžařským centrům, které se nachází v Bavorských Alpách. Snímek zaznamenávající lyžaře sjíždějícího příkře vypadající svah vypovídá o tom, že lyžařské schopnosti Podstatských-Lichtenštejnů byly evidentně nemalé,“ uvádí autorka.
Marie Markéta Podstatzká-Lichtenštejn se rovněž věnovala plavání nebo automobilismu. Rodina ale doplatila na to, že v roce 1939 přijala říšské občanství, takže po konci druhé světové války byl zámek v Telči znárodněn dekretem prezidenta Edvarda Beneše a rodina musela odejít do Rakouska. Leopold IV. Podstatzký-Lichtenštejn zemřel ve Freistadtu v Horním Rakousku v roce 1979. Jeho žena Marie Markéta ho přežila o patnáct let – zemřela v únoru 1994 ve Vídni ve věku 82 let.
Český ženský hokej
V Československu se začala hrát ligová soutěž od roku 1985, nejvíce domácích titulů zatím získaly hokejistky HC Slavia Praha. Česká ženská hokejová reprezentace hraje mezinárodně od roku 1993, kdy se poprvé zúčastnila mistrovství Evropy. Nyní, ve dvacátých letech 21. století, už patří k mezinárodní špičce. Mezi její největší úspěchy patří dvě třetí místa na mistrovství světa v letech 2022 a 2023.
Na letošním světovém šampionátu, který se konal v Českých Budějovicích, skončily české reprezentantky na čtvrtém místě. Na poslední zimní olympiádě v Pekingu v roce 2022 obsadila ženská reprezentace sedmou příčku.
Mezi nejúspěšnější české hokejistky patří Denisa Křížová, která se stala první hráčkou narozenou v České republice, která byla vybrána v draftu severoamerické profesionální ženské ligy. S Minnesotou vloni vybojovala titul. V roce 2024 ji Český svaz ledního hokeje vyhlásil nejlepší domácí hokejistkou sezony.
„Je to až neuvěřitelné, kam se celý ženský hokej posouvá. Je moc pěkné to vidět, v zámoří chodí plné haly, fanoušci doma zase sledují naši reprezentaci. Jsme za to moc rády. Ušly jsme velký kus cesty, další cesta nás čeká,“ řekla Křížová při loňském přebírání ceny pro nejlepší hokejistku.