Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Britská vláda oznámila, že uzavřela nové dohody s Evropskou unií o posílení obranné spolupráce a zjednodušení obchodu s potravinami i hraničních kontrol. Britský premiér Keir Starmer uvedl, že dohody rovněž sníží byrokracii, podpoří růst britské ekonomiky a obnoví vztahy s EU poté, co Británie v roce 2020 blok opustila. Summit v Londýně byl prvním od brexitu.
Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové EU a Británie otevírají novou kapitolu ve vzájemných vztazích. Jde o partnery, kteří „stojí bok po boku na globální scéně, čelí stejným výzvám, sledují stejné cíle, mají podobné smýšlení a sdílejí stejné hodnoty“. „Proto hledáme řešení, která jsou prospěšná pro naše občany, a stojíme při sobě, pokud jde o skutečné nalezení řešení,“ dodala šéfka unijní exekutivy.
Dohoda v oblasti bezpečnosti a obrany podle von der Leyenové vytvoří nové příležitosti pro evropský a britský obranný průmysl, ale zároveň umožní i silnější a koordinovanější podporu pro Ukrajinu. Zjednoduší se rovněž i obchod se zemědělskými a potravinářskými produkty a shoda nastala i ohledně zachování bezcelního obchodu s ocelovými výrobky.
„Jsme sousedé, spojenci, partneři a jsme přátelé,“ uvedl předseda Evropské rady António Costa. Zdůraznil rovněž spolupráci v podpoře Ukrajiny. „Míč je nyní na straně Ruska. Společně zintenzivníme tlak na (ruského) prezidenta (Vladimira) Putina, mimo jiné i prostřednictvím nového balíčku sankcí, abychom ho přivedli k jednacímu stolu,“ prohlásil šéf unijních summitů. Rusko podle něj musí souhlasit s bezpodmínečným příměřím a musí přestat být hrozbou pro Ukrajinu a pro evropskou bezpečnost.
Cílem mírových jednání musí být dosažení komplexního, spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině, zdůraznil Costa. Tento mír by měl podle něj zaručit nezávislost, svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny.
Dohoda je podle britského premiéra dobrá pro obě strany. „Británie získává bezprecedentní přístup na unijní trh,“ prohlásil Starmer na tiskové konferenci po skončení summitu v Londýně. Vyzdvihl mimo jiné posílení spolupráce ve velkém množství oblastí, například v boji s nelegální migrací a s pašeráckými gangy.
Hlasování o vystoupení z EU v historickém referendu v roce 2016 ukázalo, jak je Británie rozdělená ve všech oblastech, od migrace až po kulturu a obchod. Následně začalo jedno z nejbouřlivějších období v britské politické historii, kdy se před nástupem Starmera loni v červenci vystřídalo pět premiérů, a vztahy s Bruselem se zhoršily, poznamenala agentura Reuters. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Britů nyní hlasování lituje, k EU se ale znovu připojit nechtějí. Nigel Farage, který po desetiletí vedl kampaň za brexit, vede v průzkumech veřejného mínění v Británii, což Starmerovi dává omezený manévrovací prostor.
Opoziční konzervativci a Farageova protiimigrační strana Reform UK již dohodu označili za „kapitulaci“ před EU, zatímco liberální demokraté podle BBC uvedli, že vláda podnikla určité „pozitivní kroky“ k obnově vztahů s Evropou.
„Je načase dívat se dopředu. Odpoutat se od starých, zatuchlých debat a politických bojů a najít rozumná a praktická řešení, která budou nejlepší pro britský lid,“ prohlásil během summitu Starmer. „Jsme připraveni spolupracovat s partnery, pokud to znamená, že můžeme zlepšit životy lidí tady doma,“ dodal.
Summit hostil labouristický premiér Starmer a kromě Costy a von der Leyenové se ho účastní i šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová a eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič.
Strany v závěru jednání přijaly tři dokumenty: Společné prohlášení, Dohodu o partnerství v oblasti bezpečnosti a obrany a rovněž Dohodu o obnoveném programu spolupráce mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím.
Podle komentářů zahraničních tiskových agentur v pondělí Británie odsouhlasila nejvýznamnější obnovení vztahů s EU od brexitu. Dohody se dotýkají i citlivých otázek, jako jsou rybářská práva, a mnoho z nich bude vyžadovat další jednání, poznamenala agentura Reuters.
Jádrem takzvaného resetu vzájemných vztahů je dohoda o obraně a bezpečnosti, která umožní Británii být součástí jakéhokoli společného zadávání veřejných zakázek v EU v oblasti obranného průmyslu. Pro britské zbrojní společnosti, jako je například BAE Systems a další, budou nicméně zapotřebí ještě další dohody, aby se mohly zúčastnit nového unijního finančního nástroje SAFE. V rámci programu SAFE budou moci státy čerpat výhodné půjčky až do 150 miliard eur (3,7 bilionu korun) na investice do obrany.
V oblasti rybolovu se evropská a britská strana dohodly na prodloužení práv na rybolov evropských lodí v britských vodách o dalších 12 let, tedy do roku 2038. Stejně tak to vzájemně platí i pro britské lodě ve vodách zemí EU. Spory mezi sebou v minulých letech vedly zejména Francie a Británie.