Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Drama francouzského autora Bernarda-Marii Koltése z roku 1987 vypráví o touze, samotě, moci či smíření s vlastní identitou. Režíroval jej Timofej Kuljabin. Dvojice večerů naváže na provedení v Berlíně a Düsseldorfu. Představení budou v angličtině s českými titulky, oznámili organizátoři. Vstupenky lze koupit za ceny od 2475 korun.
„V Praze mám přátele, které vždy rád uvidím. Je to nádherné město, kde se rád procházím a do kterého se vždy s radostí vracím,“ uvedl John Malkovich, který například roku 2013 v Hudebním divadle Karlín vystoupil ve zpěvohře The Giacomo Variations coby svůdce a spisovatel Casanova.
V komorním díle na text Michaela Sturmingera se už tehdy v činoherních i pěveckých vstupech představila v roli spisovatelky a básnířky Elisy von der Reckeové také Ingeborga Dapkūnaitė, jinak známá například jako Kotovova manželka z filmu Nikity Michalkova Unaveni sluncem.
Ruský divadelní režisér Kuljabin roku 2022 hostoval v pražské opeře s operou Vzdálený zvuk. Tentokrát se vrací s intimním dramatem, které dle pořadatelů nabídne strhující studii lidských vztahů.
Hra V samotě bavlníkových polí není českým divákům neznámá, například roku 2012 ji v pražském Divadle Komedie režíroval Michal Pěchouček. Odehrává se na odlehlém místě, kde se v pokročilé noční hodině setkávají dealer s klientem, respektive prodávající a kupující. Následně začnou vést filozofickou rozpravu o nejprostších otázkách nabídky a poptávky, touhy a jejího naplnění.
Malkovichova inscenace v režii Timofeje Kuljabina měla premiéru roku 2022 v lotyšské Rize.

John Malkovich s Ingeborgou Dapkūnaité hrají V samotě bavlníkových polí už několikátým rokem.
Jedenasedmdesátiletý John Malkovich má v hereckém rejstříku ledacos, od retardovaného dobráka Lennieho ve filmu O myších a lidech přes hollywoodské blockbustery typu Con Air až po přitažlivého a bezzásadového vikomta Valmonta v Nebezpečných známostech. Zaujal i kreací vyšinutého dauphina Karla VII. v historickém velkofilmu Luca Bessona Johanka z Arku či v komedii Johnny English. V komediálním projektu V kůži Johna Malkoviche ztvárnil sám sebe v několika bizarních podobách a prokázal i značnou dávku sebeironie.
Češi jej roku 2011 zažili ve Dvořákově síni Rudolfina, kde se představil v roli rakouského sériového vraha Jacka Unterwegera v hudebním moritátu Pekelná komedie pro barokní orchestr, dva soprány a jednoho herce. Představení, které vytvořili režisér Michael Sturminger a dirigent Martin Haselböck, bylo součástí festivalu Pražské jaro.
Naposledy se Malkovich v létě 2022 objevil v kroměřížské Podzámecké zahradě, kde ztvárnil zatrpklého hudebního kritika v projektu nazvaném The Music Critic.
V listopadu téhož roku měl do pražského Kongresového centra přivézt one man show nazvanou The Infamous Ramirez Hoffman, toto představení však nakonec zrušil.