Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Evropská komise navrhla poskytnout České republice 114 milionů eur (zhruba 2,8 miliardy korun) na odstraňování následků loňských ničivých povodní. Finanční pomoc má být součástí širšího balíku z Fondu solidarity Evropské unie (EUSF) v celkové výši 280 milionů eur, z nějž mají čerpat i Slovensko, Polsko, Rakousko, Moldavsko a Bosna a Hercegovina. Návrh musí ještě schválit Evropský parlament a Rada EU.
Zatímco ze zahraničí směřuje do České republiky další podpora, doma sílí kritika ohledně nakládání s prostředky určenými na pomoc po povodních. Opoziční Piráti chtějí ve Sněmovně otevřít otázku, jak vláda s těmito penězi nakládá. Podle poslance Ivana Bartoše stát z plánovaných 40 miliard korun zatím vyplatil postiženým jen desetinu, přibližně čtyři miliardy korun.
Po ničivých povodních, které postihly v září především Moravskoslezský a Olomoucký kraj, kabinet novelou zvýšil výdaje a schodek loňského rozpočtu o 30 miliard korun. „Deset miliard pak šlo z letošního rozpočtu. To by bylo v pořádku, kdyby ty peníze skutečně šly na pomoc lidem. Dodnes vláda z těch 40 miliard vyplatila pouze desetinu, čtyři miliardy. A je namístě se ptát, kde je těch zbylých 36 miliard,“ řekl Bartoš.
Jako místopředseda kontrolního výboru bude Bartoš prosazovat, aby ministerstvo ve Sněmovně o využívání peněz na povodně informovalo a vyjasnilo nesrovnalosti. Podle bývalého šéfa Pirátů a ministra pro místní rozvoj to totiž nyní vypadá, že Stanjura loňský rozpočet novelizoval jen kvůli tomu, aby „zalátal děravou státní kasu“.
Piráti spatřují nedostatky i ve schváleném rozpočtu na letošní rok. „Vypadá tak, že je napsán jen do voleb, pak po nás potopa,“ podotkl Bartoš. Podle něj hrozí, že v povolebním období budou chybět peníze ve školství, ale také třeba v sociální oblasti.