Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Ten chlap je prostě neskutečnej borec!“ píše v několik dní starém příspěvku na facebooku Jindřich Rajchl, předseda strany PRO. Sdílí k němu koláž z fotografie tenisty Djokoviče a duhové vlajky, která symbolizuje podporu leseb, gayů, bisexuálů nebo trans osob. Slavný tenista měl údajně říct, že bojkotuje „Měsíc hrdosti“, akci podporující právě LGBTQ osoby, protože je podle něj „woke“. Lídr do voleb v Moravskoslezském kraji na kandidátce SPD, která se s PRO a dalšími stranami před volbami spojila, ale naletěl na hoax - Djokovič nic takového neřekl.
Hoax vyvrátila mimo jiné fact-checkingová agentura AFP. Její analýza odhalila, že „články“, ze kterých má původní informace být, neuvádějí žádné oficiální zdroje, obsahují různé faktické nesrovnalosti a vykazují znaky nekvalitního „AI slopu“, tedy dezinformační kampaně vytvořené umělou inteligencí.
Texty o Djokovičovi obsahují také několik údajných citátů, které fact-checkeři ukázali členovi jeho PR týmu, ten 2. července pro agenturu AFP uvedl: „Všechno jsem zkontroloval a jde o falešné zprávy. Novak nikdy nic takového neřekl.“
Brání tradiční hodnoty, píše Majerová
Příspěvek o Djokovičovi sdílelo více evropských politiků, na Slovensku stejné tvrzení sdílela i bývalá tenistka a exposlankyně OĽaNO Romana Tabaková, v Rakousku člen krajně pravicové strany FPÖ Maximilian Krauss, jakož i vídeňská pobočka této strany. Z českých politiků sdílela příspěvek Zuzana Majerová, předsedkyně Trikolory, která k němu připsala, že tenista stejně jako její strana brání normální svět a tradiční hodnoty.
Fact-checkeři analyzovali všechny Djokovičovy mediální výstupy i sociální sítě, po údajném bojkotu LGBTQ nebyla nikde ani zmínka. Ve vyfabrikovaných článcích se liší také forma, kterou měl Djokovič slova o LGBTQ komunitě použít. Jednou zmiňují video, jindy tiskovou konferenci. Jediná opravdová zpráva v médiích o Djokovičovi v souvislosti s tématem se datuje do roku 2018, kdy vyjádřil podporu tenistce, která se přiznala k homosexualitě. Na tiskové konferenci označil coming out za „odvážný krok“.
Modus operandi dezinformátorů rozkryla Rachel Blundy, vedoucí digitální investigace v AFP. Podle fact-checkerky se vymyšlené články s totožným textem objevily během června i u jiných celebrit, cílem dezinformátorů byl například závodník formule 1 Max Verstappen, tenistka Aryna Sabalenka, zpěváci Paul McCartney a Dolly Parton a miliardář Elon Musk.
Všem byla nepravdivě připsána totožná věta: „WOKE si nezaslouží být oslavován.“
Short🧵: In the latest series of spam posts on Facebook, we've seen false claims that Serbian tennis star Novak Djokovic said he would not celebrate Pride Month because it's "woke" 🏳️🌈
— Rachel Blundy (@rachelblundy) July 1, 2025
The misinformation has targeted other celebrities and has the hallmarks of an AI slop campaign pic.twitter.com/6QY0g1JDXm
Ve většině titulků článků a příspěvcích bylo slovo „woke“ napsáno velkými písmeny. Články byly stylisticky velmi podobné a titulky článků zmiňujících Verstappena a Muska byly téměř identické s článkem o Djokovičovi.
Americká fact-checkingová organizace Politifact informovala, že citát připisovaný Dolly Parton se měl údajně objevit v neexistujícím médiu „The Tennessee Voice“. Factcheckingové organizace Snopes a Lead Stories také vyvrátily autorství téhož údajného citátu v případě amerického zpěváka Jellyho Rolla, přičemž poukázaly na absenci mediálních odkazů a zmínek na sociálních médiích zpěváka.
Paul Smith, vedoucí komunikace týmu Red Bull, za který v F1 závodí Max Verstappen, pro AFP tvrzení v příspěvcích označil za „úplný nesmysl“.
Trollové zvyšují dosah
Příspěvky sdílené českými politiky ze strany PRO a Trikolora mají na facebooku desítky tisíc lajků a tisíce sdílení, což neodpovídá volebním výsledkům a preferencím u zmiňovaných politiků. Podle expertů může jít v takových případech často o uměle zvýšený dosah pomocí takzvaných „trollích farem“. A politici o tom ani nemusí vědět.
Nejvíce lajků a komentářů v průměru na příspěvek měla minulý rok europoslankyně a lídryně hnutí Stačilo! a šéfka komunistů Kateřina Konečná. Její strana přitom není ve Sněmovně a v průzkumech se hnutí Stačilo! pohybuje přibližně na hraně vstupu do ní.
„Svůj profil na facebooku buduji důsledně už více než deset let. Jsem ráda, že funguje a lidé to oceňují. Falešné profily bohužel nikdy nelze zcela vyloučit. S mým týmem se snažíme proti nim bojovat, ale je to předem prohraný boj. Proto nemohu vyloučit, že mezi mými přibližně 132 tisíci fanoušky se nenachází žádný falešný profil,“ řekla Konečná letos SZ.
„V Česku je zajímavé, že nejvyšší průměr engagementu má Konečná z KSČM navzdory tomu, že její strana nepatří ani zdaleka mezi ty nejsilnější v průzkumech,“ řekl letos pro SZ marketér Tomáš Pjontek, který analyzoval také abnormálně vysoká čísla u Roberta Fica. Doplnil, že velké množství podporujících komentářů či lajků od fake účtů je vidět pod statusy extremistů či prorusky orientovaných politiků.