Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Někdejší poslanec ČSSD František Brožík odešel loni v červnu z vedení státního Výzkumného ústavu živočišné výroby. Z postu ekonomického náměstka si odnesl odstupné 372 tisíc.
Kontrola z Ministerstva zemědělství nyní podle zjištění Seznam Zpráv dospěla k závěru, že Brožík obdržel odstupné ve výši téměř čtyř set tisíc nelegálně.
Navíc auditoři předali svá další zjištění ze státního výzkumného ústavu policii. Přišli totiž na to, že bývalý poslanec Brožík i po odchodu z funkce náměstka dál vstupoval do citlivých počítačových programů.
„Zjištění bylo předáno k dalšímu šetření orgánům činným v trestním řízení,“ uvádějí kontroloři Ministerstva zemědělství v závěrečném protokolu, jejž Seznam Zprávy získaly.
Neměli to dostat
Pochybnosti o vyplacení odstupného sedmdesátiletému Františku Brožíkovi, ale také dalšímu exposlanci ČSSD čtyřiašedesátiletému Miloslavu Vlčkovi, který dostal na odchodnou šest platů, popsaly Seznam Zprávy už začátkem letošního února.
Byly také důvodem, proč ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) tehdy své auditory do sídla Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi poslal.
Původní zjištění Seznam Zpráv:
Přitom k vyplacení nebyl důvod: Brožík i Vlček odešli z ústavu dohodou - na odstupné by měli nárok, jen kdyby je zaměstnavatel propustil pro nadbytečnost.
„Výzkumný ústav živočišné výroby se dopustil neoprávněným vyplacením odstupného v roce 2024 ve výši 759 990 korun porušení zákona,“ sečetli kontroloři Ministerstva financí, kolik oba expolitici pobrali neoprávněně.
František Brožík
Byl poslancem za sociální demokracii v letech 1992 až 2004. Poslední roky v politických funkcích se stal známým pro nechuť zveřejňovat majetkové poměry. Jeho rodina pořídila řadu nemovitostí, Brožík odmítal vysvětlit jeho původ. Brožík například podle Mladé fronty Dnes koupil v roce 1995 rekreační areál na Berounsku přes schránkovou firmu registrovanou v Německu. Brožík, člen dozorčí rady ČEZ, se později odmítal podvolit nařízení ČSSD, že její politici nemají kvůli střetu zájmů sedět v placených orgánech státních a polostátních společností. Přišel kvůli tomu o šanci na znovuzvolení poslancem a také - již předjednané - místo viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu.
František Brožík v únoru redakci tvrdil, že výši odchodného už zapomněl. „Já si to fakt nepamatuju, jestli to bylo všechno sakumprásk – protože jsem měl ještě dovolenou,“ řekl v rozhovoru s reportérem Seznam Zpráv.
Jeho aktuální vyjádření se nepodařilo získat. Telefony, které dříve používal, byly nedostupné. Vlček už v únoru na žádost o rozhovor nereagoval.
Miloslav Vlček
Jeho politickou kariéru ukončila před volbami v roce 2010 aféra související s takzvaným porcováním medvěda - dnes už neexistující praxí, kdy poslanci přihrávali přímo ze státního rozpočtu dotace konkrétním projektům. Vlček v roli předsedy Poslanecké sněmovny rezignoval kvůli 25 milionům, které dostal soukromý hotel, maskovaný za sportovní zařízení pro veřejnost, vlastněný jeho známým.
Tehdejší ředitel ústavu Pavel Čermák odstupné hájil. „Běžně se stává, že se zaměstnavatel s tím člověkem dohodne a řekne: My vám vyplatíme hned těch pět měsíců, které bychom vám stejně museli dát. A zítra už – lidově řečeno – nechoďte do práce. Moje personální pracovnice na ústavu ani moje právnička na tom neshledaly žádné pochybení,“ prohlásil ředitel Čermák.
Několik týdnů nato ho však ministr zemědělství Výborný z vedení ústavu odvolal. Zdůvodnil to právě průběžnými výsledky kontroly.
Viděl na mzdy i smlouvy
Ohledně Brožíkova angažmá objevili ministerští kontroloři ještě jednu věc: ačkoli opustil post ekonomického náměstka v polovině roku 2024, ještě letos v lednu mu ústav platil mobil a nechal mu i počítač.
Analýza pak prokázala, že Brožík ještě nedlouho před kontrolou vstupoval do informačních systémů ústavu, kde se vede účetnictví, v nichž se vedou smlouvy a mzdy.
„Kontrolou bylo zjištěno, že existuje riziko neoprávněné manipulace a úpravy ekonomických a účetních dat v rámci informačních systémů, a to na základě přístupu neoprávněné osoby,“ shrnuli auditoři, kteří dali podnět policii k prošetření.
Tehdejší vedení ústavu to kontrolorům zdůvodnilo tím, že Brožík dál pomáhal s ekonomickými otázkami. A to ve volném čase a zadarmo.
Prověrka Ministerstva zemědělství se ve Výzkumném ústavu živočišné výroby mimo to zaměřila také na hospodaření. „Kontrolní skupina zjistila pochybení v oblastech účetnictví, veřejných zakázek, řídící kontroly a zákoníku práce,“ potvrdil Vojtěch Bílý, mluvčí Ministerstva zemědělství.
V protokolu se například zmiňuje případ, kdy si ústav pořizoval nové traktory v hodnotě přes 12 milionů. Zakázku ale rozdělil na několik menších, takže nemusel vypisovat otevřenou soutěž.