Hlavní obsah

Policie: Pro podvody za 30 milionů posloužil i státní areál pro uprchlíky

Foto: Jan Novák, Seznam Zprávy

Ostraha zařízení pro cizince v Balkové na Plzeňsku byla podle detektivů jednou ze zakázek, při níž skupina severočeských podnikatelů krátila daně.

Jak se může podařit obrat stát na daních o 30 milionů. Podrobnosti takového případu popisuje policie v dokumentech o trestním stíhání čtyř severočeských podnikatelů, které obvinila v polovině června.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Z bankomatů během posledních let vybrali skoro 100 milionů. Využívali bílé koně s popsaným trestním rejstříkem nebo zadlužené. A jejich firmy se tvářily jako pobočky britských společností – ve skutečnosti to byly prázdné schránky papírově sídlící v pražském činžáku.

V polovině června detektivové obvinili čtyři severočeské podnikatele z daňového podvodu, který podle policie dosáhl výše 30 milionů korun.

Seznam Zprávy nyní zjistily podrobnosti případu, v němž jako jeden z hlavních stíhaných vystupuje mistr světa v silovém trojboji.

Vyšetřovatelé mají za to, že si obvinění snižovali daně z výdělků plynoucích z bezpečnostních služeb, když zajišťovali ostrahu ve velkých logistických komplexech nebo v obchodních centrech. Anebo také přímo pod svícnem: ve státním zařízení pro uprchlíky v Balkové na Plzeňsku, které provozuje Ministerstvo vnitra.

Do kanceláře skupiny v Mostě nasadili kriminalisté tajně mikrofony a kamery. Tvrdí, že právě nahrávky patří ke stěžejním důkazům proti obviněným. Natočili například, jak se podnikatelé baví o možnosti, že k nim vtrhne policejní zásahovka.

„Obvinění se opakovaně otevřeně baví o skutečnosti, že páchají daňovou trestnou činnost,“ stojí v usnesení o zahájení trestního stíhání, které měly Seznam Zprávy možnost pročíst.

Za činy, z nichž jsou podezřelí obviněni, je trestní sazba až deset let vězení.

Platili si fiktivně strážné

V případu je obviněn Antonín Emil Berk, jehož policisté považují za hlavu skupiny podezřelých z podvodu. Dvojkou je pak pro ně Vladimír Jeřábek, zmíněný silák a dlouholetý účastník soutěží Strongman.

Další dva stíhaní podnikatelé podle policie dělali těmto dvěma hlavně servis.

Berk s Jeřábkem poskytovali služby ostrahy objektů. Pracovníky ostrahy si však, zjednodušeně řečeno, najímali od jiných společnosti, jimž za to platili. „Hodnoty těchto plnění vykazovali do daňového přiznání jako nároky na odpočet daně,“ uvádějí kriminalisté v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Jenže subdodavatelské firmy, jak zadokumentovali vyšetřovatelé, ve skutečnosti byly prázdné skořápky ovládané obviněnými. Aby byl řetězec firem více nepřehledný, některé společnosti navenek vypadaly jako pobočky zahraničních firem – s jednateli z Velké Británie či z Irska. Tyto pobočky měly virtuální adresu na pražském Žižkově. V domě, kde takto sídlí dalších 2140 firem.

Vyplácelo se v hotovosti

Ačkoli finančnímu úřadu obvinění deklarovali, že si služby kupují od jiných dodavatelů, detektivové zachytili, že ve skutečnosti strážné vypláceli – každého dvacátého v měsíci v hotovosti v mostecké kanceláři. Starali se o zakázky a vzniklé provozní potíže a vybírali – ať už z bankomatů, nebo na pobočkách – miliony na odměny členů ostrahy.

„Není možné zároveň vyplácet zaměstnance, řešit jejich prohřešky, dovážet je na místo výkonu práce a dělat další kroky v postavení jejich zaměstnavatele a zároveň před správcem daně tvrdit, že de facto veškeré plnění bylo zajištěno pomocí subdodavatelů,“ shrnuli policisté v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Obvinění se k případu nevyjadřují vůbec nebo jen velmi stručně.

Vladimír Jeřábek například pouze potvrdil, že má na krku trestní stíhání. „Ano, byl jsem obviněn, ale byl jsem poučen policií, že se nemám k ničemu vyjadřovat,“ řekl už před třemi týdny pro Seznam Zprávy.

Jeřábkův advokát Milan Peroutka doplnil, že klient při výslechu na policii vinu odmítl. „Pronesl prohlášení, ve kterém řekl, že se cítí nevinen. Na dotazy policistů neodpovídal,“ prohlásil Peroutka. Doplnil, že Jeřábek podal stížnost nejen proti obvinění, ale také proti zajištění majetku, při němž mu policie vyznačila plombu na pozemku v Mostě.

Stíhaný Antonín Emil Berk položil telefon ve chvíli, kdy uslyšel, že mu volá reportér Seznam Zpráv.

Národní centrála proti organizovanému zločinu v červnu v téhle kauze zasahovala i v kanceláři Martina Kliky, bývalého náměstka ústeckého hejtmana za ČSSD a dnes ředitele Městské policie Litvínov. Policisté ale Kliku neobvinili. Jeho advokát Daniel Volák řekl, že Klika v případu vystupuje pouze jako svědek.

Související témata:
Vladimír Jeřábek
Antonín Emil Berk
Zařízení pro zajištění cizinců Bálková

Doporučované