Hlavní obsah

Komentář: Proč Putin nechce a ani nemůže ukončit válku

Pavel Novotný
Autor je komentátorem Hospodářských novin a Seznam Zpráv.
Foto: Kremlin.ru/CC BY 4.0

Vladimir Putin oznamuje výsledky telefonátu s Donaldem Trumpem, 19. května 2025.

Ukrajina podle Kremlu nemá právo na samostatnou existenci. Proč končit válku, která přinese sotva upatlaný kompromis? A nepovede k ruskému cíli, kterým je likvidace Ukrajiny jako suverénního státu?

Článek

Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.

Vladimir Putin potřebuje vítězství, ne mír. Na Ukrajině i jinde. Pouze tak on a jeho režim přežijí. V jednání s ním proto nemá smysl argumentovat hromadami mrtvol, upadající ekonomikou, či dokonce prosperitou jeho poddaných. Tyto kategorie jsou pro něj nepodstatné. Když americká administrativa (a Západ s ní) předpokládá, že Moskva přemýšlí v civilizačních či alespoň povrchně byznysových kategoriích 21. století, mýlí se. Zde jsou důvody, proč současný Kreml válku proti Ukrajině v nejlepším případě přeruší, rozhodně ale neukončí.

Rusko nepřestalo být impériem, které se z podstaty musí rozpínat. Sovětský svaz byl jiným názvem pro moskevskou říši. Putin jasně říká, že chce jeho územní i geopolitickou obnovu. Útok na Ukrajinu vnímá jako nápravu škod, které se odehrály v 90. letech, kdy Kyjev získal nezávislost. Jinými slovy: Ukrajina podle Kremlu nemá právo na samostatnou existenci. Proč končit válku, která přinese sotva upatlaný kompromis? A nepovede k ruskému cíli, kterým je likvidace Ukrajiny jako suverénního státu?

Válka je navíc pro diktátory a jejich týmy ideální kulisou. Umožňuje (takřka) naprostou kontrolu nad občany, bankami, podniky, úřady, společností. Vždyť v časech krize je třeba jednoty a pevné ruky! Proč se mírem zbavovat fungujícího nástroje? Tím spíše, že konflikt nově definoval tolik potřebného Nepřítele. Ukrajina je pro tuto roli jako stvořená: Zradila slovanské bratry, opovrhla moskevskou náručí, aby se zaprodala Západu a nemravné demokracii. Ještě aby se Rusové nakazili a žádali od Kremlu více svobody! Znovu platí slova amerického diplomata a rusisty George Kennana, podle kterého musejí „sovětští vůdci zacházet s vnějším světem jako s nepřátelským, protože jedině tak mají omluvu pro diktaturu, bez níž neumějí vládnout“.

Brzký mír by Kreml mohl bolet rovněž ekonomicky. Nejde o poddané v guberniích. „Trpíme, tedy jsme,“ opakují si donekonečna běžní Rusové. A nyní se jim opět dostalo vlasteneckého vysvětlení: Jejich bídu způsobily světové demokracie spolu s tzv. banderovci, rozuměj nacisty vládnoucími (prý) v Kyjevě. Agrese proti Ukrajině ale přinesla také restrukturalizaci hospodářství jako celku, které se po roce 2022 soustředilo na podporu války.

Více k tématu najdete zde:

Výsledek? Nízké tempo růstu, základní úroková sazba se drží na vysokých 20 procentech (pro srovnání, ta česká činí 3,5 procenta). Rychlý přechod do mírových poměrů hrozí propadem, ba krachem, který už by bolel také moskevskou elitu. Nepohodlní ruští prominenti sice občas zavrávorají u otevřených oken, ze kterých posléze i padají, právě oni by ovšem byli schopni zorganizovat odpor k Putinovým věrným. Vyhraná válka naopak vše smaže: Lidské stejně jako finanční ztráty se promění v odepsatelné náklady dalšího ruského triumfu.

Putina diskuze o míru na Ukrajině zkrátka nezajímají. A je jedno, zda od amerického prezidenta Donalda Trumpa dostal padesátidenní – či jiné – ultimátum. U jednacího stolu se beztak spokojí jen s ukrajinskou kapitulací, které nedosáhl na bojišti. Ani tak by Západ nedocílil míru: Ruský prezident by vyhlásil slavné vítězství a zahájil přípravy na další bitvy, kupříkladu v Pobaltí.

Kreml se zastaví až v okamžiku, kdy se pro něj náklady války stanou neúnosné. A kdy narazí na odhodlaného a dobře vyzbrojeného soupeře. Ruská válka začala a jen tak neskončí.

Doporučované