Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nástupcem Sputniku, nástroje ruské propagandy, je v Česku web 42TČen, respektive telegramový účet neČT24. Z platformy pochází například dnes již „slavné“ sestříhané video Petra Pavla zveřejněné před prezidentskými volbami, na kterém pozdější prezident údajně zatahuje Česko do války, nebo deepfake s Vítem Rakušanem, který na něm „vydrbává s dezoláty v Karviné“, i když nic takového neřekl.
Přes zjevné šíření dezinformací tento kanál nadále využívají někteří politici, přebírají z něj často zavádějící články nebo fotokoláže. Daniel Sterzik, předseda Stačilo!, hnutí, jehož vůdčí silou jsou komunisté, na něm má dokonce pravidelnou rubriku. Co šéf hnutí, které před pár dny oznámilo spolupráci se sociálními demokraty, na nový web Sputniku píše?
Nejsem za to placený, říká Vidlák
Nejčastěji jde o kritiku současné vlády. Ruku v ruce s tím ale Sterzik velmi často ironizuje nebezpečí ruského režimu, který Česko v roce 2021 zařadil na seznam nepřátel v souvislosti s kauzou Vrbětice. „Dejte tomu týden a ukáže se, že za to může Putin,“ psal například Sterzik, který si sám určil přezdívku Vidlák, k blackoutu, který nedávno na několik hodin ochromil část republiky.
Sterzik také patří ke kritikům západní strategie vůči Rusku a naznačuje, že mírové řešení je možné skrze jiný přístup - tedy aby Ukrajina ustoupila a nechala Rusku minimálně nějakou část anektovaných území. „Kdyby Západ nežil v iluzi svého triumfalismu, válka by mohla být už dávno ukončena,“ komentoval Sterzik na nové verzi Sputniku.
Seznam Zprávy Sterzika, který na internetu publikuje pod přezdívkou Vidlák, oslovily s dotazy, jak jeho spolupráce probíhá a proč přispívá na web přímo napojený na nepřátelskou zemi. Spolupráce je podle něj pravidelná, problém žádný nevidí. „Jednou týdně mi redakce neČT24 pošle e-mailem několik otázek, které mailem zodpovím. Redakce zveřejňuje mé odpovědi celé, bez jakýchkoliv škrtů, doplňků či hodnocení,“ odpověděl redakci Sterzik.
Platforma neČT24
- Sputnik a jeho nástupce neČT24 jsou ruské státní propagandistické kanály, které jsou řízeny a financovány režimem Vladimira Putina. Sputnik a jeho nástupce spadají pod ruskou státní agenturu Rusko dnes, v jejímž čele stojí Putinovi elitní váleční propagandisté Dmitrij Kiseljov a Margarita Simonjan. Současný web a telegramový kanál Sputniku je provozován anonymně bez uvedení jmen konkrétních osob.
Nutno dodat, že tyto informace u druhé strany nelze ověřit, současný web a telegramový kanál Sputniku je provozován anonymně bez uvedení jmen konkrétních osob. Sterzik doplnil, že za své příspěvky na web nedostává zaplaceno. „Nedostávám honorář za žádné své psaní pro cizí média. Ani pro Parlamentní listy, ani pro První zprávy, ani pro Deník TO, ani pro NeČT24,“ vyjmenoval předseda.
Sterzik dále sdělil, že žádnou mediální platformu nepovažuje za nebezpečnou.
S tím nesouhlasí oslovení experti. Ti před takovou spoluprací naopak důrazně varují.
„Problematické to je vzhledem k tomu, že ruské státní propagandistické médium není jen nějaký alternativní nezávislý zdroj s jiným názorem, jak se snaží osoby okolo Sputniku namluvit, ale jedná se o nástroj ruské informační války proti České republice,“ řekl Roman Máca, bezpečnostní analytik.
Podle Pavla Havlíčka, analytika Asociace pro mezinárodní otázky, může spolupráce politiků s ruskými propagandistickými nástroji podkopávat české zájmy, zejména ty bezpečnostní. „Jde o kanály přímo napojené na Rusko, které přejímají jeho narativy, mimo jiné otevřeně oslavují úspěchy ruské armády na Ukrajině, které jdou přímo proti našim bezpečnostním zájmům,“ vysvětlil Havlíček.
Kdo stojí za českým Sputnikem?
Máca zdůrazňuje, že Ruská federace proti České republice podniká různé sabotáže, kybernetické útoky, vede proti naší zemi nepřátelskou propagandu nebo vyhrožuje jadernou válkou a okupací. „Pomáhat zájmům agresivního ruského režimu a u toho spolupracovat s jeho válečnou propagandou je jednoduše hrozbou pro suverenitu a bezpečnost České republiky,“ zmínil bezpečnostní analytik.
Za jeden z nástrojů šíření kremelské propagandy považuje platformu neČT24 také Ministerstvo vnitra, které ji zmiňuje v seznamu kauz spojených s ruským vlivovým působením v Česku. Seznam Zprávy se pokusily zjistit, kdo za platformou stojí. Jak bylo zmíněno, na webu kontakt chybí.
Od roku 2018 byl českým placeným korespondentem Sputniku Vladimír Franta, který psaní článků týkajících se České republiky na základě zadání de facto Kremlu otevřeně bez problémů přiznal. „Jsem s tím absolutně v pohodě,“ odpověděl v roce 2020 na otázku týdeníku Euro, jestli mu nevadí, že hájí ruské zájmy. Seznam Zprávám Franta telefon nezvedal, v SMS zprávě pouze krátce napsal, že se současným kanálem již nemá nic společného.
Jiný kontakt dohledat nelze, jak již dříve popsal Deník N, politici, kteří se serverem spolupracují, s ním komunikují přes anonymní a šifrovanou e-mailovou adresu a sami netuší, komu odpovídají. To stále platí, jak potvrdil Seznam Zprávám i Sterzik. „Náš kontakt je e-mailový (anonymní e-mailovou adresu Seznam Zprávy znají, zkusily se přes ni zeptat na financování platformy, do vydání článku nikdo neodpověděl, pozn. red.). Pokud mě někdo zdvořile osloví a následně zveřejní mé odpovědi bez jakéhokoliv cenzurního zásahu či hodnocení, odpovím mu stejně zdvořile,“ napsal redakci.
Server před časem přišel o svou českou doménu a nyní běží na mezinárodní doméně .com. Doména 42tcen.cz byla registrovaná na jméno Jiří Novák s bydlištěm na studentských kolejích na pražském Strahově, kde se ale nikoho tohoto jména vypátrat nepodařilo.
Policie varuje před radikalizací
Sterzik je ve vztahu k českému nástupci Sputniku výjimečný tím, že má na jeho webu vlastní rubriku a je zde nejaktivnějším českým politikem, platformě ale poskytují rozhovory i další, například senátorky Jana Zwyrtek Hamplová (za hnutí Nezávislí) a Daniela Kovářová (nezařazená) a také představitelé menších stran, například Jiří Paroubek (ČSSD) nebo Ladislav Vrabel (Česká republika na 1. místě!).
„Dalo by se říci, že jde o řečníky z různých ‚mírových‘ demonstrací, kde se požaduje zastavení pomoci Ukrajině, aby ji Putin mohl snáze dobýt, nebo se hlásá, že bez ruského plynu tady všichni zmrzneme,“ konstatoval Máca.

Ukázka, jak politici přebírají obsah z nástupce ruského Sputniku.
Někteří politici také často obsah ze Sputniku šíří pod svým jménem na sociálních sítích. Prim v tomto hraje Karla Maříková, poslankyně SPD. „Při pohledu na její facebookový profil by si někdo mohl myslet, že jde čistě o názory Maříkové, ale značnou část obsahu na profilu této poslankyně Parlamentu ČR tvoří obsah, který vytvořili právě ruští váleční propagandisté ze Sputniku,“ přiblížil Máca.
Při bližším pohledu je přitom zřejmé, že řada obsahu, především na telegramovém účtu neČT24, slouží k diskreditaci současných vládních politiků či například nynějšího prezidenta. Na základě sestříhaného videa s Pavlem Ministerstvo vnitra České republiky i Bezpečnostní informační služba už v roce 2023 uvedly, že se jedná o snahu ruského státního aktéra o ovlivnění výsledku voleb v České republice.
Před ruskými propagandistickými kanály varuje také Národní centrála proti organizovanému zločinu, která ve výroční zprávě popisuje, že jejich metody fungují jako nástroje pro radikalizaci. Ruští propagandisté podle policie využívají stejné radikalizační metody jako islámští teroristé.
Podle analytika Havlíčka se manipulativní techniky objevovaly, zvlášť v době před volbami, již dříve. Zmiňuje například kauzu lithium z roku 2017, kterou těsně před volbami vyvolal dezinformační web Aeronet. „Bohužel na takové věci stále nejsme připraveni, a to ani systémově, ani z pohledu kritického myšlení a mediální gramotnosti,“ uzavřel Havlíček.