Hlavní obsah

Ukrajině chyběla munice do stíhaček F-16. Útoky odrážela rotačními kanony

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinská stíhačka F-16.

Od konce listopadu do půlky prosince loňského roku se Ukrajina potýkala s kritickým nedostatkem munice k sestřelování dronů a raket, země se tak nemohla účinně bránit proti ruským útokům na energetickou infrastrukturu.

Článek

Ukrajinské stíhačky F-16 neměly dostatek munice k sestřelování ruských dronů a raket po dobu více než tří týdnů poté, co se vyčerpaly zásoby od partnerů Kyjeva. Bylo to v době, kdy Moskva připravovala masivní zimní letecké útoky, uvedly tři zdroje agentury Reuters.

Akutní nedostatek od konce listopadu do poloviny prosince, o kterém dosud nikdo neinformoval, odhaluje zranitelnost ukrajinské protivzdušné obrany, která je při odrážení častých ruských útoků silně závislá na raketách a obranných systémech západních spojenců.

Tři zdroje, které mají přímé znalosti o situaci, uvedly, že Ukrajina měla k dispozici pouze několik amerických raket AIM-9 Sidewinder pro celou svou letku stíhaček F-16, když došlo k pozastavení dodávek.

Stovky tisíc Ukrajinců strávily nejhorší část kruté zimy bez topení, elektřiny a tekoucí vody v důsledku zesilujících ruských útoků na energetickou infrastrukturu, které Ukrajina nebyla schopna zcela odrazit.

Ukrajina navzdory svému hlasitému lobbování konkrétní příklady toho, jak nedostatek zbraní ovlivňuje její obranné schopnosti, obvykle drží v tajnosti. V tomto případě jeden ze zdrojů sdělil agentuře Reuters, že Ukrajina téměř měsíc postrádala munici do svých letadel.

Agentuře Reuters se dosud nepodařilo zjistit příčinu nedostatku ani to, zda zpoždění způsobily USA, nebo Evropa. Jeden ze zdrojů uvedl, že zahraniční partneři Ukrajiny sdělili Kyjevu, že nemají k dispozici žádné zásoby, aniž by upřesnil, o které partnery se jedná.

V reakci na žádost o komentář Bílého domu americký úředník uvedl, že Washington je odhodlán zastavit válku a podporuje Ukrajinu prodejem amerických zbraní prostřednictvím NATO. Úředník uvedl, že Trumpova administrativa dosáhla „obrovského pokroku“ v mírových jednáních mezi Ukrajinou a Ruskem.

Americké ministerstvo obrany, ukrajinské letectvo a ukrajinská prezidentská kancelář na otázky nereagovaly.

K sestřelování piloti použili rotační kanony

V období s nedostatkem munice piloti F-16 létali během dne a snažili se zasáhnout drony rotačními kanony, uvedl druhý zdroj. Dodal, že bylo příliš nebezpečné provádět takové mise v noci, i když ruské útoky dronů se obvykle odehrávají právě ve tmě.

Piloti také zkoušeli použít rakety, které při předchozích misích selhaly, v naději, že po údržbě budou fungovat, uvedl zdroj. V některých případech byli úspěšní.

Ukrajinští piloti F-16 se podle zdrojů silně spoléhali na varianty raket AIM-9 známé jako Lima a Mike, které byly vyrobeny v 70. a 80. letech minulého století. Ačkoli jsou tyto rakety staré desítky let, poskytly Ukrajině relativně levný způsob, jak zachytit ruské drony a řízené střely, uvedly tři zdroje.

Nedostatek munice byl v prosinci vyřešen, když Ukrajina krátce před velkým ruským útokem obdržela od partnerů rakety AIM-9, uvedly tři zdroje. Odmítly však s odvoláním na utajení jmenovat země, které za dodávkou stály.

Agentuře Reuters se nepodařilo určit dopad dočasného nedostatku raket. Jeden ze zdrojů uvedl, že se nedostatek munice netýkal období největších ruských útoků.

Kanada připravuje další dodávku

Čtvrtý zdroj, který rovněž odmítl být jmenován, uvedl, že členské země NATO Německo a Kanada dodaly v posledních měsících rakety Sidewinder, a potvrdil, že předtím došlo k „mírnému poklesu“ dodávek, ačkoli odmítl uvést důvod.

Německé ministerstvo obrany se z bezpečnostních důvodů odmítlo vyjádřit ke konkrétním dodávkám nebo zbraním. Německo je od roku 2022 jedním z největších vojenských a finančních podporovatelů Ukrajiny.

Kanadské ministerstvo národní obrany sdělilo agentuře Reuters, že je v procesu darování raket AIM-9M-8 ze zásob kanadských ozbrojených sil. „Tento nový dar doplní předchozí dar stovek kanadských raket AIM a souvisejících komponentů, které Ukrajina používá pro svou protivzdušnou obranu,“ uvedlo ministerstvo.

Donald Trump zavedl systém dodávek amerických zbraní na Ukrajinu, který nahradil přímou vojenskou pomoc poskytovanou jeho předchůdcem Joem Bidenem.

V rámci takzvaného mechanismu PURL (Prioritised Ukraine Requirements List, v překladu seznam ukrajinských prioritních požadavků) prodávají Spojené státy zbraně spojencům z NATO, kteří je dodávají na Ukrajinu.

Představitel NATO na dotaz uvedl, že PURL poskytuje Ukrajině klíčový materiál a od léta dodal asi 75 procent všech raket pro ukrajinské protivzdušné baterie Patriot a 90 procent munice pro jiné protivzdušné systémy.

Doporučované