Hlavní obsah

Apple má problém. Podle EU zneužívá své postavení, hrozí mu obří pokuta

Foto: Wikipedia.org/Marlith

Pokud Apple nebude schopen obvinění vyvrátit, hrozí mu v krajním případě pokuta až do deseti procent z jeho ročních tržeb v celém světě.

Reklama

30. 4. 13:35

Brusel podezřívá Apple ze zneužívání postavení na trhu streamování hudby. Podle Evropské komise tím, že zavádí restrikce pro vývojáře. Firmě hrozí pokuta v řádech stovek miliard korun.

Článek

Evropská komise (EK) v pátek obvinila americkou technologickou společnost Apple z porušování antimonopolních zákonů. Zaslala firmě seznam námitek a požaduje, aby vysvětlila, jakým způsobem uplatňuje pravidla ve svém on-line obchodě App Store. Komise má podezření, že Apple zneužívá svého dominantního postavení na trhu streamování hudby tím, že zavádí restriktivní pravidla pro vývojáře.

Pokud Apple nebude schopen obvinění vyvrátit, hrozí mu v krajním případě pokuta až do deseti procent z jeho ročních tržeb v celém světě. Záznamy o hospodaření firmy za loňský rok ukazují, že Apple měl tržby přes 274 miliard dolarů, maximální pokuta by tam mohla dosáhnout zhruba 27 miliard USD (577 miliard Kč).

Výrobce chytrých telefonů iPhone se dostal s komisí do křížku po stížnosti švédského poskytovatele streamovacích služeb Spotify. Ten před dvěma lety poukázal na to, že Apple podle něj nespravedlivě omezuje firmy, které jsou konkurencí pro jeho vlastní streamovací službu Apple Music na přístrojích iPhone.

Komise ve svých námitkách zaslaných americké firmě nyní uvádí, že jde o restriktivní pravidla, která Apple uplatňuje v obchodě App Store a která nutí vývojáře zavádět svůj vlastní systém placení za poskytované služby. Konkurenční poskytovatelé nemají ani možnost zákazníky informovat, že existují i jiné možnosti nákupu služeb než přes aplikaci Applu.

„Stanovením přísných pravidel v obchodě App Store, která znevýhodňují konkurenční služby pro streamování hudby, Apple uživatele připravuje o levnější možnosti streamování, čímž poškozuje konkurenční prostředí,“ uvedla místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Apple není ve sporu s Evropskou komisí poprvé. Například v roce 2016 mu komise nařídila doplatit na daních 13 miliard eur. Komise je exekutivním orgánem EU a má rozsáhlé pravomoci. Plní mimo jiné i roli antimonopolního úřadu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované