Hlavní obsah

Arabsko-kurdské milice dobyly z rukou Islámského státu syrskou Rakku

Arabsko-kurdské milice dobyly z rukou islamistů syrskou Rakku. (Video: Soňa Barabášová)

 

Reklama

17. 10. 2017 17:40

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentur AFP a Reuters v úterý uvedla, že arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka. To dříve bylo v Sýrii hlavní baštou islamistů.

Článek

Ofenzivu s cílem dobýt Rakku zahájily milice SDF s pomocí mezinárodní koalice vedené Spojenými státy a speciálních pozemních jednotek USA letos v červnu. Širší ofenziva s kódovým označením Hněv Eufratu, jež měla za cíl tuto baštu Islámského státu dobýt, začala už loni v listopadu, když jednotky dobyly okolní regiony v provincii.

Arabsko-kurdské milice v úterý oznámily, že získaly kontrolu nad nemocnicí a stadionem, posledními dvěma baštami Islámského státu ve městě. Podle místního velitele SDF se několik bojovníků Islámského státu ukrývá ještě v centru města, tam proti nim postupuje SDF a rovněž čelí bombardování mezinárodní letecké koalice.

Mluvčí mezinárodní letecké koalice plukovník Ryan Dillon nicméně zdůraznil, že město je plné nášlapných min a různých jiných výbušných zařízení, které teď bude nutné likvidovat.

Islámský stát v roce 2014 vyhlásil chalífát v částech severního Iráku a Sýrie, které dobyl. Rakka měla sloužit jako jeho hlavní město a byla místem, odkud džihádisté plánovali další útoky.

Ztráta Rakky je proto symbolem dalšího zásadního oslabení Islámského státu, který letos v červenci přišel o Mosul, svou hlavní baštu v Iráku. Území pod kontrolou radikálů se dál zmenšuje vlivem ofenzivy, kterou proti IS odděleně vede syrská armáda podporovaná Ruskem.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené