Hlavní obsah

Že bez Trumpa přijde burzovní armagedon? Kdepak, indexy pěkně rostou

Vítěz prezidentských voleb v USA Joe Biden.

Reklama

9. 11. 2020 9:43
aktualizováno • 9. 11. 2020 15:59

Po zvolení Joea Bidena americkým prezidentem začaly akcie v Asii, Evropě i v USA růst. V reakci na výsledky voleb stouply i čínské akcie v naději na zlepšení americko-čínských obchodních vztahů.

Článek

Prezident Donald Trump tvrdil, že bez něj v Bílém domě přijde burzovní výprodej. Nestalo se.

Akcie v Asii zahájily nový týden růstem a japonský akciový index Nikkei uzavřel na nejvyšší hodnotě za 29 let. Zvolení Joea Bidena americkým prezidentem zvýšilo zájem o rizikovější investice, protože investoři čekají méně regulací a více měnových stimulací.

Index MSCI akcií z Asie a Tichomoří bez Japonska si odpoledne místního času připisoval 1,4 procenta a obchodoval se kolem 614,7 bodu, nejvýše od ledna 2018. Minulý týden index stoupl o 6,2 procenta, což byl jeho nejlepší týdenní růst od počátku června. Japonský index Nikkei vzrostl o 2,1 procenta na 24 839,84 bodu, což byl jeho nejvyšší závěr od 5. listopadu 1991.

Čínské akcie během dne díky naději na zlepšení americko-čínských vztahů stouply nejvýše za pět let a indické na nový rekord. Australské uzavřely nejvýše za osm měsíců.

Na trend asijských akciových trhů navazují i akcie v Evropě. Ty zahájily týden růstem, trh příznivě hodnotí výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech. Vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena by podle analytiků mělo přispět ke zlepšení obchodních vztahů mezi Evropou a Washingtonem a k celkovému zklidnění i na diplomatické úrovni.

Panevropský index STOXX Europe 600 krátce před 10:00 SELČ přidával asi 1,5 procenta a pohyboval se kolem 372 bodů. Minulý týden byl pro tento ukazatel jedním z nejlepších od začátku roku, třebaže narůstající počet nakažených novým koronavirem výraznějšímu růstu cen akcií bránil.

Index DAX, což je hlavní cenový indikátor burzy ve Frankfurtu nad Mohanem, si ve stejnou dobu připisoval bezmála 1,9 procenta na 12.705 bodů. Vliv na růst mohla mít i statistika, podle které vývoz z Německa v září proti srpnu vzrostl o 2,3 procenta, v meziročním srovnání ale skončil poklesem o 3,8 procenta. Výsledek nicméně překonal odhady analytiků.

Akcie německého výrobce čipů Infineon vykazují růst skoro o tři procenta. Společnost avizovala, že v následujícím roce čeká zvýšení tržeb skoro o 23 procent.

A na optimismus po otevření navázaly také burziáni z Wall Streetu. Indexům S&P a Dow Jones pomohly zprávy o účinnosti chystané vakcíny firmy Pfizer, která vyvolává imunitní odpověď u 90 procent testovaných lidí. Oba indexy se tak dostaly na historická maxima.

Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států. Jeho republikánský protikandidát Donald Trump však neuznal volební porážku a výsledky znovu zpochybňoval. Avizoval již přepočty hlasů v některých státech a naznačil, že bude výsledky nadále napadat u soudů.

Trhy vítězství Bidena očekávaly a z velké části ho již do ceny zohlednily. Analytici však také čekali, že republikáni získají většinu v Senátu, což by mohl být problém pro některé Bidenovy plány. O rozložení sil v Senátu se ale rozhodne až v lednu.

Investoři se nyní zaměří na Bidenovu schopnost rozšířit stimulační opatření a zbrzdit šíření nemoci covid-19. Za minulý týden měly USA rekordní počet nakažených, napsala agentura Reuters.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované