Hlavní obsah

Válka na Ukrajině není naše, myslí si Češi. Odráží se to i v ochotě pomáhat

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Jak česká společnost vnímá válku na Ukrajině? Ilustrační foto.

Reklama

24. 11. 5:59
Článek

Válka na Ukrajině už tři čtvrtě roku mění život v napadené zemi, ale nepřímo působí i jinde. Českou společnost tak zasahuje třeba růst životních nákladů nebo vyhrocená debata o Rusku. Prožívání konfliktu v různých zemích zjišťoval mezinárodní průzkum. Co nově zveřejněné výsledky ukazují o Česku? Nehrozí rozklížení zdejší společnosti?

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Jak Češky a Češi podle průzkumu vnímají konflikt na Ukrajině ve srovnání s dalšími zeměmi světa?
  • Do jaké míry se Česko potýká s takzvanou kulturou strachu?
  • A jaká opatření přijmout, abychom odolnost společnosti posilovali?

Češky a Češi se odmítají snažit o řešení krize na Ukrajině nebo se z ní poučit, přestože se cítí být spokojeni a v bezpečí. I to vyplynulo z prvních výsledků mezinárodního průzkumu, který se zaměřil na to, jak lidé z různých zemí vnímají válku na Ukrajině a jak se dokážou s jejími následky vyrovnat.

Vědci sbírali data v Česku, ale třeba i v Estonsku, Gruzii, Polsku, Izraeli nebo na Ukrajině.

Jeden ze závěrů výzkumu z Česka v grafech:

Foto: Seznam Zprávy

Naději mají Češi nejnižší ze všech zkoumaných zemí.

Data pomocí internetového dotazování sbírala a poté analyzovala společnost STEM/MARK. Sběr proběhl koncem letošního října. Účastnilo se 1011 respondentů.

V Česku výzkum ukázal, že zdejší obyvatelé na jednu stranu cítí pohodu, ale na tu druhou mají obavy. Bojí se ekonomických dopadů války, ale zároveň i něčeho, co přesně neumí popsat. Přitom ale Češi nepociťují více stresu než jiné zkoumané země.

„Můžeme odvodit (ze zjištěných nálad), že válka na Ukrajině prostě není ‚naše‘ válka,“ interpretuje data filozofka z Filosofického ústavu Akademie věd ČR a vedoucí pracovní skupiny Systémy resilience v rámci institutu SYRI Alice Koubová, která se na výzkumu podílela. Podle ní malá identifikace s konfliktem pak souvisí třeba i s nižší ochotou lidí zapojit se do pomoci Ukrajině.

Nedostatek komunitních vztahů

Pocit pohody, ale na druhé straně i zranitelnosti pak podle Koubové vede k určité „kultuře strachu“. Což má svá rizika. „Ve chvíli, kdy tahle nálada v české společnosti existuje, tak je relativně snadné upozorňovat na různé ne úplně konkrétní strachy, podporovat je politicky a díky nim manipulovat tím směrem, kterým se daný politik rozhodne jít.“

Češi se prý navíc uzavírají jen do svého nejbližšího okolí a budují málo komunitních vztahů. Ty jsou přitom pro společnost zásadní.

„Vypadá to jako drobnost. Ale je to jako neuronová síť nebo jakákoli síť, ve které když se postaráte o své nejbližší uzly, tak se najednou stane opravdu pružnou a silnou,“ vysvětluje Koubová. Tím, že každý jedinec bude budovat vztahy ve svém okolí, posílí všechny.

Foto: Lenka Kabrhelová, Seznam Zprávy

Filozofka Alice Koubová

Pomoct může i to, když se společnost přestane upínat na abstraktní rizika a naopak si najde ta konkrétní, která může vyřešit. „Politikové by měli komunikovat, co je skutečně náš problém a co není. A jak ten skutečný budeme různými kroky řešit a jakou spolupráci potřebujeme,“ říká filozofka.

A důležitou roli v budování vztahů ve státě hraje i naděje. Podle Koubové je důležité, aby se lidé učili vidět sklenici poloplnou. „Nejde o to si něco nalhávat, ale být schopen v každé situaci rozlišit, kde jsou moje zdroje, moje síla a o co se můžu opřít.“

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jaká země dopadla ve srovnání nejlépe a nejhůře a jestli za strach v české společnosti nesou odpovědnost i politici. Poslechněte si v audiu na začátku článku.

Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová

Sound design a hudba: Martin Hůla

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na twitteru nebo instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované