Hlavní obsah

„Pro STAN může být pražská verze kauzy Stoka fatální, dopadne to i na vládu“

Foto: Michal Sváček/Mafra/Profimedia, Seznam Zprávy

Ministr školství Petr Gazdík (druhý zleva), ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan (uprostřed) a exnáměstek Petr Hlubuček (vpravo).

Reklama

17. 6. 5:59
Článek

Hnutí STAN stíhá rána za ranou. Tou poslední je obvinění v tuto chvíli už bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka z účasti v organizované skupině, která měla ovládnout penězovody v pražském dopravním podniku. Kromě Hlubučka je obviněno dalších deset lidí, včetně lobbisty Michala Redla. Ovlivní policejní vyšetřování v kauze Dozimetr rozhodování voličů v podzimních komunálních volbách?

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Kauza Dozimetr otřásla hnutím STAN. Policie obvinila z korupce 11 lidí včetně dnes už bývalého pražského radního Petra Hlubučka a lobbisty Michala Redla. „Jsme svědky poměrně velké politické tragédie,“ říká analytička Seznam Zpráv a moderátorka podcastu Ptám se já Marie Bastlová
  • „Hnutí STAN touhle kauzou oslabí. Oslabuje samo sebe, oslabuje svoji důvěryhodnost, ale samozřejmě částečně oslabuje i vládu,“ myslí si.
  • Strana je podle ní přesto opřena o mnohé výrazné regionální osobnosti, které ji v komunálních volbách podrží. Zátah by ale mohl ovlivnit hlasování v Praze.

V neděli zasáhla hnutí Starostové a nezávislí zpráva o nečekaném úmrtí Věslava Michalika a o tři dny později se muselo potýkat s obviněními bývalého pražského radního Petra Hlubučka.

Před několika měsíci navíc řešili případ svého europoslance Stanislava Polčáka a milionových provizí, které chtěl přijmout za odškodnění obcí u Vrbětic, nebo problémem se stipendiem bývalého poslance Jana Farského.

Foto: Praha.eu

Bývalý pražský náměstek Petr Hlubuček.

„Bavila jsem se s jedním politickým matadorem a ten velmi trefně řekl, že to vypadá, jako kdyby hnutí STAN provedlo něco opravdu strašného, za co teď přichází trest v podobě sedmi morových ran. Ty kauzy, které hnutí STAN stíhají jedna za druhou, jsou politicky velmi kruté,“ popisuje analytička Seznam Zpráv a moderátorka podcastu Ptám se já Marie Bastlová.

Poslední kauza ale – zdá se – narušila jejich „punc čistoty“ nejviditelněji. Ve středu si nejen pro Hlubučka, ale i lobbistu Michala Redla a devět dalších přišla Národní centrála proti organizovanému zločinu a obvinila je z korupce.

Krejčířův přítel v zákulisí

Bývalý spojenec odsouzeného Radovana Krejčíře Redl stál v zákulisí Starostů léta. Marie Bastlová před pěti lety zmapovala jeho propojení s tehdejším místopředsedou strany Polčákem nebo nynějším ministrem školství Petrem Gazdíkem.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Analytička a spoluautorka podcastu Ptám se já

„Polčák s ním konzultoval personální nominace do pražských firem. Byla to velmi zásadní informace o tom, jací lidé mohou stát v pozadí hnutí,“ říká Bastlová. Polčák musel vedení strany opustit, ale hnutí se od něj přesto neoprostilo.

Podle analytičky to nejspíš má jednoduché vysvětlení – na předních pozicích zůstávali lidé, se kterými se znal a vytvořil si s nimi pouto.

„Pokud by se ukázalo, že Michal Redl má vazby na STAN těsné, blízké, aktuální a aktivní, tak to může být pro hnutí naprosto fatální rána,“ vysvětluje analytička. Výsledky v komunálních volbách, které Česko čekají už v září, jim to podle ní přesto nejspíš nezkazí. Ty pražské by to ale ovlivnit mohlo.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jestli mohou Starostové a nezávislí kvůli kauze Dozimetr přijít i o vládní angažmá, nebo jak situace využije opozice a Piráti, se kterým se v poslední době hnutí často dostávalo do křížku? Poslechněte si v přiloženém audiu.

Editor a koeditor: Pavel Vondra, Dominika Kubištová

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Podcast Ptám se já, ČRo Radiožurnál, ČT24, Televize Seznam

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na Twitteru nebo Instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované