Hlavní obsah

Ivo Lukačovič naprogramoval Novinky přes noc, říká jejich první šéfredaktor

Foto: Miloš Čermák, Seznam Zprávy

Petr Matoušek říká, že měl vždycky štěstí na spolupracovníky. S nimi se dají přežít úspěchy i neúspěchy.

Reklama

22. 10. 2022 19:00
Článek

Nápad byl udělat něco jako časopis Reflex, ale na webu, popisuje Petr Matoušek to, jak koncem devadesátých let vznikl server Novinky.cz. Čtenáře mu zajistil Seznam, renomé dobře zaplacení externí autoři a redakční systém prý Ivo Lukačovič naprogramoval přes noc. „Ráno mi zavolal a nadiktoval mi adresu i heslo. Tak jsme to spustili,“ říká Petr Matoušek.

Pochopitelně, tehdy to byly jiné Novinky než dnes a taky jiný Reflex než dnes. Za čtvrtstoletí se spousta věcí změní, a tak Novinky jsou od roku 2002 společným projektem Seznamu a deníku Právo a časopis Reflex dnes z velké části tvoří i čtou jiní lidé než tehdy.

Jenže proměnil se celý mediální svět. Petr Matoušek o tom něco ví: po odchodu ze Seznamu pracoval v dalších dvou mediálních domech. Vytvářel marketingové strategie pro online tituly, papírové noviny i webové projekty.

Ano, vzpomínali jsme spolu v podcastu na staré dobré časy, jak se sluší na dávné kolegy a muže středního věku. Ale také jsme se snažili odpovědět na otázku, jak se stalo, že dnes tvrdíme, že technologické společnosti ohrožují svobodnou společnost a demokracii. Copak jsme si v devadesátých letech nemysleli přesně pravý opak?

Zvu vás k poslechu rozhovoru, který pohledem mediálního insidera mapuje 25 let nejen v českých médiích. Je cenný i tím, že Petr Matoušek nelíčí jen své úspěchy, ale i neúspěchy. To když popisuje svůj byznys s potřebami pro domácí zvířata, a hlavně to, jak mu covid, ale i vlastní špatný podnikatelský odhad překazily plány.

Petr Matoušek říká: „Když máte štěstí na lidi, tak se úspěchy i neúspěchy dají přežít. Ale doufám, že teď to budou zase nějaké úspěchy.“

Přeju vám příjemný poslech.

Jedno procento

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Bude za deset let svět lepší, nebo horší než dnes? Jedno procento je podcast Miloše Čermáka s lidmi, kteří ho zajímají a baví.

Vychází na Seznam Zprávách, na Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Archiv Jednoho procenta najdete tady, další podcasty Seznam Zpráv tady. Co máme zlepšit? Který díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované