Hlavní obsah

Dění okolo Jiřího Hynka ohrožuje dobré jméno ČT, říká ředitel Souček

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Hostem Ptám se já byl generální ředitel České televize Jan Souček. Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

Článek

Česká televize má už půl roku nového ředitele. Zatímco navenek se zdánlivě mnoho nezměnilo, za oponou změny přibývají. Jednou z výraznějších byla nedávná rezignace Etického panelu. Jak se Janu Součkovi v čele ČT daří?

Hostem Ptám se já byl generální ředitel ČT Jan Souček.

Všichni členové Etického panelu ČT rezignovali na své funkce na konci března. Důvodem byly neshody s generálním ředitelem ohledně postupu panelu při posuzování stížnosti na moderátora Václava Moravce kvůli jeho rozhovoru pro slovenský Denník N, ve kterém se opřel do bývalého prezidenta Václava Klause.

Novému šéfovi ČT se také nelíbilo, jak etický panel přistoupil k jeho žádosti o vyjádření k uniklým spisům z kauzy IKEM, ve kterých figurovalo jméno reportéra Jiřího Hynka (ten momentálně čerpá volno ze zdravotních a rodinných důvodů).

„Oni (členové panelu) konstatovali, že v té záležitosti je vedeno trestní řízení a že tím pádem jim nepřísluší se v té věci vyjadřovat. To ale není pravda. Jiří Hynek, pokud mám správné informace, nebyl obviněn. Požádal jsem je, aby znovu řekli, jaké podklady chtějí, a aby tak učinili do sedmi dnů. Protože to ohrožuje dobré jméno ČT, pokud se k tomu nejsme schopni veřejně nějak postavit. A reakcí etického panelu byla rezignace.“

Souček potvrdil, že členy nového Etického panelu už vybírá ze širokého seznamu jmen. Ta zatím prozradit nechtěl. Uvedl ale, že jedním z prvních úkolů nového panelu bude prozkoumat právě Hynkův případ.

Jaká „bílá místa“ po svém předchůdci nový šéf ČT zatím našel? Proč skončili ředitelé ČT1 a ČT2, kteří teprve nedávno nastoupili? A proč si televize najala lobbistu za zvýšení koncesionářských poplatků?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:30 Naposledy jsme spolu mluvili loni v červenci před vaším nástupem do funkce, předal vám Petr Dvořák Českou televizi v pořádku? Nebo jste našel nějaké kostlivce ve skříni? - Jeden tam byl, ale to už vlastně médii taky proběhlo. A to byl bonus Petra Dvořáka za rok 2020, který si z důvodů, které zná jenom Petr Dvořák, nevyplatil. I když tvrdí, že mohl a čekal s tím, až já nastoupím do funkce, abych do toho konfliktu s radou České televize šel já. Nicméně před námi je ještě pořád šetření té předávací agendy a toho, zda a v jaké kondici ta televize v době přechodu mandátu byla.

3:00 Jaké hlavní změny, které jste za ten půlrok v České televizi už stihl? - Televize, zejména takový mediální dům, jako je Česká televize, to je parník, kde otočíte kormidlem doprava, otočíte čtyřikrát a potom čekáte. A to, že ta loď se odchýlí o 1 až 2 stupně, to trvá řadu měsíců. Většinu toho času popravdě spotřebovalo vyjednávání o poplatcích a o případných doprovodných ujednáních k těm poplatkům.

3:30 Ale není pravda, že by se v té televizi nic moc nezměnilo. Naopak. Ono se toho v té televizi změnilo docela hodně, jednak se proměnil management, proměnil se taky styl práce. Ale když chcete dělat koncepční změny, tak nejdřív musíte nastavit nová pravidla, dohodnout se na systému práce. Kromě toho už došlo od dubna k některým změnám v programovém schématu, třeba na dvojce přibyla nová talk show (Výborná show, pozn. red.).

4:30 ČT také vypsala zakázku malého rozsahu zhruba před měsícem. A to zakázku s názvem Externí analýza dokumentů souvisejících s předáním funkce generálního ředitele. Předpokládaná hodnota té zakázky je 680 tisíc korun bez daně. Co to je za zakázku? - To je přesně to, na co jste se ptala v úvodu, jestli nebudou vypadávat kostlivci ze skříně. Myslím, že to byla polovina září, kdy jsme s Petrem Dvořákem a manažery absolvovali předávací prezentaci. (…) Vzhledem k rozsahu činnosti ČT to bylo založeno do značné míry na gentlemanské dohodě. A necelé dva týdny poté, co jsem do funkce nastoupil, Petr Dvořák poslal dopis, ve kterém mě vyzývá, abych mu doplatil bonus přes 800 tisíc korun. Bonus za rok 2020 a ten bonus se nikde v předávací dokumentaci neobjevil, a když jsem se zeptal finančního ředitele, jestli je někde zaúčtovaný, tak ani finanční ředitel o tom bonusu nevěděl.

6:00 To je krok negentlemanský, takového charakteru, že když jsme tedy ty předávací schůzky založili na nějakém gentlemanském přístupu, tak celý ten gentlemanský přístup tak trošku spadl pod stůl. Vy tomu říkáte kostlivci ve skříni, já bych řekl třeba bílá místa v předávací dokumentaci a k tomu by měla sloužit právě tahle analýza.

9:00 Jinými slovy nevěříte Petru Dvořákovi a tomu, v jakém stavu vám televizi de facto předal? - Chci si být jistý, že jeho nevyplacený bonus je jediné bílé místo, které v té předávací dokumentaci chybělo. Tím, co udělal, jsem tu jistotu tak trochu ztratil. - Na to je nutné zadávat externí audit za 680 tisíc bez DPH? - Kdybyste měla představu, kolik stojí externí audity takových kolosů jako Česká televize, tak tohle je dílčí šetření v rozsahu, myslím, asi 200 hodin práce.

11:00 Část ředitelů, které jste jmenoval na podzim, už v těch funkcích není. Konkrétně hovořím o Jiřím Kokmotosovi coby řediteli ČT1 a Janu Šternovi coby řediteli kanálu ČT2. Není to manažerská chyba? - Je dobré říci, že člověk někde chyboval, takže ta úvaha o tom, že bude dobré na Jedničku a na Dvojku dosadit výkonné ředitele, jako mají ostatní kanály, se mi ještě před začátkem mého mandátu loni v létě zdála jako efektivní. Důvody, které mě vedly letos v březnu k tomu, že jsem ty dvě pozice opět zrušil, jsou dvojího typu a jeden typ těch argumentů je ten výsledek, kterého jsme se byli schopni za toho půl roku dopracovat, a těm manažerům končila půlroční zkušební lhůta.

11:30 Tenhle krok nebyl úplně takový, který by naplnil moje očekávání, a jsem připraven říct: asi to byla chyba.

14:00 Do své kanceláře jste přivedl bývalého pražského primátora, dlouholetého zkušeného politika, bývalého šéfa Úřadu na ochranu osobních údajů Igora Němce. Sklidil jste za to částečnou kritiku. Média se ptala, proč právě Igor Němec, že je to postava, která za sebou má určité kontroverze ve veřejném prostoru. Jak je vám prospěšný? - Igor Němec je v tuhle chvíli těsně před odevzdáním prvního klíčového úkolu, který mu byl svěřen. A to byl taky důvod, proč jsem vlastně nakonec sáhl po Igoru Němcovi jako vedoucím kanceláře.

15:00 Na začátku jsem rozjel tři klíčové pracovní skupiny se třemi klíčovými úkoly, které mají být hotové do konce prvního pololetí letošního roku. A jeden je práce na něčem, čemu říkáme Charta zaměstnance, to znamená zpřesnění a aktualizace pravidel, která platí pro lidi, kteří pracují v ČT. Tam často narážíme na to, že kodex, který platí od roku 2003, už trošku vyvanul. Druhá pracovní skupina se zabývá mapováním a implementací umělé inteligence v procesech uvnitř ČT. A právě ta třetí oblast je kompletní revize a reforma vnitřních předpisů ČT, a to je ta klíčová oblast, která byla svěřena Igoru Němcovi. Legislativní zkušenost Igora Němce je něco, co nakonec rozhodl o tom, že to bude on.

17:00 Charta vychází z Kodexu ČT, dodržujete mantinely, které jsou obecně Kodexem nastaveny. A potom ale některé situace zpřesňuje. - Co přesně? Je to vystupování moderátorů v jiných médiích, třeba případ Václava Moravce? - Nebudu říkat konkrétní jméno, ale jde třeba o případ stížnosti, kterou jsme řešili teď v uplynulých dnech, a to je stížnost na jednu z moderátorek České televize, která jako charitu, tedy bez nároku na honorář, moderovala městský ples. Byli jsme kritizováni za to, že vlastně šlo o politickou akci, ve skutečnosti šlo skutečně jenom o městský ples. Neměl žádnou politickou orientaci.

17:30 Potom je tam další oblast, které jste se ale dotkla, a to je ta oblast vlastně veřejného vystupování pracovníků ČT, ať už tváří ČT, nebo těch, kteří mají vliv na obsah vysílání. Kodex to už od toho roku 2003 upravuje, ale v roce 2003 nikdo netušil, jak populární budou sociální sítě a přítomnost našich lidí na sociálních sítích. Často podle mě koliduje právě s některými ustanovením Kodexu, ale protože ten o sociálních sítích nemluví, tak si potřebujeme ta pravidla nastavit trošku přesněji tou interní normou.

18:00 Nikomu nikdy nebudu zakazovat, aby měl profil na sociálních sítích. Ale pracovníci těchto mediálních institucí se nemohou ve veřejném prostoru vyjadřovat ke kauzám, které jsou součástí aktuálního společenského diskurzu té debaty.

20:00 A co tedy Václav Moravec? Ten se vyjádřil v rozhovoru pro slovenský Denník N. Na ten výrok si potom stěžoval Institut Václava Klause, protože ten výrok se týkal bývalého prezidenta. A tu stížnost následně řešil Etický panel ČT dokonce dvakrát, protože vy jste nebyl spokojen s tím, jak se k tomu etický panel postavil. - Já jsem nerozporoval to, co mi etický panel dal jako své doporučení. Já jsem je jenom požádal o to, aby to svoje doporučení podložili nějakou věcnou argumentací.

20:30 Protože Etický panel ani na základě mé dodatečné žádosti to odůvodnění nebo kazuistiku k tomu nebyl schopen doplnit, tak jsem požádal ještě o zpracování expertního posouzení té záležitosti, které zpracoval docent Motal z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. A který došel k závěru, že ten výrok, kterého se Václav Moravec dopustil, je v rozporu s duchem Kodexu, nicméně litera Kodexu se takovou situací nezabývá. Já respektuji tento odborný názor. - A tím je pro vás ta záležitost zcela vyřešena? - Ta záležitost je uzavřena.

22:00 Etický panel rezignoval na konci března ke konci března. Považoval jste to za vstřícný krok? - Já to považuju za logický krok. Zejména poté, co jsem Etický panel požádal pravděpodobně někdy začátkem března o to, aby posoudil některé argumentace a situace okolo Jiřího Hynka. Jde o záležitost, která byla mediálně reflektována, jde o jeho komunikaci s manažery IKEM. A protože tam v tom mediálním prostoru kolovaly protokoly úřední, které ale nebylo možné ověřit, zda jsou autentické. A ta záležitost je natolik citlivá pro Českou televizi, že já jsem tady z toho vypreparoval věci, které jsou dohledatelné ve veřejném prostoru, a požádal jsem panel o to, aby posoudil, zda jsou nebo nejsou v rozporu s Kodexem České televize.

23:00 Oni teď konstatovali, že v té záležitosti je vedeno trestní řízení a že tím pádem jim nepřísluší se v té věci vyjadřovat. To ale není pravda. Jiří Hynek, pokud mám správné informace, nebyl obviněn. Takže jsem opět tedy napsal panelu, že jsem na rozpacích, že tomu jejich postupu nerozumím. Požádal jsem je, aby znovu řekli, jaké podklady k tomu svému rozhodnutí chtějí, a aby tak učinili do sedmi dnů, protože ta situace pro Českou televizi není komfortní. Řekněme, že to docela ohrožuje dobré jméno ČT, pokud se k tomu nejsme schopni veřejně nějak postavit. A reakcí etického panelu byla rezignace.

25:00 Já nominuji svůj vlastní nový etický panel, a to je věc, na které teď pracuju. Mám v tuhle chvíli docela široký seznam jmen, o kterém uvažuji, a těch jmen je tam víc právě proto, že chci, aby ten panel byl, pokud možno, pestře složen z mužů a žen. - Bude jeden z jeho prvních úkolů posouzení situace okolo Jiřího Hynka? - Ano, jedno z těch prvních zadání bude právě znovuzvážení zadání, které už dostal ten právě odstoupivší panel.

40:00 Jak to vypadá s návratem moderátora Jakuba Železného na obrazovky? - Generální ředitel České televize se takovou otázkou nezabývá. Já jsem se s Jakubem Železným od loňského podzimu potkal několikrát, naposledy je to tak měsíc. Bavili jsme se o přípravě několika nových projektů právě v divizi zpravodajství a já si ho jako tvář některého z těch projektů určitě umím představit. (…) Ale jako nedávám lidem ze zábavy zadání, koho bych si představoval v porotě StarDance, tak ode mě kolegové ze zpravodajství nedostávají i zadání, jaká jména bych si představoval jako moderátory Událostí, Událostí, komentářů nebo jiných pořadů. Takže já respektuju redakční svobodu a oni potom na oplátku musí unést tu odpovědnost za výsledky.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Reklama

Doporučované