Hlavní obsah

Na Slovensku chybí lídr s integritou, říká expertka

Hostem Ptám se já byla slovenská politoložka Darina Malová.Video: Seznam Zprávy

aktualizováno •
Článek

Od atentátu na slovenského premiéra uplynul přesně rok. Robert Fico z útoku dodnes viní opozici a nedávno prohlásil, že podobný útok teď hrozí znovu. Jak atentát proměnil Slovensko?

Hostem Ptám se já byla slovenská politoložka Darina Malová.

Slovensko má za sebou přesně rok od pokusu o atentát na premiéra Roberta Fica. Loni v květnu ho postřelil útočník při setkání s občany po výjezdním jednání vlády v Handlové. Policisté atentátníka bezprostředně po střelbě zadrželi, hlavní líčení s ním by mělo u soudu začít v červenci.

Premiér označil střelce za aktivistu opozice, odpovědnost za atentát přisuzovali opozičním stranám opakovaně také další představitelé vlády.

Slovenský kabinet znovu zasedá v Handlové právě dnes. Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) na čtvrtek ve městě také ohlásila vzpomínkovou akci, na kterou svolala své sympatizanty.

Podle některých zástupců opozice chtějí vládní politici udělat z Handlové poutní místo ve snaze překrýt pochybení při svém vládnutí.

V uplynulých dnech Fica také kritizovali za jeho cestu do Moskvy na oslavy 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Slovenský premiér se akce zúčastnil jako jediný vrcholný politik z členských zemí Evropské unie. Ostatní státníci EU do Ruska nejeli kvůli pokračující ruské agresi na Ukrajině.

Jak Fico s atentátem zachází a jak to proměňuje slovenskou politickou scénu? Do jaké kondice se dostala opozice? A kam Slovensko směřuje?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:00 Co rok po atentátu na premiéra Fica udělal se Slovenskem a se slovenskou společností? – Vždy zdůrazňuji, že politické útoky a vraždy se na Slovensku dějí od roku 1989. Bylo to za Mečiara, vražda Jána Kuciaka a jeho snoubenky… to jsou znaky, že lidé na Slovensku jsou násilní. Část společnosti je násilná. Po atentátu se prohloubily tendence, které polarizují společnost. A část společnosti se radikalizuje a brání svoje názory různými násilnými projevy.

2:00 Politici z obou táborů neudělali nic, aby uklidnili situaci. Ani jeden z politiků nedokázal demobilizovat, uklidnit svůj vlastní tábor.

3:00 Kam se to posouvá? – Myslím, že v sociální izolaci. Lidé mezi sebou, pokud mají rozdílné názory, přestali mluvit o politice. Nemluví o tom v rodině, na různých oslavách. Dokonce se stává, že raději nepozvou někoho s jiným názorem. Instinktivně se této polarizaci brání na mikroúrovni. Ale na makroúrovni je polarizace bičovaná do vyšších a vyšších úrovní.

4:00 Myslím, že i progresivní, liberální část komunity se čím dál více uzavírá a čím dál méně se snaží oslovovat nerozhodnuté nebo druhou stranu. Což ještě loni dělala. (…) Nevidím nikoho z politické špičky, kdo by dokázal Slovensko uklidnit.

6:00 K čemu to ve společnosti může vést? Robert Fico teď opět varoval, že může dojít k dalšímu útoku… – Varoval tak víckrát, zastrašuje tím společnost. Ani ne tak stoupence liberálních a progresivních stran. Ale zastrašuje lidi, kteří jsou zmatení, nevyznají se v tom. Jsou to lidé, kteří asi nepůjdou volit, ani jinou stranu. A když si je Fico nezíská, tímto je alespoň demobilizuje. Myslím, že je to jeho promyšlená strategie.

8:00 Podpora Roberta Fica zůstává rok po atentátu zhruba stejná. To, o co tedy podle vás usiluje, je, aby povzbudil nedůvěru mezi řadou slovenských občanů vůči státu, státním institucím, volbám jako takovým a odradil je od účasti ve volbách? – Ano, myslím, že hraje s tímto scénářem. Jeho podpora společnosti je víceméně vyčerpaná. V současnosti má stabilních zhruba 20 procent. Jádro jeho stoupenců je radikalizovaný tábor, který preferuje a zastává až extremistické názory. Většina společnosti je zmatená, dezorientovaná, nechce se angažovat. Plus minus 20 nebo 25 procent mají liberální strany. Ale většina společnosti je dezorientovaná.

10:00 Kdyby teď byly předčasné volby, znamená to, že by je Fico prohrál? – To se těžko odhaduje. Slovenský volič nemá svoje strany, kterým je loajální. Na rozdíl od Česka, kde generace, rodiny, lidé volí stále stejné subjekty. Jen malé procento se rozhoduje na poslední chvíli. Na Slovensku je to stále ještě většina.

12:00 Způsob, jakým občané na Slovensku dokážou měnit volby na poslední chvíli, je neuvěřitelný. Je to velký destabilizující faktor, který oslabuje demokratický systém.

18:00 Jak Robert Fico s atentátem politicky zachází? – Je to jednoznačně účelové, to znamená zastrašit společnost, vzbudit nedůvěru, mystifikovat občany, že opozice není součástí demokratické společnosti, ale že je třeba ji vytlačit někam na okraj. Že jsou to vlastně teroristé. Ze sebe dělá hrdinu. Je to velmi nezodpovědné. A myslím, že to je největší chyba, kterou Robert Fico dělá, že si neuvědomuje, že i jeho přirozený potenciál má svoje hranice.

20:00 Řekla byste, že se Robert Fico pokouší stavět do role mučedníka? – Ano, uvažuje se o tom, že v místě atentátu v Handlové se udělá pietní místo. A to je role mučedníka. Navíc katolická církev Fica vždy podporovala. Tam byly vždy nadstandardní vztahy. (…) A tradice mučedníků a svatých je na Slovensku tak silná, že s ní Fico pracuje, aby si zvýšil popularitu.

22:00 Co prezident Peter Pellegrini? – Ten si hlavně užívá výkon funkce. Ale nedělá nic pro skutečnou ochranu demokracie. Nejde do rizika, nechce si proti sobě poštvat Roberta Fica, protože ví, že mu vděčí za to, že je prezidentem.

24:00 Řekla byste, že Slovensku chybí Zuzana Čaputová? – Souhlasím, chybí člověk s integritou, člověk, který by se upřímně snažil něco udělat a zjitřené Slovensko uklidnit.

27:00 Objevují se i některé hlasy, jestli se Robert Fico tím poměrně velkolepým připomínáním ročního výročí atentátu nesnaží i trochu mediálně a politicky překrýt důsledky své cesty do Moskvy 9. května na 80. výročí konce druhé světové války. Anebo je naopak Robert Fico na svoji cestu a kontakty s Ruskem pyšný a nemá důvod cokoliv překrývat? – Myslím, že to bylo racionální rozhodnutí jít do Moskvy. Krátce předtím tady byly úvahy, že není po zdravotní stránce fit a že možná tu cestu na poslední chvíli zruší. Nezrušil ji, naopak přešel do protiútoku. Uvěřejnil video, jak plave v Dunaji.

27:30 A já si myslím, že toto všechno je pečlivě připravená strategie. I role toho mučedníka, který se rychle uzdravil a znovu začal sloužit pro svoji zemi. A s tím proruským narativem je taková shoda, že nemůže být tak hloupý, aby to dělal sám pro sebe. Ale dělá to kvůli svým voličům, zejména těch extremistickým. Je to svým způsobem taková racionální strategie, protože středového voliče už asi nenaláká.

30:00 Takže promyšlená strategie, kdy Robert Fico u svých voličů vlastně neztrácí kontakty s Putinem, ale naopak můžeme čekat, že budou pokračovat, protože část voličů, na které Fico míří, to chce. – Ano. Protože ze strany slovenských politiků a zejména předních představitelů Směru tohle nebyla první cesta do Moskvy. Vše slouží k tomu, aby vyvolali obraz, že Putin válku nezpůsobil, aby zpochybnili demokratické síly, vydávají se za mírotvorce. Jdou touto cestou a mají pocit, že se jim to vyplácí. (…) Zkouší si tím, zda mají nějaký potenciál do voleb.

31:00 Jak vidíte další směřování vaší země? – Slovensko je polarizované, je rozdělené. (…) Ale není to ztracené, věřím, že příští volby možná nebudou férové, ale budou svobodné. Jsem stále mírně optimistická.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované